Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Patatesin Faydaları Ve Zararları

1 640

Patatesin Faydaları Ve ZararlarıPatates yeraltında ve her mevsim yetiştirilebilen yumru şeklindeki bir besindir. En çok tüketilen besin maddelerinden bir tanesidir. Patatesin içinde A, K, C, E, B6 vitaminleri vardır, ayrıca patateste kalsiyum, demir, bakır olduğu gibi bir potasyum deposudur. Tüm bölgelerde yetişebilir ama en çok İç Anadolu bölgesinde tarımı yapılır. Nevşehir ve Ödemiş-İzmir patatesi meşhurdur. Bunun yanında Sakarya, Trabzon, Erzurum’da patatesin en çok üretildiği yerlerdendir. Patates farklı şekillerde tüketilebilir. En yaygın tüketim şekli kızartmasıdır fakat en zararlı şeklidir. Bunun yanında haşlaması ile püre, salata yapılabilir. Yine patates yemeği başta olmak üzere birçok yemeğin, çorbanın içine konur ve lezzet verir. Poğaça ve böreklerinde vazgeçilmezidir. Fiyat olarak her zaman uygundur ve her evin olmazsa olmazıdır.

Patatesin Sağlığa Faydaları

Patatesin sağlığa birçok açıdan faydası vardır. Öncelikle cilt sağlığı açısından değerlendirirsek; göz etrafındaki mor ve siyah halkalara iyi gelir. Ayrıca yüzdeki kırışıklıklara da faydalıdır. Siyah lekeleri giderir. Güneş yanıklarının tedavisinde de patates kullanılır. Cildi temizlediği gibi kuru ciltler için de patatesten maske yapılabilir. Tabi bu faydalarından yararlanabilmek için belli miktarlarda belli formüller uygulamak gerekir.

Patatesin Faydaları Ve ZararlarıPatates saç için de faydalıdır. Yine belli oran ve sistemlerle saça uygulanabilir. Saçlara parlaklık verir. Saçın renginin değişmesi hatta koyulaşması patatesin kabuğunun haşlanması ile elde edilen su ile sağlanabilir. Yine aynı yöntemle saç dökülmesi de önlenebilir.
Patates doğru tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olur. Hatta sadece patates diyetleri vardır. En önemli nokta patates kızartmasından uzak durmak gerektiğidir. Mümkün olduğu kadar haşlaması tercih edilmelidir. Patates uzun süreli tokluk hissi verir.
Patates, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde enerji veren bir besindir.

Patatesin sindirimi de kolaydır. Bağırsakları hareketlendirir. Şişkinliği giderir. Aynı zamanda ishal durumunda haşlanmış patates önerilir. Midedeki asit seviyesini dengeler.
Patates kalp rahatsızlıklarının azalmasında, kolestrolde ve kan basıncı için faydalıdır.
Patatesin Faydaları psikolojik olarak da vardır. Stresi azaltır. Sıkıntılarla daha iyi mücadele etmeyi sağlar.
Patates kadar patates suyu da faydalıdır. Kan şekeri, ruh ve sinir sistemi, diş, kemik sağlığı, mide, sindirim sistemi, kalp, zihin sağlığı, grip, nezle, soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarına faydalıdır.

Patatesin Faydaları Ve ZararlarıPatatesin Zararları

Patatesin Zararları fazla yoktur fakat patates alınırken ve saklarken dikkat edilmelidir. Soğuk havalarda patates özellikle balkon gibi açık bir alanda saklanıyorsa donabilir. Donmuş patates kesinlikle tüketilmemelidir. Yine sıcak havalarda da çabuk bozulabilir ya da filizlenebilir. Filizlenmiş patates de kesinlikle tüketilmemelidir. Yeşil patateste sağlık için zararlıdır. Yine su ile temas eden patates bir müddet sonra bozulur ve çürür. Yani patatesin taze taze tüketilecek miktarda alınmalı, hava koşullarına uygun olarak saklanmalıdır.
Patates kızartması 7’den 70’e herkesin severek yediği bir aperatiftir ama kesinlikle uzak durulmalıdır. Özellikle defalarca kızartılmış yağlarda kızartılmış patatesler çok sakıncalıdır.
Patatesi şeker hastaları kontrollü tüketmelidir çünkü kandaki şeker oranını yükseltebilir.

Yazar:Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. sergey diyor

    hıc bır seyden anladıgın olmadıgı cok ortada bosuna okumus okulları mesgul etmıssın

    https://www.haberturk.com/saglik/haber/1241162-patates-saglikli-mi-yoksa-zararli-mi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.