Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyaca Ünlü Bir Kurum: AIG

0 200

Dünyaca Ünlü Bir Kurum: AIGAmerican International Group ya da kısaca AIG, Kuzey Amerika kıtası ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’ne ait bir uluslararası sigorta şirketidir. Ülkenin çok uluslu firmalarından biri olan AIG, bunun yanı sıra, şirket kapasitesiyle de dünya genelinde tanınmış bir kurumdur. Dünya üzerinde hemen neredeyse bütün kıtalarda var olan AIG, bu anlamda 80’den fazla ülke içinde aktif olarak faaliyet gösterir. Söz konusu ülkelerin ulusal mevzuatlarına uygun şekilde çalışan AIG, bu anlamda küresel çapta sigorta hizmeti veren en büyük kuruluşlardan biridir. Şirketin yapısı incelendiğinde sunduğu hizmetlerin üç kısımda ayrıştığı görülür. Bunların bir anlamda hepsi sigorta sektörünün parçası olup, hizmetin sunulduğu kurum ve şahıslar farklılık gösterir. Bu anlamda AIG, ”Tüketici Sigortası”, ”Ticari Sigorta” ve de geriye kalan diğer paket sigortaların yapıldığı bir kurumdur. Söz konusu bu alanlar içinde AIG Tüketici Sigortası, gelir bazında en çok girdinin elde edildiği sektördür. Aslında AIG Ticari Sigorta da oldukça önemli kabul edilir. Daha açık bir ifadeyle AIG Tüketici Sigortası %49, AIG Ticari Sigorta ise %43 oranında yıllık finansal girdinin yüzdelerini oluşturur. Geriye kalan yüzde ise diğer işlemler neticesinde elde edilen girdilerdir. Amerika Birleşik Devletleri’nde AIG, ülkenin en büyük kurumsal şirketlerin biridir ve de bu firma aynı zamanda bir kamu kurumudur.

Resmi olarak 1919 yılında Asya’nın önde gelen ülkelerinden Çin Halk Cumhuriyeti’nde yasal statü altında kurulan AIG, bu anlamda dünyanın en eski sigorta şirketlerinin başında gelir. Bu da doğal olarak AIG, markasının son derece köklü bir marka olarak kabul edilmesi sonucunu da beraberinde getirir. Cornelius Vander Starr tarafından Çin topraklarında kurulan bu şirketin günümüzdeki merkezi ise, asıl bağlı olduğu ülke olan Amerika Birleşik Devletleri’ndedir. Bu anlamda New York eyaletine bağlı kendisiyle aynı adı taşıyan New York City’de merkezi olan AIG, küresel bazda hizmet veren bir dünya devi haline gelmiştir. Shangai’da başlayan bu serüven, New York’ta başarılı bir şekilde devam etmektedir. Sigorta ve finansal hizmetler en büyük hizmet alanı olan AIG, Amerika’nın en büyük mortgage hizmeti veren kurumlarından olup, bu anlamda ülke içi ekonomiye çok büyük katkı sağlar.

Dünyaca Ünlü Bir Kurum: AIGYıllık şirket geliri yaklaşık 53 milyar Amerikan doları seviyelerinde olan AIG, bunun sadece 350 milyon Amerikan doları tutarındaki bir kısmını gelir olarak hanesine yazdırabilmektedir. Bu da şirketin son derece düşük bir karla kamu hizmeti sunduğunu gösteren en büyük veridir. Amerika’nın eskilerden kalan firmaları arasında bulunan AIG, aynı zamanda çok büyük bir istihdam da sunar. Başka bir değişle, yaklaşık 57 bin kişiye dünya çapında iş imkanı sunan AIG, bu anlamda oldukça önemli bir kurum olarak kabul edilir.

AIG, bir dönem dünyaca ünlü İngiliz futbol kulübü Manchester United’ın da ana sponsorları arasında yer almıştır. Kulüp, forma reklamı olarak AIG markasını taşımıştır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.