Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Histamin Reaksiyonlarını Önlemede Doğal Antihistaminikler

0 26

Bazı doğal maddeler histamin parçalanmasına veya salınmasını önlemeye yardımcı olabilir. Peki, antihistaminik ihtiyacını azaltmaya yardımcı olabilirler mi? Bu yazıda histamin reaksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilecek doğal antihistaminikler hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Histamin Reaksiyonlarına Neden Olan Nedir?

Vücutta çok fazla histamin olması ve onu parçalayan enzimlerin yeterli olmaması rahatsız edici inflamatuar semptomları tetikleyebilir. Bu alerji benzeri semptomlar deri döküntülerinden baş ağrısına kadar değişebilir ve histamin açısından zengin gıdalardan ve mast hücreleri aktive eden maddelerden kaçınarak bunları yönetilebilir.

Doğal Antihistaminikler

Mast hücreleri, histamin amino asit histidinden çıkarmak için histidin dekarboksilaz (HDC) adı verilen bir enzim kullanır. Daha sonra, bazı gıdalar, alkol, böcek ısırıkları ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok farklı tetikleyiciye yanıt olarak histamin salgılarlar. Birçok doğal bileşik, HDC’yi inhibe ederek veya mast hücrelerini stabilize ederek ve histamin salgılamasını önleyerek bu süreci kesintiye uğratma potansiyeli açısından araştırılmaktadır.

Forskolin

Forskolin, Coleus forskohlii adlı nane ailesinin bir üyesinden ekstrakte edilen bir bileşiktir. Çoğu zaman kilo kaybını teşvik etmek için kullanılır, ancak astımı önlemek için de harikadır. Mast hücrelerini stabilize eder ve iki yaygın astım ilacı olan sodyum kromoglikat ve beklometazon ile karşılaştırıldığında akciğerlerdeki kasları gevşetmektedir.

Kuersetin

Kuersetin bir bitki flavonoid ve antioksidandır. Orada en iyi doğal antihistaminiklerden biri olarak kabul edilmektedir. Bir insan deneyinde, quercetin, mast hücresi stabilize edici bir ilaç olan Cromolyn’den bile daha iyi performans göstermektedir. Kuersetin önleme için daha etkilidir, çünkü histamin reaksiyonu başladıktan sonra Cromolyn daha hızlı çalışmaktadır.

Astragalus

Astragalus, süt fiğ olarak da bilinen tıbbi bir bitkidir. Aktif bileşik astragalin, bağırsaklardaki ve burun pasajlarındaki mast hücrelerini stabilize edebilen güçlü bir antioksidandır, bu nedenle bağırsak ve buruntaki histamin problemleri için denemeye değer olabilir. 48 yetişkinde yapılan bir çalışmada, astragalus alerjik rinit semptomlarını azaltmıştır. Yazarlar hastaların histamin düzeylerini spesifik olarak test etmediler, ancak astragalus takviyesinin etkisini sedatif olmayan bir antihistaminik etkisi ile karşılaştırdılar ve çok benzer bulmuşlardır.

C Vitamini

Bir çalışmada, 1 g C vitamini, verilen 11 gönüllünün hepsinde histamin’i doğrudan azaltmıştır. C vitamini seviyeleri düştükçe histamin seviyeleri yükselmiştir. Oral dozlar genellikle sadece kan C vitamini seviyeleri 70-120 mikromol /L’ye kadar alabilir; bu amaçla günde 400 mg ile 2.5 g C vitamini takviyesi arasında çok fazla fark yoktur.

B. longum

Histamin intoleransı olan insanlar, Bifidobacteriaceae ailesinden sağlıklı kontrollere göre daha az bakteriye sahip olma eğilimindedir ve bu bakterilerin insanlarda sağlıklı histamin metabolizmasında rol oynadığını düşündürmektedir. Bu ailedeki bir tür olan Bifidobacterium longum, sıçanlarda alerjik reaksiyonları etkili bir şekilde bastırır; sırasıyla histamin reseptörü 1 ve histamin üreten enzim histidin dekarboksilazı kodlayan H1R ve HDC genlerinin ekspresyonunu azaltır. B. longum içeren bir karışım insan deneklerde histamin etkin bir şekilde azaltmıştır.

B. infantis

Bifidobacterium longum ssp. infantisin daha önce B. longum’dan ayrı bir tür olduğu düşünülüyordu. Bu alt türler bazeninsan deneklerde histamini etkili bir şekilde azaltan probiyotik karışımlara dahil edilmektedir.

Eritropoietin

Eritropoietin (EPO), eritropoez olarak da adlandırılan kırmızı kan hücresi üretimini uyaran bir hormondur. Böbrek hastalığı olan kişilerin klinik bir çalışmasında, 10 hastanın 8’inde EPO tedavisi sırasında histamin önemli ölçüde azaldı ve kaşıntı semptomlarında iyileşme yaşanmıştır. Hastalar EPO’yu bıraktığında histamin seviyeleri tekrar arttırmıştır.

Pankreas Enzimleri

Bir insan çalışmasına göre, pankreatik enzimlerle takviye etmek histamin seviyelerini azaltabilir ve histamin intoleransı semptomlarını iyileştirebilir; bu etkinin mekanizması bilinmemektedir ve sadece tek bir insan denemesinde gözlemlenmiştir. Doktor tavsiyesi olmadan pankreas enzimleri kullanılması önerilmemektedir.

Metilksantin

Metilksantin, kafein, teobromin ve teofilin içeren bir grup ilişkili bileşiktir. Ksantin insan vücudunda doğal olarak bulunurken, mast hücrelerini stabilize eden metilksantinler potansiyel astım tedavisi olarak araştırılmaktadır. Teofilin üzerindeki insan denemeleri, kan dolaşımına başarıyla emildiğini ve astımlı hastaların hava yollarını açtığını tespit etmişlerdir. Yazarlar bu etkiyi mast hücrelerinin inhibisyonuna veya stabilizasyonuna bağlamışlardır.
Metilksantinlerin diyet kaynakları arasında kahve, çay, çikolata, mate ve guarana bulunmaktadır. Kahve içebilir, çikolata yiyebilir veya teobromin ile takviye edebilir, ancak olumsuz kardiyak etkiler mümkün olduğu için teofilin takviyesi yapılması önerilmez. Bununla birlikte, çikolatanın da bazı histamin içerdiğini ve araştırmacıların bunun histamin salınımını teşvik edebileceğinden şüphelendiğini unutulmamalıdır.

Fisetin

Fisetin, çilek ve elmalarda bulunan bir flavonoid pigmentidir. Bu bileşik, IgE’nin mast hücrelerine bağlanmasını ve aktive olmasını önleyerek histamin salınımını azaltmaktadır. Alerji varsa iyi bir seçimdir. Ayrıca, uzun ömürlülüğü de teşvik edebilir.

Luteolin

Luteolin, kereviz, maydanoz ve brokoli içinde bulunan bir flavonoiddir. Mast hücrelerini stabilize eder ve akciğerlerde ve burunda iltihabı bastırır, bu da onu astım ve mevsimsel alerjiler için iyi bir seçim yapmaktadır.

Apigenin

Apigenin, maydanoz, üzüm ve elmalarda bulunan yaygın bir anti-enflamatuar flavonoiddir. Bu bağlanma ve meme hücrelerinin aktif hale IgE’sine engellemektedir ve böylece histamin salgısını önlemektedir.

EGCG

Epigalokateçin galat (EGCG) polifenol ağırlıklı bulunmuş olan yeşil çaydır. Mast hücrelerinin stabilize edilmesinin yanı sıra, EGCG’nin herhangi bir zamanda mevcut mast hücrelerinin sayısını azaltmanın ek bir yararı vardır. EGCG ayrıca histamin yapan enzim olan histidin dekarboksilazı (HDC) inaktive etmektedir. Son olarak mast hücrelerinin kan dolaşımından diğer dokulara bölünmesini ve dolaşmasını önlemektedir.

Kaempferol

Kaempferol, turpgillerdeki sebzeler, Delphinium bitkileri, cadı fındığı ve greyfurtta bulunan bir polifenoldür. Bu listedeki diğer birçok polifenol gibi, mast hücrelerinin histamin salgılamasını önlemektedir.

Myricetin

Myricetin, meyveler, çaylar, şaraplar ve birçok sebzede yaygın olan bir polifenoldür. Ayrıca mast hücrelerini stabilize eder ve inflamasyonu ve aşırı kan pıhtılaşmasını daha geniş şekilde önlemektedir.

Rutin

Rutin, karabuğday, elma ve tutku çiçeğinde büyük miktarlarda bulunan bir antioksidan ve antienflamatuar flavonoiddir . Bu kan damarları, mast hücreleri stabilize iltihabı azaltır ve güçlendirmektedir.

Theanine

Theanine, en çok yeşil ve siyah çay ve bazı mantarlarda bulunan bir amino asittir. Çoğu kimyasal farklı olarak, bu, kan-beyin bariyerini geçebilen ve beyin, üzerinde direkt olarak artmaktadır. serotonin, dopamin ve GABA insanlarda seviyeleridir. Hayvanlarda theaninin mast hücrelerini stabilize ettiği ve histamin salınımını önlediği de bulunmuştur, ancak bu etki henüz insanlarda araştırılmamıştır.

Naringenin

Greyfurtta bulunan narin bir bileşik olan naringenin, histidin dekarboksilazı inhibe etmiştir ve hücrelerde histamin oluşmasını engellemiştir. Naringenin ayrıca karaciğer hasarını ve metabolik sendromu önlemeye yardımcı olma potansiyeli nedeniyle araştırılan daha geniş antienflamatuar etkilere sahiptir.

Kurkumin

Kurkumin, san bir bileşik zerdeçal, güçlü bitki bazlı bir anti-enflamatuar biridir bulundu. Bu aşırı aktif bağışıklık sistemini bastırır o kavga alerji ve otoimmünite için büyük bir ek yapar; spesifik olarak mast hücrelerinin histamin salgılamasını önlemektedir. Bir fare çalışmasında, kurkumin, kandaki histamini parçalayan enzim olan diamin oksidazın (DAO) aktivitesini azaltmıştır. Bununla birlikte, bu durumda, kandaki düşük DAO sadece bağırsak astarındaki hücrelerin daha az histamine maruz kaldığı ve bu nedenle daha az DAO salması gerektiği anlamına gelebilir.

Reishi

Reishi, bazıları tarafından bağışıklık yanıtını arttırdığına inanılan yelpaze şeklinde bir mantardır. Hücre ve hayvan çalışmalarında, mast hücrelerinin histamin salgılamasını önleme konusunda bazı umutlar göstermiştir, ancak bu etkiler insanlarda güvenilir herhangi bir kanıta dönüşmemiştir.

Çin Kafatası

Nane ailesinden bir bitki olan Çin kafatası kapağının kökleri geleneksel Çin tıbbında önemlidir. Bu bitkinin aktif bileşikleri sıçan çalışmalarında histamin salınımını önemli ölçüde azaltmıştır.

Eleuthero

Sibirya ginsengi olarak da bilinen Eleuthero, Uzak Doğu’daki geleneksel tıbbın temelidir. Sıçanlarda eleuthero ekstresi mast hücre aktivitesini azaltır ve hücre ve hayvan çalışmalarında histamin salınımını önlermektedir.

Tulsi

Kutsal fesleğen olarak bilinen Tulsi, Ayurveda tıbbında en iyi stres ve iltihap toniği olarak bilinen aromatik bir bitkidir. Sıçanlarda, tulsi tohumu yağı mast hücrelerinden histamin salınımını bloke etmiştir.

Mucuna

Kadife fasulyesi olarak da bilinen Mucuna pruriens ,hücre çalışmalarında güçlü bir histidin dekarboksilaz (HDC) inhibitörü olandopamin öncüsü L-DOPA’nın doğal bir kaynağıdır. Mukuna takviyelerinin hayvanlarda veya insanlarda antihistaminikler olarak işlev gösterip göstermediği belirsizdir.

B6 Vitamini

B6 vitamini DAO üretimini destekler, fakat aynı zamanda histidin dekarboksilazı (HDC) arttırır ve bu nedenle toplam histamin üretimini artırabilir. Genel olarak, bu vitamin sağlıklı bir histamin metabolizması için gereklidir. B6’da eksik olup olmayacağı konusunda uzman bir doktorla görüşülmesi tavsiye edilmektedir.

L. plantarum

Bazı Lactobacillus plantarum suşları, bağırsakta histamin dahil olmak üzere biyojenik aminleri parçalamaktadır. Bununla birlikte, bu tür putresin ve tiramini daha etkili bir şekilde bozmaktadır.

Palmitoilethanolamid

Palmitoiletanolamid veya PEA, vücutda bulunan bir yağ asididir. PEA, doğal bir ağrı kesici olarak potansiyeli ile bilinir, ancak mast hücrelerinden histamin salınımını da önlemektedir. Egzama ve cilt alerjileri için özellikle iyi olabilir.

SAM-e

SAM-e olarak da bilinen S-adenosil-L-metionin, vücutda doğal olarak oluşan ve metilasyon işlemleri sırasında metil gruplarını bağışlayan bir bileşiktir. Histamin N-metiltransferaz (HMNT), histamini metilasyon yoluyla inaktive eder; SAM-e, HMNT’nin daha verimli çalışmasına yardımcı olabilir. Bazı çalışmalara göre, vücutta zaten yeterli SAM-e varsa , SAM-e takviyesi histamin bozulmasını arttırmaz. Ancak, bunların çoğu onlarca yıllık fare çalışmalarıdır; soruyu net olarak cevaplamak için son zamanlarda yapılmış insan çalışmalarını bulunamamıştır. Metiyonin ayrıca histidin dekarboksilazı (HDC) güçlü bir şekilde inhibe eder, bu nedenle SAM-e yeni histamin oluşumunu engelleyebilir.

Karnosin

Karnosin, beta-alanin ve histidin amino asitlerinden yapılan doğal olarak oluşan bir bileşiktir . Yüksek kaliteli ette bol miktarda bulunur ve histidin dekarboksilazı inhibe eder, böylece hücre çalışmalarında yeni histamin oluşumunu önlemektedir. Bununla birlikte, domuzlarda karnosin, bağırsakta histamin parçalayan diamin oksidazı inhibe eder . İnsan vücudunda histamin üzerinde karnozinin net etkisi bilinmemektedir; bu listede daha iyi antihistaminik seçenekler vardır.

NAC

N-asetil sistein (NAC) bir amino asit takviyesi ve güçlü bir antioksidandır. Bir hücre çalışmasında histamin yapan enzim olan histidin dekarboksilazı kuvvetle inhibe etti. Ancak diğer hücre tabanlı çalışmalarda histamin salınımını arttırmıştır; bu NAC’nin bazı yan etkilerini açıklayabilir. NAC, oksidatif stres ve histamin ile ilgili sorunlarınız varsa göz önünde bulundurmanız gereken güçlü ve sağlıklı bir takviyedir , ancak muhtemelen sadece histamin intoleransı için en iyi seçenek değildir.

Valin

Valin esansiyel bir amino asittir, yani kendimizi yapamayız ve bu nedenle diyetlerimizde tüketmemiz gerekir. Valin, hücre çalışmalarında histidin dekarboksilazı (HDC) zayıf bir şekilde inhibe eder, ancak hayvanlarda veya insanlarda histamin metabolizmasındaki rolü bilinmemektedir. Diyete bol miktarda alındığından emin olmak önemlidir; et, tahıl, sebze, süt ve süt ürünleri de dahil olmak üzere birçok gıdadan valin alınabilir.
Bu doğal antihistaminikler arasında forskolin, quercetin, astragalus, C vitamini ve Bifidobacterium longum içeren probiyotikler bulunur. Bu takviyeler ve besinler histamin oluşturan enzimi inhibe edebilir, mast hücrelerinin histamin salgılamasını önleyebilir veya vücudun daha fazla histamin parçalamasına yardımcı olabilir, ancak araştırma sınırlıdır. Her zaman yeni takviyeler hakkında doktorla görüşülmesi tavsiye edilmektedir.

Kaynakça:
https://www.drtaniadempsey.com/post/2017/06/01/5-natural-antihistamines-to-combat-allergies
https://selfhacked.com/blog/natural-antihistamines/

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.