Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hız Koridoru Uygulaması Nedir ?

0 945

Yaygın adıyla hız koridoru olarak bilinen uygulama, teknik ifadeyle’koridor hızı ihlal tespit sistemi’dir. Ülkemizde daha önce çeşitli şekillerde kendisine gündem bulsa da tam olarak 1 Temmuz 2017’den itibaren Emniyet Genel Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından trafik yoğunluğu ve kazaların sık olduğu HGS/OGS noktalarında hayata geçirilecek. Sistem temel olarak belirlenen iki nokta arasında plaka tanıma sistemleri tarafından kayıtları oluşturulan araçların belirlenen hız limitlerine uygun hızda gitmesini sağlamayı amaçlıyor. Sistem,iki nokta arasında belirlenen hız limitine göre araçların bu hız limitine uymamaları halinde ne kadarlık süre içinde bir noktadan diğer noktaya gideceği standardını baz alıyor ve bu standartlara uymayarak yüksek hızlarda giden araçları tespit edip bunlara ceza kesilmesi esasına dayanıyor.

Hız koridoru uygulaması, uluslararası trafik kontrol ve hız tespit, gözetleme sistemleri alanında büyük bir üne sahip Gatso firması tarafından geliştirilmiş ve dünyanın birçok ülkesinde aktif olarak uygulanmaktadır.Aynı zamanda bir hız müptelası olan Maurice Gatsonides, 1953 yılında yapılan Monte Carlo Rallisinde birinci olmuştur. Dünyadaki ilk güvenilir hız ölçme cihazı olan ‘Gatsometer”i de geliştiren olan şirket ABD merkezli olarak hizmet vermektedir.Değişik görüntüleme sistemlerinden trafik kontrolü ve trafik yönetimi alanına kadar geniş bir yelpazede var olmayı sürdüren Gatsometer, yenilikçi ve sürekli kendin geliştiren bir pazar lideri olmaya devam etmektedir.

Hız Koridoru Uygulaması Nedir ?z koridoru uygulaması , trafik kontrolünde uygulanan birçok sistemden daha farklı ve üstün özelliklere sahiptir. Sistem bilinenin aksine bünyesinde radar taşımamaktadır. Sadece araçların belirlenen noktalardaki görüntülerini video ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflar olarak kaydeden gelişmiş sistemler ve hız limitlerini hesaplayan matematiksel formülleri işleyen basit teknikler üzerine kuruludur.Hız koridoru uygulaması , noktasal ölçümlerden farklı olarak yol boyu ortalamasını esas aldığı için çok daha adil bir tespit sistemi sunmakta, böylelikle sürücülerin sisteme olan güvenleri artmaktadır.Yine bu sistem araçların birbirine makas atmasının önüne geçerek trafik yoğunluğunu dengeli bir seviyede tutmaktadır. Hız koridoru ile amaçlananlardan biri de gereksiz şerit değişimi ve buna bağlı olarak yavaşlayan trafiğin önüne geçmek. Dengeli bir yoğunlukta akan trafik gerek klakson kullanımından kaynaklanan gerekse de dengesiz hızların yol açtığı gürültüden kurtulmaktadır. Noktasal hız ölçümlerinin yetersizliğinden istifade eden kontrolsüz sürücülerin hatalı sollamalarından doğan kazalar nedeniyle kilitlenen yollara dair haberlerin de önüne geçmeye aday bir sistemdir hız koridoru uygulaması.

Sistemin ülkemizdeki entegrasyonunu gerçekleştiren Gatso Firması sistemin teknik güvenirliğine dair şu verileri paylaşmaktadır:

GATSO Hız Koridoru Uygulamasının Önemli Özellikleri

*Kesin ölçüm tetiklemesi (Triggering)
*Yakalama oranı > 98%
*Rakipsiz tanıma oranı
*300 km/s kadar ölçüm garantisi
*Aynı anda nokta hız ölçümü de sağlar
*NMI Uluslararası geçerli sertifikaya sahiptir
*300 metre minimum koridor uzunluğu
*95 % Plaka tanıma oranı

Bu veriler ışığında bakıldığında hız koridoru uygulamasının trafik kontrolü ve yönetim sistemlerindeki ceza isabetliliği ve konforlu ulaşım,güvenli kontrol ihtiyaçlarına önemli katkılar sağlayacaktır.

Hız Koridoru Uygulaması ve Akıllı Şehirler

Gelişen şehir yaşamıyla her dört insandan üçü artık şehirlerde yaşadığı için hızla gelişen bilgi ve iletişim teknolojileri, daha yaşanabilir şehirler için “Akıllı Şehir” çözümleri sunar. Bu teknolojilerden istifade eden sistemlerle devasa metropollerde yaşam her bakımdan çok daha kolay ve konforlu hale gelir. Bu çözümler birbiri ile uyumlu, ihtiyaçlara hitap eden, mümkün olan en son teknolojileri kapsayan Akıllı Şehir sistemlerinden oluşur. Hız koridoru uygulaması çok geniş bir alanda 7/24 kontrol ve gözetim sağlayarak sistemde yaşanan arıza ve ihlalleri anında ilgili birimlere ileten özelliğiyle Akıllı şehir sistemlerinin önemli bir parçasıdır.

Kaynakça:
ntv.com.tr/video/turkiye/e5e-hiz-koridoru,U0UmVOJIuk2zGWkUZtMKeQ
gatso-usa.com/about/history

Yazar:Erdal Uğur

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.