Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hipertimestik Sendromu (Unutmama Sendromu) Nedir?

0 1.929

Hipertimestik Sendromu (Unutmama Sendromu) Nedir?Jill Price İsimli bir kadın Hipertimestik sendromu ile tanınan ilk kadın olarak bilim dünyasında kısa sürede olsa tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Hipertimestik sendromu hafıza ile ilgisi olan ve yaşadığı hiç bir şeyi unutmayan insanların bu durumuna verilen isim. Tüm detayları ile yaşadığı her şeyi( %95) hatırlayan bu kanının önceleri bir uydurmacı olduğu sanılıyordu. Bir takım deneyler sonucu kanıtlara ulaşıldı. Herhangi bir tarih seçilerek o gün olan önemli olaylar, hava durumu ve dikkatini çeken bazı durumlar soruldu, alınan cevaplar kayıtlar ile incelendiğinde birebir tuttu ve testler tekrar edildi. Devam eden testler ile sendrom şekillendi fakat tüm araştırmalara rağmen bazı insanların çok istediği bu durumun nedeni bulunamadı.

Hipertimestik Sendromu (Unutmama Sendromu) Nedir?Jill Price gibi bir kişinin daha olduğu kısa zaman sonra ortaya çıkmıştı. Radyo sunucusu olan Brad Williams’ında küçük yaşlara kadar kameraya çekilmiş gibi bir hafızası bulunmaktaydı. Sebebinin bulunamaması ilgileri bu kişilerin üzerinden çekmiş ve kısa sürede sıradan insanlar gibi görülmesine neden olmuştur.

Jill Price bu durumun çok can sıkıcı olduğunu, yaşanılan kötü olayların. kavgaların, yapılan yanlışların ve o olayların içinde olan kişileri hiç unutamadığını, onları her gördüğünde o anları yaşar gibi hatırladığını ve huzurunun kaçtığını belirtmektedir. Tek faydasının iş hayatında çalıştığı kurumun işine yaradığı, hatırlamakta zorlanmadığı bir çok veriyi tekrar tekrar hatırlayıp söyleyerek iş akışının düzenlenmesinde kullandığını belirtmektedir.

Hipertimestik Sendromu (Unutmama Sendromu) Nedir?Jill Price bu durumu ile ilgili birde kitap yazmıştır. The Woman Who Can’t Forget (Unutamayan Kadın) adlı kitap ilk yayınlarında meraklıları tarafından yakından incelenmiş ve ilgi odağı olmuştur. Zamanla okunan kitapta ise beklenen bulunmamış, böyle özel durumu olan bir kadın için çok daha iyi yazılar oluşturması, daha çok merak uyandıran sorulara cevap vermektense, sıradan hayatının yazılmasını bir çok eleştirmen ve okuru önemsiz olarak nitelendirmiştir.

Yazar: Sinan UZA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.