Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Avustralya’da Ölüm Saçan Hayvanlar

0 260

Avustralya'da Ölüm Saçan HayvanlarAvustralya, tehlikeli hayvanları ile ünlü bir ülkedir. Dünyadaki diğer ülkelerden daha ölümcül yılanlara sahiptir. Zehirli yılanlar, agresif köpekbalıkları ve ölümcül örümcekler vb. ile doludur. İnsanların hayatlarını tehlikeye atan bu hayvanlara yakından bakacağız.

Görünmez Canavar: Kutu Denizanası

Çiğnenmesi çoğunlukla insanları öldürür ve en zehirli deniz hayvanı olarak bilinir. Genellikle Avustralya’nın kuzey okyanuslarında bulunur. Vücudunun her köşesinde yaklaşık 15 tutamaçları olan bu hayvan her dokunaçta binlerce zehirli hücreye sahiptir. Soluk mavi ve şeffaf olan renkleri nedeniyle suda ayırt etmesi güçtür.

Zehir Deposu: Irukandji Denizanası

En zehirli denizanalarından ve en küçüklerinden biri olan deniz katilleri, genellikle Avusturalya’da yaşayan ve 1 cm boyunda, küçük mikroskobik iğneleri olan canlı türüdür. Hayvanın herhangi bir temasından dolayı sokma gerçekleşir ise, Irukandji sendromu olarak adlandıran bu zehir, 30 dakika içinde vücuda yayılarak bel ağrısı, kas ağrıları, göğüs ağrısı, şiddetli baş ağrısı, terleme içerir. Ve bu ağrıları hiçbir ağrı kesici dindiremez. Hemen tedavi edilmediğinde sonuç ölümcül olabilir. Avusturalya kıyılarında görüldüğü vakit denize girilmesi yasaklanır ve bu canlı sahildeki herkesi öldürmeye yetecek kadar zehir taşımaktadır.

O Bir Katil: Boğa Köpekbalığı

Bu dünyadaki en ölümcül köpek balıklarından biridir. Doğası gereği agresiftirler ve tropik kıyı şeritlerinin yakınında yaşarlar. Tatlı suya, nehirlerde ve kollarda yaşayabildikleri için en tehlikeli köpekbalığı oldukları düşünülüyor, bu yüzden insanlarla olan karşılaşmalar oldukça olası. İsimlerini kısa buruklarından alıyorlar. Boyları ise yaklaşık 4 m olup, genel besin kaynakları yunuslardır. En son Hawai ve Zambezi’de görülen bu canlılar, timsahlara kafa tuttuğu da görülmüştür.

Avustralya'da Ölüm Saçan HayvanlarDoğu Kahverengi Yılanı

Avustralya’daki ölümlerin çoğundan sorumlu tür olarak bilinir. Yaklaşık 2 metre uzunluğunda olan bu hayvan, özellikle sıcak günlerde yüksek hızda hareket edebilme özelliğine sahiptir. Genellikle Doğu Avustralya’da açık mera ve otlaklarda bulunur. Zehirleri oldukça toksit içeren bu korkunç hayvanların yavruları bile insanları öldürmeye yeter.

Tuzlu Su Timsahı

Bu hayvanlar genellikle Avustralya’nın kuzeyinde yer alır. Avustralya timsahları yeryüzündeki en büyük sürüngenlerdir ve 1.000 kiloyu aşabilirler. Bu hayvanlar genellikle 6-7 metre uzunluğunda olup esas besin kaynakları olarak küçük balık, kuş ve kaplumbağalardır. Ayrıca domuz ve manda gibi çok daha büyük avları da olabilir.

Ürkek Örümcek: Hunili Örümcek

Çok zehirli bir tür olup, özellikle insanları av olarak kullanır. 1981’de anti-zehir ortaya atılmadan önce, ölümlerin çoğundan bu hayvan sorumluydu. Çoğunlukla doğu kıyılarında ve Avustralya yaylalarında bulunan bu türler bir insanı on beş dakika içerisinde öldürebilir. Bu hayvanlar oldukça ürkek yapıya sahip olup, korktuklarında ise daha saldırganlaşmaktadırlar.

Mavi Renkli Ahtapot

Ölümcül bir deniz hayvanı olan bu ahtapot, Avustralya’da doğu Pasifik’te bulunur. Bu ahtapottan alınan ısırık hafif ve ağrısız görünebilir, ancak 5 dakika sonra kurbana uyuşukluk, zayıflamış kaslar, nefes darlığı, mide bulantısı ve kusma gibi etkiler görülmeye başlar. Bu ahtapot türü aynı anda 20 den fazla insanı ve 10 binden fazla fareyi öldürebilecek zehre sahiptir. Ortalama doksan saatte ölen kurbanların cesetlerine kesinlikle dokunulmaması gereklidir, aksi takdirde tetrodotoxin siyanüründen daha zehirli olan bu zehir yayılma özelliğine sahiptir. Bu zehrin maalesef henüz panzehri bulunmamaktadır.

Avustralya'da Ölüm Saçan HayvanlarAcıması Avcı: Kaplan Köpek Balığı

Genellikle ılıman sularda sahile yakın yerlerde bulunur. Ortalama 3.25m ve 385 ila 909 kg ağırlığında olan bu canlı, yalnız bir avcı olup sadece geceleri avlanır. İsmini öldürdüğü canlının üzerindeki çizgilerden alır. Genellikle balık ve kaplumbağalarla beslenirler.

Koni salyangoz

Bu salyangozun bir sokması birçok yetişkini öldürebilecek güçte olup, zehri ilk başta konuşma ve görme kabiliyetini yitirmekle tepki veririr ve kısa süre sonra avının ölümüne neden olur. Avustralya’da bir koni salyangozunun son ölüm günü 1935’te gerçekleşti.

Dev Zehirli Yılan

Bu çok zehirli bir yılan türüdür. Çoğunlukla Kuzey ve Doğu Avustralya’da bulunuyorlar. Bu çok büyük yılan, Avustralya’daki en büyük zehirli yılan ve ayrıca en uzun dişlilere sahiptir. Ortalama 1,5 ile 2 metre arasında boya sahiptir.

Kaynakça:
https://www.cnnturk.com/fotogaleri/yasam/diger/avustralyada-sizi-oldurmek-icin-bekleyen-10-hayvan?page=10
http://www.strangelist.com/deadliest-animals-in-austrlia/

Yazar:Meltem Yıldırım

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku