Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Immanuel Kant Kimdir? (1724-1804)

3 5.644

4580_2 Immanuel Kant; 1724 yılında Doğu Prusya da bir kasabada dünyaya gelmiş, ünlü Alman filozofudur. Hayatını doğdu şehirde geçiren Kant, Konigsberg Üniversitesinde felsefe, fizik ve matematik eğitimi alarak belli konular üzerinde kendisini geliştirmeyi başarmıştır. VII. yy. da İskoçya’dan Prusya ya göç etmiş bir fakir bir aileydi. Fakir bir ailenin çocuğu olan Kant maddi sıkıntılar içinde bir çocukluk geçirmiştir.

Öğrenim hayatı sırasında babasını kaybeden Kant, hem çalışıp hem okumak zorunda kalması üzerine özel öğretmenlik yapmaya başlamıştır. Kant geliştirdiği düşünce sistemini de bu dönemde geliştirip, doktorasını tamamlamış ve bunun ardından da Konigsberg Üniversitesinde öğretime başlamıştır. 1770 yılında profesörlüğe yükselen Kant, emeklilik dönemine kadar çeşitli statülerde üniversitede çalışmaya devam etmiştir. Matematiği seven ama felsefeye özel bir ilgisi olan Kant, üzerinde yaptığı çalışmalar sonrasında 1781 yılında felsefe alanındaki ilk eserini vermeyi başarmıştır. (Saf Mantığın Tenkidi) Daha sonra yaptığı çalışmalarına ve eserlerine devam eden Kant, eserlerinin yanında genç yaşında güneş sisteminin meydana gelişinin üzerinde çalışmalar yapmaya başlamıştır. Yaptığı çalışmalar ile Nebula hipotezini ortaya atmıştır.

4580_1Alman filozofu Kant, Alman felsefesinin kurucu isimlerinin arasında yer alırken üzerinde yaptığı çalışmalar sayesinde felsefede kendinden sonraki döneminde aydınlatıcısı ve yol göstericisi olmuştur. Felsefede Bilgi Kuramını ortaya atmıştır. Kant’ın yaptığı felsefenin kolay anlaşılabilmesi için, onun çalışmalarının öncesi ve sonrası ile diğer filozoflar ile olan bağlantılarının da araştırılması ile daha kolay anlaşılabilmektedir. Kant il çalışmalarını Leibniz’in etkisi altında kalarak yapmış daha sonra ise, Hume’nin fikirleri ile karşılaşarak insanın bilgisinin sınırlarını belirlemeyi arzu etmiştir. Kant’ın hareket noktası daima bilgi olmuş ve yazdığı eserlerinde insanın sadece tecrübe ederek kazanacağı bilginin sadece tabiat bilgisi olacağını ileri sürmüş ve bunun metafizikte geçerli olamayacağını ileri sürmüştür. Hareket noktası bilgi olan Kant, insanın sahip olduğu bilginin yapı ve sınırları üzerinde durmuştur. Yaptığı araştırmalar sonrasında Kant’a göre bilgi, kavramlar arasında gösterdiği münasebet ile aynı zamanda bir hükmü ifade ettiğini ve bununda bir bilgi kaynağı deneyi olduğunu belirtmiştir.

1724 yılında dünyaya gelen Kant, 1804 yılında 80 yaşında iken hayatını kaybetmiştir. Yaşamı boyunca yaptığı çalışmalar ile bir çok eser bırakmıştır. Yaptığı çalışmalar günümüzde de hala kendisinden bahsedilerek kullanılmakta ve kendisinden sonrakilere bilgi kaynağı olmayı başarmıştır. Eserlerinin yanında, günümüzde kendisinden bahsedilmeyi başaran bir çok özlü sözleri de bulunmaktadır.

Kant’ın sözleri,4580_3

 • Böcek olmayı kabul edenler, ayaklar altında kalıp ezilmekten yakınmamalıdır.
 • Bilgi, deneyle başlar ama deneyden doğmaz.
 • İnsanın yaratıldığı böyle yamuk odundan, düzgün hiçbir şey yapılamaz.
 • Başkalarını kendi amaçlarını gerçekleştirmek için araç olarak görme.
 • Her ne kadar inanmasam da, bir tanrının varlığını kabul etmek gerekir.
 • Aydınlanma; kişinin kendi aklını kullanmaya cüret etmesidir.
 • Söylediklerimizden çok, söylemediklerimize pişman oluruz. Dile getirilmemiş düşünce, gidilmemiş yoldur.

Yazar:Züleyha Günay

3 Yorumlar
 1. Mehmet diyor

  yarına performans ödevim var umarım iyi not verir hocamız bu arada çok güzel olmuş ellerinize sağlık

 2. Murat kaplan diyor

  Mükemmel bir sunum olmuş elinize sağlık

 3. Serkan diyor

  Bloğunuzu ilgiyle takip ediyorum. Emeğinize sağlık. Böyle bir platformu oluşturmanın ne derece zaman ve emek istediğini en iyi bilenlerdenim. Bu sebepten kendi bloğum için araştırma yaparken keşfettiğim bu siteyi ilgiyle takip ediyorum. Vaktiniz olur da bloğumu ziyaret eder ve tecrübelerinizle yapacağınız yorumlar bana çok katkı sağlayacaktır. Şimdiden teşekkür ederim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.