Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Hispaniolanlar Nedir ?

0 396

5040_1 (1)Hispaniolanlar, günlük hayatta karşılaşmayacağımız tamamen yabancı bir kelimedir. Gazeteden, dergiden veya internetten bu ismi okuduğumuzda eminim uzun uzun düşünürdük. Bizde çağrışım yapmasını beklerdik. Hispaniolanlar, ne kadar alışık olmasak da ismini ilk defa duyuyor olsak da var olan canlı türlerinden bir tanesidir.

Hispaniolanlar, görünüşleri itibariyle uzun burunlu fareleri andırırlar. sarı kafalı küba solenodonu olarak bilinirler. renkleri sarıyı andırır, sivri uzun burunları vardır. Bu hayvanlar oldukça küçük canlılardır. 20 cm den biraz uzuncadırlar. Görünüş olarak ne kadar fareye benzeseler de Hispaniolanları farelerden ayıran birçok özellik vardır. Bunlardan bir tanesi de, Hispaniolanlar ısırdığı kurbanına zehir enjekte edebilirler. Fareler ise zehirsiz canlılardır.

Tabiattaki canlılar, her ne kadar birbirlerine benzeseler de, birbirlerini andırsalar da tüm canlılar kendilerine özgü bir takım özelliklerle birbirinden ayrılırlar. Kimi canlılar renklerindeki ve tüylerindeki muhteşem güzellikle insanoğlunun dikkatini üzerine çekerken; kimi canlılarda zehirli oluşları ve korkunç görünümleri sayesinde insanoğlunun dikkatini üzerlerine çekerler. Şüphesiz ki hiçbir canlı yeryüzünde gereksiz değildir. Tüm canlılar kendilerine verilen görevi eksiksiz bir şekilde yerine getirmenin gayreti içindedirler.

5040_4

Hispaniolanlar, görünüş olarak insanlar tarafından ne kadar sevilse de zehirli oluşları nedeniyle insanlar tarafından uzak durulmaktadırlar. Bu canlılar dört ayaklıdırlar ve her ayağında beş adet parmağı vardır. Uzun tırnaklara sahiptirler bu uzun tırnaklar onların yere daha sağlam basmasına ve dengelerini kolay sağlamalarına yardımcı olmaktadır. Sarı kafalı Küba solenodonu olarak bilinen hispaniolanlar, ince ve uzun burunları sayesinde koku almada da ustadırlar. Burunları dar alanlara girmek için tasarlanmış gibidir dar alanlara burunlarını kolayca sokabilirler.

Kaynakça:
google, canlılar

Yazar:Hamza can

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku