Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

High Definition (HD) Yayın Nedir?

0 511

High Definition (HD) Yayın Nedir?Her gün televizyonlarda, bilgisayar başında gördüğümüz, duyduğumuz HD harfleri ne anlama geliyor, ne işe yarıyor diye merak ettiniz mi? Bir teknolojik gelişme olarak piyasaya sürülen ve reklamları yapılan HD özelliğinin detaylarını inceleyelim.

HD’nin açılımı High Definition ve Türkçe karşılığı yüksek tanım, yüksek netlik anlamındadır. Ülkemizde pek yaygın yayın yapan sistemler bulunmadığından sadece bir kaç kanal HD yayın yapmaktadır. HD yayın için alıcıların ve televizyonların HD uyumlu olması kalite açısından önemlidir. Günümüzde hızla raflarda yerini alan LCD tv ler HD yayın için en ideal televizyonlardır.

High Definition (HD) Yayın Nedir?Hd geniş ekran ve dolby dijital ses sisteminin birlikteki halidir. Ekran boyutları ve nokta sayısı olarak 1080i (1440 x 1080i), 720p (1260 x 720p) gibi boyutlardan bahsedilir. Basit bir şekilde açıklamak gerekirse dikdörtgen şeklindeki bir ekranın yatay konumdaki uzun boyunda 1440 nokta, dikey konumundaki kısa boyunda ise 1080 nokta bulunmaktadır. Bu noktaların her birine piksel denmekte ve ne kadar fazla piksel varsa o kadar net görüntü oluştuğu düşünülmelidir. Parantez içinde sayıların yanındaki i ve p harfleri ise teknolojinin türü hakkında bilgi vermektedir. “i” Harfi Interlaced anlamına gelmekte yarım nokta sıralarıyla ikinci bir sıranın birleşerek görüntü oluşturduğunu bildirmektedir. “p” Harfi ise sıranın tam şekilde görüntü vermesini bildirmektedir.

High Definition (HD) Yayın Nedir?HD yayında canlı ve keskin bir görüntü oluşmaktadır. Bir saniye içinde 50-60 resim birden geçmekte ve çok net kaliteli bir video görüntüsü elde edilmektedir. TV görüntüleri ekranda hızla geçen resimlerin birleşmesi ile oluşmakta ve bu resimlerin bir saniyede ne kadar sayıca fazla geçtiği ile de netlik belirlenmektedir. Sıradan bir sinema gösteriminde bir saniyedeki resim sayısı 24 olarak bilinmektedir. HD yayının görüntünün yanı sıra çok iyi ses verme özelliği de mevcuttur. Bir yağmur sesi, rüzgar sesi sanki yaşanır, hissedilir gibi izleyiciye aktarılmaktadır. Eski tvlere kıyasta ses ve görüntü için ayrı ayrı kablolar yerine tek bir kablo ile hem ses hemde görüntüyü kusursuzca sunmaktadır.

Yazar: Sinan UZA

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.