Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Merkava 4 Ana Muharebe Zırhlısı Nasıl Bir Tanktır?

0 525

Merkava 4 Ana Muharebe Zırhlısı Nasıl Bir Tanktır?65 tonluk Merkava 4 ana muharebe tankı 2001’de tam üretime girdi ve Temmuz 2003’te İsrail Savunma Gücü ile operasyonel eğitime başladı. 2004 yılında Merkava Mk 4 tanklarının ilk taburu İsrail Savunma Güçleri ile hizmete girdi.
Savunma Bakanlığı, her yıl 50 ila 70 Merkava 4 tank üretmeyi planlıyor ve bütçe kısıtlamaları, bu rakamlara şüphe düşürse de, toplamda 400 tank üretilebiliyor. Merkava 4, yeni zırh koruması, silah ve elektronik sistemleri de dahil olmak üzere geniş ölçüde geliştirilmiştir.

Merkava 4, 1990 yılından beri IDF ile hizmet veren Merkava 3 Baz’den biraz daha büyüktür. Merkava 3 , Tel Aviv’de bulunan SIBAT tarafından ihraç edilmek üzere teklif edilmiştir. Merkava 4, ihracat için teklif edilmemiştir, ancak sistemler ve bileşenler ihraç edilmektedir.

Merkava 4 ana muharebe tankı yetenekleri

Tank, komutan, yükleyici, topçu ve şoförün tank ekibine ek olarak sekiz piyade askerini, bir komuta grubunu veya üç zaiyat hastasını taşıyabilir. Tank, hareket eden hedeflerde harekete geçme kabiliyetine sahiptir ve geleneksel anti-tank mühimmatlarını kullanarak saldırı helikopterlerine karşı yüksek atış olasılığını arttırmışıtır.
Başlıca yükleniciler şunlardır: Ateş kontrol sisteminden sorumlu Elbit Systems’ın El Op Elektro-Optik Endüstrileri iştiraki; Ana inşaat ve sistem entegrasyon ve testlerini gerçekleştiren İsrail Savunma Gücü; Ana silah, balistik koruma ve mühimmat tedarik etmek için İsrail Askeri Sanayi; Elektrik sistemleri için Imco Industries; Tekne, ana taret ve döküm için Urdan Industries; ve koruma bileşenleri için IAI Ramta.

Tank üretiminin ana kısmı, gövdenin inşası ve tüm sistemlerin entegrasyonu İsrail Savunma Kuvvetleri çalıştayında gerçekleştiriliyor.

Merkava 4 muharebe tankı silahları

Merkava 4, Elbit ve iştiraki El-Op tarafından geliştirilen yeni bir elektrikli tarete sahiptir. Kumandanın kapağı üzerindeki tarete sadece bir kapak yerleştirilmiştir.

Geliştirilmiş 120mm pürüzsüz çaplı silah, İsrail Askeri Endüstrileri tarafından geliştirilmiştir.

Yeni silah, Merkava 3 için geliştirilen silahın gelişmiş bir kuşağıdır. Silah üzerindeki bir Vidco termal örtüsü, çevresel ve ateşleme koşullarından kaynaklanan namlunun bükülmesini azaltır. Silah yeni 120mm yüksek penetrasyon mermileri ve güdümlü mermiler de dahil olmak üzere daha yüksek güç mühimmatı ateşleyebilir.

Yükleyici, mühimmat tipini yarı otomatik olarak seçebilir. Tank, her biri koruyucu bir kapta depolanan 48 mermi mühimmatı taşır. Elektrikle çalışan döner bir tezgah 10 adet ateş etmeye hazır mermi içerir.
Mühimmat yelpazesi, İsrail Askeri Endüstrileri’nin Mühimmat Grubu tarafından tedarik edilen APFSDS-T M711 (CL 3254), HEAT-MP-T M325 (CL 3105) ve TPCSDS-T M324’ü (CL 3139) içerir. Silah ayrıca, Fransız, Alman veya ABD 120mm mermi ateş edebilir.

Merkava 4 Ana Muharebe Zırhlısı Nasıl Bir Tanktır?El Op yangın kontrolü

El Op tarafından geliştirilen yeni yangın kontrol sistemi, tankın hareket halindeyken hareketli hedefleri, hatta havadaki helikopterleri bile elde etme ve kilitleme yeteneği dahil olmak üzere çok gelişmiş özellikler içeriyor.
Bilgisayar kontrollü ateş kontrol sistemi, iki eksende görüş açısı sabitleme, ikinci nesil televizyon izleme ve otomatik termal hedef izleyici, lazer mesafe bulucu, geliştirilmiş termal gece görüş sistemi ve dinamik açı göstergesi içerir.
Komutanın istasyonu, stabilize panoramik gündüz ve gece görüşüyle donatılmıştır. Entegre işletim sistemi gelişmiş veri iletişimi ve savaş yönetimi içerir. Tadiran, Merkava’nın iletişim sistemini, dahili haberleşme sistemini ve gömülü yardımcı alıcıları olan VRC 120 araç telsizini geliştirdi.

Tank, 7.62mm makineli tüfek ve Soltam Ltd. tarafından geliştirilen 60 mm’lik bir harç sistemi ile donatılmıştır. Harç, patlayıcı ve ışıklandırma mermilerini 2,700 m’lik bir menzile fırlatabilir.

Koruma paketi gelişmiş bir elektromanyetik tehdit tanımlama ve uyarı sistemi içerir.

Karşılık

Tank, komutanın istasyonunda bulunan tehdit uyarı ekranı ile Amcoram LWS-2 lazer uyarı sistemi ile donatılmıştır. Bu İsrail Askeri Endüstrileri POMALS (kaide işletilen çok mermi fırlatma sistemi) decoy başlatıcısıdır. Bu fırlatıcı, tankın her iki tarafına da yerleştirilir, bu da duman bombalarını ve tuzakları fırlatabilir.

Bir Merkava 4 ayrıca Rafael Trophy Aktif Koruma Sistemi ile donatılmıştır.

Trophy, anti-tank roketleri, anti-tank füzeleri ve tank HEAT (yüksek patlayıcı anti-tank) mermi karşı 360 ° kapsama alanı sağlar. Trofya bir tehdit tespit edince, bir karşı önlemin başlatılmasından önce izlenir ve sınıflandırılır ve optimal kesişme noktası hesaplanır.

Sensörler, araca yerleştirilen dört antene sahip radarı içerir. Sistem geliştirme, Nisan 2007’de tamamlandı ve IDF, yeni Merkava tanklarına montaj için üretimi onayladı.

Trophy sistemi, 2008 yılının Haziran ayında düşük oranlı ilk üretime (LRIP) girmiştir ve 2009’un sonlarında ilk işletme kapasitesine ulaşması planlanmaktadır.

Sistem, Aralık 2010’da İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından tankta başarıyla test edildi. Bir Merkava 4 MBT’ye yerleştirilen Trophy sistemi, Mart 2011’de Gazze Şeridi güvenlik çiti yakınındaki bir silahlı tarafından ateşlenen bir tanksavar füzesini savundu.

Merkava 4 Ana Muharebe Zırhlısı Nasıl Bir Tanktır?GD 883 V-12 dizel motor

Merkava 4, 1.500hp’de derecelendirilmiş bir V-12 dizel motorla çalışıyor. Motor bölmesi ve bir yakıt deposu tankın ön tarafındadır ve iki yakıt tankı arkadadır. Yeni motor, Merkava 3’te kurulu 1,200hp powerpack’e kıyasla% 25’lik bir güç artışını temsil ediyor.

Alman şirketi MTU, motor parçalarını üretmektedir ve GD 883 motoru, ABD’de General Dynamics Land Systems tarafından lisanslı üretim kapsamında üretilmektedir. Motor otomatik şanzıman ve motor bilgisayar kontrol sistemi ile kurulum ve entegrasyon için İsrail’e transfer edilir. Tank, Merkava 3’teki gibi dört vitesten ziyade otomatik beş vitesli şanzımana sahiptir. Şanzıman sistemi Renk tarafından üretilmiştir. Tek pozisyonlu döner amortisörler harici olarak monte edilir.

gövde

Yeni powerpack’in kurulumu etrafındaki gövdenin yeniden tasarımı, sürücünün görüş alanına iyileştirilmiş ön zırh koruması ve iyileştirme sağladı. Geliştirilmiş ters sürüş için sürücü bir kamera kullanır.

Tankın yeni bir özelliği, takılan modüler özel zırhın tareti kaplamasıdır. Tank, hava ile çalışan hassas güdümlü füzeler ve gelişmiş ve üst düzey anti-tank silahları da dahil olmak üzere bir dizi tehdide karşı korunmaktadır. Otomatik yangın algılama ve bastırma kuruldu. Gövdenin alt tarafı mayınlara karşı ek zırh koruması ile donatılmıştır.

Sürücü ve mürettebat bölmeleri, ısıtma ve soğutma iklimlendirmesi ve NBC harp tarafından kirlenmeye karşı bireysel ve aşırı basınç koruma sistemlerini bir araya getiren bir Shalon Chemical Industries ile donatılmıştır.

Menşei ülke: İsrail
Giriş servis: 2004
Mürettebat: 4 erkek

Boyutlar ve ağırlık

Ağırlık: 65 t
Uzunluk (silah ileri): 9 m
Gövde uzunluğu: 7,6 m
Genişlik: 3,72 m
Yükseklik: 2,66 m

silâhlanma

Ana silah: 120 mm pürüzsüz
ATGW LAHAT ATGM
Makinalı tüfekler: 1 x 12,7 mm 2 x 7,62 mm
Harç: 1 x 60 mm
Çapraz aralığı: 360 derece

Mühimmat yükü

Ana silah:48 tur

Hareketlilik

Motor: Genel Dynamics GD883 V12 dizel
Motor gücü: 1 500 hp
Maksimum yol hız: > 60 km / s
Menzil: 500 km

Manevra Kabiliyeti

Meyil: % 60
Yan eğim: % 30
Dikey adım: ~ 1 m
Hendek: ~ 3 m
Fording: ~ 1,4 m

Kaynakça:
History CH.

Yazar: Tuncay Bayraktar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku