Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yeni LCD TV Standardı 21:9 Oranı İçin İlk Örnek Philips’ten…

5 37

cinema_21-9_06_lif

Son 5 yılda LCD televizyonların sağladığı inanılmaz teknolojik gelişim ve maliyet düşüşü bu ürünlere olan talebi anormal ölçüde arttırdı. 5 sene önce fiyatları nedeniyle hayal bile edilemeyecek LCD ve Plazma TV’ler artık birçok evde salonun en güzel köşesindeki yerlerini aldı. Bu talep aslında standart TV izlemenin yanısıra, evde sinema keyfi yaşamak isteyenler tarafından oluşturulmaktaydı. Şu an 16:9 oranında satılmakta olan LCD ve Plazma TV’ler yakında yerlerini 21:9 oranına bırakabilir. Bu kadar yaygın bir oranın çok da kolay değişemeyeceği öne sürülse de ben bu geçişin çok daha hızlı olacağını düşünüyorum. Çünkü insanlardaki en iyi arayışının sınır tanımıyor oluşu ve 21:9’un geriye uyumluluğu onu daha da kullanılabilir kılıyor.

philipsSinema filmlerinde genellikle sinemaskop olarak bilinen 21:9 oranında çekim yapan high definition kameralar kullanılır. Bu oran sinema perdesine uygun olarak ayarlanmış bir değerdir. Blu-ray, hd-dvd veya dvd yayınları için piyasaya sürülen filmler ise, kenarlardan kesilerek 16:9 standardına uygun hale getirilirler. Philips tanıttığı 56 inçlik yeni LCD televizyonu ile 21:9 oranındaki gerçek sinemaskop görüntüyü evimize getiriyor. 2009 Haziran ayında piyasaya 5000$ fiyat etiketiyle sürüleceği belirtilen Philips Cİnema TV, 2560 x 1080p Full HD çözünürlüğe sahip. Ürünün sahip olduğu bir diğer özellik ise, 16:9 oranındaki görüntüleri sadece kenar kısımlarından genişleterek 21:9 için uygun hale getmesi. Bu sayede genişlemeden kaynaklanan basık görüntü oluşmadan düzgün bir tam ekran görüntü oluşturulabiliyor.

21:9 oranı yaygın olarak kullanılmaya başlanırsa, 16:9 filmleri üstten ve alttan siyah boşluk kalarak izlemek zorunda olan 16:10 LCD monitör kullanıcıları isyan bayrağı çekebilir. Kendim de 16:10 monitör kullandığımdan ekranın ortasında daha da dar bir görüntüde film izleyecek olma düşüncesi beni rahatsız etmeye başladı bile. Tabi pan scan yaparak görüntüyü istediğimiz ölçüde ekrana yayabiliriz fakta bu durumda da sağdan ve soldan alan daralması ve görüntüde netlik kayıpları yaşanmakta. Bu oranın uzun vadede sinema filmleri için gereksiz ve hatta rahasız edici olduğunu düşünüyorum. Çünkü 16:9’da bile görüntüyü sağdan ve soldan takip etmek için bir göz hareketi gerekiyor. Oysa ki buradaki amaç, insan gözünü yormadan tek bir noktaya sabit bakmak suretiyle filmi keyifle izletmek olmalıydı. Şu an kullanmakta olduğum 22 inç 16:10 monitörümde bu sorunu yaşıyorsam, 21:9 oranında ne olur kimbilir… Kim ne derse desin, 21:9 oranıyla yeni bir TV pazarı da açılacağından ne üreticiler ne de yeniye meraklı kullancıılar bu işin peşini bırakmayacak ve bu standarda geçiş oldukça hızlı olacaktır. Umarım bu dediğim gerçekleşmez de yanılırım. :)

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku