Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Damla Balığı

0 17.216

5041_2Tabiattaki canlılar her ne kadar birbirlerine benzeseler de, birbirlerini andırsalar da, tüm canlılar kendilerine özgü bir takım özelliklerle birbirinden ayrılırlar. Kimi canlılar renklerindeki ve tüylerindeki muhteşem güzellikle insanoğlunun dikkatini üzerine çekerken; kimi canlılarda zehirli oluşları ve korkunç görünümleri sayesinde insanoğlunun dikkatini üzerlerine çekerler. Şüphesiz ki; hiçbir canlı yeryüzünde gereksiz değildir. Tüm canlılar kendilerine verilen görevi eksiksiz bir şekilde yerine getirmenin gayreti içindedirler.

5041_3Dünyanın en çirkin hayvanı yapılan bir oylama sonucu ‘damla balığı’ olarak bilinen blobfish oldu. Damla balığı çirkinliği ile herkesin ilgisini çekmeyi başarmış bir canlı türüdür. Dünyanın en çirkin yaratığı olarak gösterilmektedir. Damla balığının nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır.Tabiatta nadir bulunan canlı türlerinden bir tanesidir. Denizin derinliklerinde yaşarlar yaklaşın olarak denizin 900 metre derinliğinde yaşamaktadırlar. Bu yüzden insanlar tarafından bu yaratıklar pek görülmektedirler. Damla balıkları her ne kadar denizde yaşasalar da etleri yenmemektedir. Zaten çirkin görünüşleri nedeniyle görenlerin iştahını kapattığı için kimse yeme düşüncesinde olmayacaktır. 25 santimetreye kadar uzayabilen bu yaratıklar görünüşleri itibariyle üzgünmüş izlenimi vermektedirler.

5041_4Görünüşleri itibariyle akışkan bir jele benzemektedirler. Gözleri, ağzı ve burunları vardır. Vücutlarına oranla küçükte olsa kuyrukları da vardır. Fakat gördüğümüz kadarıyla ayakları mevcut değildir. Damla balığının Avustralya‘nın güney doğusundaki adalarda ve Tazmanya civarında okyanusun 600 ila bin 200 metre altında yaşadığı, yengeç ve ıstakozla beslendiği biliniyor. Damla balığının etinin yenmemesine rağmen neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmasının nedeni, balıkçıların ağlarına takılarak ölmeleridir.

Yeryüzünde görmediğimiz, ismini bile duymadığımız yüzbinlerce canlı türü mevcuttur. Damla balığı bunlardan sadece bir tanesidir. Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan bu canlı türünü belki ilerde çevremizde göremeyeceğiz, duyamayacağız ancak onlar hakkında ki bilgilere internetten ve ansiklopedilerden ulaşabileceğiz. Damla balıkları ne kadar dünyanın en çirkin yaratıkları olarak nitelendirilselerde onlarda da kendilerine has güzellikler mevcuttur.

Kaynakça:
google , canlılar

Yazar:Hamza can

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.