Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hidroterapi Yöntemi Nedir? Faydaları Nelerdir?

1 502

Hidroterapi Yöntemi Nedir? Faydaları Nelerdir?Hidroterapi, suyun fiziksel özelliklerinden yararlanarak fonksiyonel kayıpların ve hastalıkların tedavi edilmesi yöntemidir. Bu terapi yönteminde suyun kaldırma kuvvetinden faydalanılarak vücudun taşımış olduğu yük azalır ve normalde yapılamayan veya yaparken ağrıya neden olan hareketler artık rahatlıkla yapılabilir.Tıbbi bir uygulama olan bu yöntemin tarihi ise Antik Yunan’a kadar gidiyor ve yine bu dönemde de sıcak su spaları egzersiz ve ağrılar için kullanılıyor.

Hidroterapi Yönteminin Çeşitleri Nelerdir?

Hidroterapi, birden fazla türü olan ve bu türlerin hepsi de farklı amaçlar için kullanılan tedavi yöntemidir. Hidroterapinin bu yaygın olarak görülen ve her birisi farklı bir amaç için kullanılan türleri ise şunlardan oluşmaktadır:

• Aquatik fizyoterapi,
• Su aerobiği ya da su zumbası,
• Su masajı,
• Derin su koşusu,
• Kolon hidroterapisi,
• Isı kontrollü hidroterapidir.

Hidroterapi Yönteminden Kimler Yararlanabilir?

Su içi egzersizler; bel ağrıları, fibromiyalji, ankilozan spondilit, spor Hidroterapi Yöntemi Nedir? Faydaları Nelerdir?yararlanmaları, omuzla hareket kısıtlığı, diz ve kalça protez ameliyatı sonrası, diz ve kalça eklem kireçlenmesi, yumuşak doku ve eklem zorlanmalarıyla felç geçiren hastalara önerilir. Ancak obezite, astım, akciğer hastalıkları, nöromusküler bozukluklar, yüksek tansiyon gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan bu yöntem, su korkusu olanlar, kontrol altına alınmamış solunum ve kalp yetmezliği , böbrek yetmezliği , enfeksiyon, kontrol altına alınamamış olan epilepsi, yüksek ateş, bağırsak ve mesane bozukluğu olan hastalara önerilmez.

Hidroterapinin Yararları Nelerdir?

Hidroterapi, kişilere sayısız fayda sağlayan bir su terapisi yöntemidir. Hidroterapinin kişilere sağlamış olduğu bu faydalarından bazıları ise şunlardır:

Hidroterapi Yöntemi Nedir? Faydaları Nelerdir?Ağrı ve Şişkinlikleri Azaltır

Suyun kaldırma kuvveti sayesinde eklemlerdeki ağırlık azalır. Tam bu sırada da kas aktiviteleriyle birlikte kan akışı hızlanır. Daha sonra da egzersiz yaparken artış gösteren dolaşım, ödemleri azaltır. Havuzda yapılan pek çok hidroterapi seansında mevcut su sıcaklığı 31 veya 35 derece arasında değişir. Bu da normal kasların daha kolay bir şekilde rahatlamalarını sağlar. Fakat hidroterapide soğuk su kullanımı da mevcuttur ve inflamasyonlar, yerel ödemler, kas spazmları ve sinir iletim hızı üzerinde pozitif etkiler bırakır.

Hareket ve Gücü Arttırır

Hidroterapi fiziksel sınırlamaları bulunan insanların fiziksel fonksiyonlarını iyileştirir. Diğer spor türleri ile karşılaştırıldığı zaman hidroterapi, vücuttaki gerilimli bölgelerin rahatlamasına odaklıdır. Çünkü hidroterapi biraz güç gerektirir ve bu güç sayesinde de kas gücü elde edilir.
Ortopedik problemlerin olması ya da artrit gibi rahatsızlıklar ve yaralanmaların olması halinde hidroterapi fizik terapisti ile birlikte uygulanır. Terapist de hastayı sorunlu bölgelerdeki baskının alınabilmesi amacıyla yönlendirip kasların güçlendirilmesine yardımcı olurken eklemlerin hareket aralığının da artırılmasını sağlar.

Gelecek Yaralanmaları Önler ve Formu İyileştirirHidroterapi Yöntemi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Suda egzersiz yapmak, kaslara direnç verir ve hem gelecek yaralanmaları hem de tekrar eden yaralanmaları engeller.
Örnek vermek gerekirse derin su fitness uygulamasında suda koşmak, güç kazanmak için oldukça idealdir. Ayrıca suda koşmak ağrılar ve koşma yaralanmaları yaşayan insanlar için de uygundur. Yapılan çalışmalar suda yürümenin bacaklardaki temel kasları ciddi anlamda uyardığını gösteriyorlar. Bu sebeple spordan sonra uygulanan soğuk hidroterapi, oldukça popüler olan uygulamalar arasında yer almaktadır.

Uykuyu ve Ruh Halini İyileştirebilir

Çalışmalar hidroterapi tedavilerinin, stresin etkileriyle savaşa yardımcı olduğunu ve ruh halini iyileştirdiğini göstermektedir. Suya batırma terapisi ya da mineral banyosu gibi birçok hidroterapi türlerinin stres azaltıcı etkileri onlarca ülkede çok uzun zamandır kullanılan terapi yöntemleridir. Günümüzde de sıcak bir banyo, gerilimi atmak ve rahatlamak için oldukça iyi bir yoldur.

Kalp Damar Sağlığını Destekler

Belli hidroterapi uygulamaları, kalp damar sağlığına pek çok alanda fayda sağlıyor. Uygulanan bu su aerobikleri de kalp direncini arttırıp kilo vermeye yardım ediyor. Düzenli bir şekilde yapılan su aerobik programları ise tansiyonda iyileşme ve akciğer kapasitesinin artmasını sağlayabiliyor.

Hidroterapi Yöntemi Nedir? Faydaları Nelerdir?Sosyal ve Davranışsal Problemlerin Tedavisinde Kullanılabilir

Hidroterapi iskelet, kas ve sinir rehabilitasyonu alanında 100 yıldan fazla bir süredir kullanılan bir yöntemdir ve çeşitli engelleri olan çocuklarda motor performanslar ile sosyal davranışların iyileştirilmesi konusunda oldukça dikkat çekmektedir. Hidroterapi yöntemi aynı zamanda otizm, kas distofisi, skistik fibroz, serebral palsi, rett ve spina bifida sendromu tedavilerinde de umut veren bir tedavi yöntemdir.

Ayrıca bazı hidroterapistler, yapılan hidroterapi oturumlarının şu ek faydalarının da bulunduğunu belirtiyorlar:

• Metabolik hızı iyileştirir.
• Cildi nemlendirir.
• Sindirimi iyileştirir.
• Bağışıklık sistemini güçlendirir.
• Kas tonusuna yardım eder.

Hidroterapi Uyarıları

Hidroterapiye yeni başlayanlar, ilk birkaç oturumdan hemen sonra belli bölgelerde hamlama hissedebilirler. Ancak beden suda egzersize alıştıktan sonra ise hamlama ve rahatsızlıklar bir nebze olsa da hafifleyecektir. Fakat bu sonuçlara ulaşmak için de 5-6 kez 30-60 dakikalık olan hidroterapi seanslarını tamamlamanız gerekecektir.
Suda gerçekleştirilen bu hareketlerden yararlanmak için ise iyi bir yüzücü olmanız gerekmez. Sığ suda yapılan su aerobik sınıflarına da katılım gösterebilirsiniz.
Eğer yara, astım ve enfeksiyon gibi hidroterapi katılımını güçleştiren sağlık sorunlarınız varsa da bu uygulamaya katılmak için önce doktorunuz ile görüşme yapmanız gerekecektir.

Yazar: Sevinç Urgenç

1 yorum
  1. denizli servisi diyor

    Bugün yüzme dersinde anlatılan ama yüzeysel olarak geçilen hidroterapiyi sayenizde öğrenmiş oldum :) Ve anlıyorum ki özellikle fizik tedavi görenler için büyük bir kolaylık.
    Bu konuda sağladığınız bilgiler için teşekkür ederim.Sizin sayenizde öğrendiğim bu terapiyi çevremde ihtiyacı olduğunu ama bilmeyen kişiler için paylaşacağım. :)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.