Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Holi Nedir ve Neden Kutlanır?

0 1.051

Renklerin festivali Holi, Hindu festivallerinin en canlısıdır. Hindistan’da kışın sonunu işaretler ve ilkbahar mevsimini memnuniyetle karşılanır. Bu bayram gününde insanlar renklerle oynar, tanışıp selamlaşıyor ve yeni başlangıçlar yaratırlar.

Holi Kutlamalarının Arkasındaki Popüler Efsaneler

Ülkedeki her festival gibi Holi de popüler efsanelerle bağlantılı. Bu ilginç hikayeler, çeşitli festival ritüellerinin arkasındaki tarihi anlatıyor.

Holika Dahan’ın Hikayesi

Holi Nedir ve Neden Kutlanır?

Efsaneye göre bir zamanlar Hiranyakashipu adında güçlü bir kral vardı. O bir şeytandı ve zulmünden nefret edilirdi. Kendisini Tanrı olarak görürdü ve krallığındaki herkesin kendisine

ibadet etmesini istedi. Ancak kendi oğlu Prahlada, babasına ibadet etmeyi reddetti. Oğlunun itaatsizliğine öfkeli olan Hiranyakashipu, oğlunu birkaç kez öldürmeye çalıştı ama hiçbir şey işe yaramadı. Daha sonra kral kötü kız kardeşi Holika’dan yardım istedi. Holika, yangına karşı bağışıklık kazandırma yeteneğine sahipti. Böylece Prahlada’yı öldürmek amacıyla,onu bir ateşin dibinde oturması için kandırdı. Ancak şeytani niyetleri nedeniyle gücü etkisizleşti ve küle döndü. Öte yandan, Prahlada bu dokunulmazlığı kazandı ve kurtarıldı. Bu nedenle Holi Festivali’nin ilk günü Holika Dahan olarak kutlanır ve iyinin kötülüğe karşı zaferini sembolize eder.

Radha ve Krishna’nın Hikayesi

Krishna bebekken, iblisin zehirli anne sütünü içtikten sonra kendine özgü mavi bir ten rengi rengine büründü. Renginden dolayı diğer insanların kendisini sevip sevmeyeceği konusunda endişelenir ve üzülürdü. Onun bu üzüntüsüne dayanamayan Radha da yüzünü istediği bir renkle boyamaya başladı. Böylece ikisi de bir çift oldular ve o zamandan beri insanlar Holi’de renklerle oynamaya başladı.

Holi Festivali Hindistan’da Nasıl Kutlanır?

Holi renkli festivalini kutlamak bir çok ritüel içerir. Festivalden birkaç gün önce insanlar şenlik ateşi için odun ve diğer yanıcı maddeleri toplamaya başlarlar. Yanıcı malzemeler daha sonra koloniler, topluluk merkezleri,
Holi Nedir ve Neden Kutlanır?parklar veya diğer açık alanlarda bir yuvada toplanır. Ateşin tepesinde, efsaneye göre yakılmak üzere bir Holika efsanesi yerleştirilir.

Holika Dahan

Festivalin ilk günü Holika Dahan veya Chhoti Holi olarak kutlanır. Güneş battıktan sonra insanlar havanın etrafında toplanır, puja yapar (dua eder) ve sonra onu yakarlar. Hatta insanlar iyinin kötüye karşı zaferini zaferini sembolize ettiği için, havanın etrafında şarkı söyleyip dans ederler.

Renklerle Oynamak

Holi’nin ikinci günü Rangwali Holi, Dhulandi, Dhulandi, Phagwah veya Badi Holi olarak adlandırılır. Bu, insanların birbirlerine renk uyguladıkları, parti yaptıkları ve eğlendikleri gündür. Çocuklar ve gençler abir veya gulal denilen kuru renk, pichkaris (su tabancası), renkli çözeltilerle doldurulmuş su balonları ve diğer yaratıcı şeyler olan gruplar halinde oynarlar . Sokaklarda davul ve diğer müzik enstrümanları olan bir grup insan bulabilir, bir yerden diğerine dans edip şarkı söyleyebilirsiniz.

Özel İkramlar

Gujiya, Hindistan’ın her evinde Holi döneminde yapılan özel bir tatlı. Khoya(süt ürünleri) ve kuru meyvelerle doldurulmuş bir hamur tatlısıdır . Holi’nin geleneksel içeceği, genellikle bhang (esrar) içeren thandai’dir. Ağız Holi Nedir ve Neden Kutlanır?sulandıran diğer lezzetler arasında gol gappe, papri chaat, dal kachori, kanji vada, dahi bhalle, chole bhature ve namkeen çeşitleri sayılabilir.

Parti Sonrası

Gün boyunca renkler ile oynadıktan sonra insanlar kendilerini temizler, banyo yapar, ayılır ve giyinirler. Daha sonra akrabalarını ve arkadaşlarını ziyaret edip festival için selamlaşırlar.

Hindistan’da Holi’yi Kutlamak İçin En İyi Yer Neresidir?

Hindistan’daki Holi festivalini en iyi şekilde deneyimlemek için Uttar Pradesh’e ve daha spesifik olarak Braj, Mathura, Vrindavan, Barsana ve Nandgaon gibi Lord Krishna ile özellikle yakın olan bölgelere gidilmelidir. Bu bölgelerin tümü festival zamanı oldukça turistik bir hale gelmektedir.

Kaynakça:
https://theculturetrip.com/asia/india/articles/what-is-holi-and-why-is-it-celebrated/

Yazar: Merve Karaca

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku