Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Motorlu Yarışlar Nelerdir?

0 1.201

Profesyonel veya amatör sürücüler için düzenlenen, otomobil ya da motosikletler ile yapılan yarışlara motorlu yarışlar denir. Çeşitli yollarda düzenlenen motorlu yarışlar, 400 metreden binlerce kilometreye kadar değişen mesafelerde düzenlenir. Pahalı bir spor türü olan motor yarışları için otomobiller ve motorlar özel olarak hazırlanırlar.

Her yıl ABD’de yapılan Indianapolis yarışının 300 bine yakın seyircisi bulunmaktadır. Yine her yıl Fransa’da düzenlenen 24 saatlik Le Mans yarışı 250 binin üzerinde seyirci toplar.

Motorlu yarışlar otomobil yarışları ve motosiklet yarışları olarak ikiye ayrılır.

Otomobil Yarışları

8801_2Otomobil yarışları içinde en ünlü olanı Formula 1 Grand Prix yarışlarıdır. En iyi sürücülerin en hızlı araçlarla katıldığı, yaklaşık 600 kilometrelik bir mesafeyi kapsayan bu yarışlar kamuoyunda büyük ilgi toplamaktadır.
Hemen hemen tüm dünyanın takip ettiği, virajları yükseltilmiş ufak pistlerde yapılan yarışlardan olan Indianapolis 500 yarışları, 4 kilometrelik bir pistte yapılır ve 804 kilometrelik bir yarıştır. Bir de 24 saat içinde olabildiğince uzun mesafe kat edilmeye çalışılan Le Mans gibi dayanıklılık yarışları düzenlenmektedir. Bu yarışta otomobiller 5000 kilometreden fazla yol giderler.

Genellikle karayolunda yapılan uzun mesafeli yarışlara da Ralli denmektedir. Halka açık yapılan bu yarışlarda araçların çok hızlı gitmesini önlemek amacıyla önceden ortalama bir hız belirlenir. Otomobillerin gücü ise 300 hp ile sınırlandırılmıştır. Avrupa’da Monte Carlo, İngiltere’de RAC, sürücüleri çok zorlayan çöl koşullarında yapılan Doğu Afrika Safari’si en ünlü Ralli yarışlarıdır.

Otomobil yarışlarının özel türleri de bulunmaktadır. Tırmanma yarışları, kısa hız yarışları bunlardandır. Tırmanma yarışlarında sürücüler bir tepeye tırmanırken zamana karşı yarışırlar. Kısa hız yarışlarında ise çarpışma riski olmadan, 400 metrelik bir pistte iki otomobil mücadele eder.

Motosiklet Yarışları

8801_3Motosiklet yarışlarının bir bölümü karayolu niteliği taşıyan yollarda yapılır. Buna en güzel örnek Man Adası Turist Kupasıdır. Bazıları ise özel olarak yapılmış pistlerde yapılan bireysel yarışlardır. Pist yarışlarında tur sayısı, pistin uzunluğuna göre değişmektedir.

Grand Prix yarışlarında katılacak motosikletlerin kapasitesi 125’den 500 cc’ye kadar olan motosikletlerdir. Ayrıca 750 cc’lik motosikletler için düzenlenen Süperbike yarışı da vardır.

Hız yarışları 400 metrelik toprak, kum, buz veya çimen üzerinde yapılan kısa mesafe yarışlardır.

Motokros yarışları ise engebeli ve çamurlu arazilerde, motokros için hazırlanmış özel motor ve lastiklerle yapılır.
Kaynakça:
tr.wikipedia.org/wiki/Otomobil_yar%C4%B1%C5%9F%C4%B1
motoryarisioyna.blogspot.com.tr/2013/11/motosiklet-yarslarnn-kurallar-nelerdir.html

Yazar:Ayfer Yeşilova

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku