Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hayvan Kopyalanmasına Resmen Başlandı, Peki İnsan Kopyalama?

1 342

meganfox_kopekler.jpgBütün dünyada illegal olarak nitelendirilen kopyalama olayları artık resmiyet kazanıyor. Bilindiği gibi kopyalama sadece bazı ülkelerde hayvanlar üzerinde yapılıyor ve insanlar üzerinde denenmesine asla izin verilmiyor. Fakat neredeyse her konuda olduğu gibi bu olayda da bir kapı açıldığı zaman gerisi çorap söküğü gibi gelebilir.

Bir kısmı Amerika’da bir kısmı Japonya‘da olan BioArts International firmasının sahibi Mr.Hawthorne, 1997 yılında çok sevdiği köpeği Missy’nin genetik örneğini alarak 2002 yılında köpeğinin ölümünün ardından Missy’nin ikizini dünyaya getirtti. Köpeğin kopyasının tabiki ölen Missy’den görünüş olarak en ufak bir farkı bile bulunmuyor. Fakat uzmanlar yetiştirilen ortama göre hayvanın farklı davranışlar sergilemesinin mümkün olabileceğini söylüyor. Yani eskiden tut şunu diyerek attığınız kemiği yakalayıp geri geriten Missy, artık size bön bön bakabilir. (:

Bilindiği gibi köpekler ortalama 15 ila 18 yıl arasında yaşayabilmekteler. Nitekim birçok evcil hayvanın da ömrü bu civarda. Evcil hayvanına çok bağlı olan ve onu hayatının bir parçası olarak gören kişi için tekrar aynı hayvana kavuşmanın nasıl bir duygu olacağı şüphesiz tarifi zor birşeydir. Olaya bu yönüyle bakıp kopyalamayı savunacak birçok insan olacaktır. Fakat ben böyle düşünmüyorum.

Ben bundan birkaç sene öncesinde ilk Dolly; kopya koyunu dünyaya getirildiğinde bunun ileride çığrından çıkabileceğini düşünmüştüm. İşte bunun adımları yavaş yavaş atılıyor bana göre. Birkaç sene içerisinde başka hayvan türleri için de yaygınlaşıp iyice yapılan bir iş haline gelmesinin ardından, yasal olmayan yollarla insan kopyalama ile de mutlaka karşılaşılacaktır. Ardından ünlülerin içtikleri bardakları almaya çalışan veya saçlarından bir tel koparmaya çalışanlar olacağı gibi bunun neticesinde seneler sonra o kişilerin aynılarının dünyada tekrar görülmesiyle birlikte buna nasıl bir çözüm bulunacağını çok merak ediyorum. O senelerde belki çok yaşlanmış hatta ölmüş olabiliriz ama kopyalanan bir insana idam cezası da veremeyeceklerine göre, Allah’ın yarattığı düzeni bozanların yaptıkları yanlarına kar kalacak ve en nihayetinde büyük bir kargaşa ve çıkmaza neden olacaklar. Bu yazdıklarım biraz kehanetler silsilesi gibi gelebilir ama herşeyde olduğu gibi bunda da insanoğlunun sınır tanımayıp olayı çığrından çıkaracağına neredeyse eminim…

Önümüzdeki aylarda resmen başlayacak olan kopyalama işlemi için ilk etapta 5 zengin köpek sahibi 75.000 euro’dan başlayan bir açık arttırma ile seçilecek ve kopyalama işlemleri başlayacak.

Hayvan Kopyalanmasına Resmen Başlandı, Peki İnsan Kopyalama?

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.