Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Japonya’nın Simgesi; “Tokyo Kulesi”

0 767

ToJaponya'nın Simgesi; "Tokyo Kulesi"kyo Kulesi, Uzakdoğu ülkelerinden Japonya’nın başkenti Tokyo’da bulunan dünyanın en önemli yapıları arasında kabul edilen bir eserdir. Tokyo Kulesi, Tokyo’nun Minato bölgesinde yer almaktadır. Yerden yükekliği 332,9m olan bu kule, aynı zamanda da gerek şehrin gerekse Japonya’nın en önemli simgeleri arasında yer almaktadır. Dünyanın en önemli 20 yapısı arasında gösterilen Tokyo Kulesi, Fransa’nın başkentinde bulunan Eiffel Kulesi’nden esinlenilerek inşa edilmiştir. Yapı ve şekil olarak da Eiffel Kulesi’ne oldukça benzeyen bu yapı ilham kaynağı Eiffel’den farklı olarak turuncu ve beyaz renklere sahiptir. Bu renkler sıra sıra yatay şekilde belirlenmiştir. Japonya’nın en büyük eserleri arasında sayılan bu kule, ülkenin telekomünikasyon kulesi olarak da bilinmektedir. Aynı zamanda da yapının 300m’yi aşan yüksekliği kulenin gözlem amaçları içinde kullanılması sonucunu da doğurmuştur. Tokyo’nun Minato bölgesinde yer alan bu eserin, 1957 yılının Haziran ayında yapımına başlanılmış ve yapı yaklaşık bir buçuk yıl sonra 23 Aralık 1958 tarihinde tamamlanarak hizmete açılmıştır.

1958 yılında kullanılmaya başlanılan bu yapı, Japonya devletine 8,4 milyon dolara mal olmuştur. Tokyo Kulesi bir kamu malı değildir. Yapının sahibi Japonya Şehir Televizyonları Ortaklığı’dır. Yapının yüksekliği 332,9m’dir ve bu yükseklik anteni de kapsamaktadır. Çıkılabilecek en yüksek kat, yerden 249,6m yüksekliğindedir. Burası ayrıca bir gözlem istasyonu olarak kullanılmaktadır. Bakıldığı zaman 16’dan daha fazla kata sahip olan Tokyo Kulesi’nde 4 adet asansör bulunmaktadır. Yapının mimarlığını, Tachu Naito üstlenmiştir. Bunun yanı sıra Tokyo Kulesi, Nikken Sekkei Ltd. tarafından inşa edilmiş olup, eserin tamamlanmasında müteahhitliği yapan Takenaka Ortaklığı olmuştur.

1958 yılında hizmete giren Tokyo Kulesi’ni bugüne kadar yaklaşık olarak 150 milyon kişinin ziyaret ettiği sanılmaktadır. Ülkenin en önemli simgeleri arasında kabul edilen Tokyo Kulesi, Tokyo şehrinin en önemli turistik destinasyonlarından birisidir. Tokyo Kulesi’nin altında müzeler, restoranlar ve alışveriş merkezleri yer almaktadır. Ziyaretçilere iki opsiyon sunulmaktadır. Bu opsiyon bağlamında kişiler, dilerlerse 1 ve 2 numaralı gözlem katlarından Tokyo’nun eşsiz manzarasını gözlemleyebilirler. İlk gözlem katı 150m yükseklikte olup geniş bir alana sahiptir. Ancak ikinci gözlem katı, 250m yükseklikte olup Tokyo şehrinin neredeyse tamamını ve civar şehirleri de görme imkanı sunmaktadır. Bu anlamda turistler genellikle ikinci katı seçmek isteseler de ikinci katın ziyaretçi kapasitesi ilk kata göre çok azdır. Şehrin merkezinde yer alan Tokyo Kulesi, bu anlamda turistlerin en çok rağbet ettiği mekanlar arasında yer almaktadır.

Tokyo Kulesi’nin Japonya’nın ulusal simgeleri arasında yer alması onun popüler kültürde de önemli bir yere sahip olmasını sağlamıştır. Japonya ve özellikle de Tokyo içerikli hemen hemen her görselde bu kuleye rastlamak mümkündür. Özellikle bölgede çekilen film ve belgesellerde de Tokyo Kulesi ihtişamını en görkemli şekilde sergilemektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku