Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hodan Yağı Nedir ve Faydaları Nelerdir?

0 414

Hodan yağı, hodan bitkisinin yaprakları ile çiçek kısımlarından üretilen bir yağ çeşididir. Bu otun diğer bir adı ise sığır dilidir.Daha çok halk arasında bu isimle anılan hodan yağı esansiyel bir yağdır. Hodan yağının bir başka adı ise yıldız çiçeği olup bu yabani bir çiçek türüdür. Hodan bitkisi yaklaşık olarak 46 santimetre uzunluğundadır. Hodan bitkisinin parlak mavi renkte çiçekleri olup dünya üzerinde hemen hemen her yerde bulunur. Hodan bitkisi mayıs- eylül ayları arasında çiçek açar ve sert tüylüdür. Türkiye’de Kuzey ve Batı Anadolu ile Marmara Bölgesi‘nde yetiştirilmektedir. Hodan bitkisi çekirdeklerindeki yağı açısından değerli olup bu yağın üretimi için yetiştirilmektedir. Bu yağı değerli kılan asıl şey,gamma linolenik asit denilen yağ asidi açısından zengin bir içeriğe sahip olmasındandır.

8650_hodan3Hodan yağının birçok mucizevi etkisi vardır. Hodan yağı öncelikle cildin nemlendirilmesini sağlar ve cilde elastikiyet kazandırır. Bunun için kuru cilde sahip olan kişilerin bu yağı kullanması önerilir. Ayrıca deri hastalıklarına sahip kişilerde bu yağın iyileştirici özelliğinin olduğu da bilinmektedir. İltihap ve enfeksiyonların iyileşmesinde de etkilidir. Ayrıca hodan yağı bağışıklık sisteminin güçlenmesine de fayda sağlar. Hormonları düzenler. İdrar söktürücü özelliği de vardır. Diğer bir önemli özelliği ise cesaret verdirmesidir. Sakinleştirici bir özelliği de bulunan hodan yağından bu etkisi dolayısıyla sinirsel hastalıklarının iyileştirilmesinde de yararlanılır. Soğuk algınlıklarına karşı da etkileri olan hodan yağının ateş düşürücü etkisi de vardır. Bunların yanında balgam söktürücü olarak da kullanılabilir. Ayrıca iştahsızlık sorunu yaşayan kişilerin hodan yağı kullanması iştah sorununa çare olacaktır. Zira hodan yağının iştah açıcı özelliği de bulunmaktadır. Bağırsakların düzenli çalışmasında da fayda sağlar. Kanı temizleme özelliği de vardır. Hodan yağının diğer bir güzel etkisi ise hücreleri yenileyici özelliğinin olmasıdır. Mide hastalıklarının iyileştirilmesinde bilhassa da mide ülseri rahatsızlıklarında olumlu etki gösterir. Bağırsak kurtlarının düşürülmesini de sağlar. Hodan yağı, romatizma ağrılarını da dindirir, en azından hafifletir. Basur, prostat gibi hastalıklarının tedavisinde de hodan yağından faydalanılır.

Görüldüğü üzere hodan yağının sayısız faydası vardır. Hodan yağının faydaları belirtilenlerle de sınırlı değildir. Ayrıca saç bakım maskesi olarak da kullanılır. Hodan yağı saçların daha gür ve daha parlak bir görünüm kazanmasını sağlar. Ayrıca bu yağ cilt bakım maskelerinde de kullanılır. Yaşlılık kırışıklarının önlenmesinde ve azaltılmasında, cilde daha sağlıklı bir görünüm kazandırılmasında etki eder. Derideki yaraların iyileştirilmesinde de hodan yağından yararlanılır.

8650_hodanHodan yağının birçok faydası olmasına karşın bazı durumlarda istenmeyen durumlara da yol açabilir. Bu nedenle çok dikkatli kullanılmalıdır. Özellikle epilepsi yani sara hastaları ile şizofren hastalarının bu yağı kullanmaması tavsiye edilir. Ayrıca kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin de bu yağı kullanmaması önerilir. En azından bu yağı kullanmadan önce doktorlarına başvurmalıdırlar. Ayrıca hamilelik sürecindeki bayanlar ile emzirme dönemindeki bayanların da bu yağı kullanmamaları daha iyi olacaktır.

Hodan yağı hem haricen hem de dahili olarak kullanılabilir. Harici kullanımlarda cilde masaj yapmak suretiyle kullanılan hodan yağının dahili kullanımlarında ise 1-2 çay kaşığı ölçüsü aşılmamalıdır.

Sonuç olarak hodan yağı insan sağlığına çok faydası olan bir yağ çeşididir. Fakat birçok üründe olduğu gibi hodan yağının kullanımında da dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Yukarıda belirtildiği üzere yan etkilerinin olabileceği kişiler ile başka sağlık sorunu olanlar kullanmadan önce bir doktora başvurmalıdır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.