Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hollanda’nın Başkenti: Amsterdam

0 811

ams

Hollanda‘nın başkenti olan Amsterdam, Avrupa’nın en popüler şehirlerindendir. Ayrıca en hareketli şehir olma özelliği ile Amsterdam ”uyumayan şehir” olarak da tanımlanır. Hollanda’nın Kuzey Hollanda eyaletinde ve Amstel’in Uselmeer’e döküldüğü yerdedir.

Amsterdam limanı, şehrin kuzeyinde IJ Irmağı’yla burada kazılmış havuzlardan oluşur. Amsterdam Limani Dünyanın en işlek limanlarındandır.Uselmeer tarafında bir set ile kapatılmış olan bu liman, gelgitin engelleyemeyeceği şekilde her an girilip çıkılabilen bir limandır. Amsterdam, daha 17. yy. da sömürge ticaretinden oldukça zenginleşmiştir. Servetini özellikle Endonezya‘ya borçludur.

Liman olması da tam anlamıyla milli bir trafiğin büyümesine yol açmıştır. İthalât sektöründe ham madenler, kömür, tahıllar, kereste, dokuma maddeleri, ihracatta tarım ürünleri ve yapılmış eşya vardır. Baharat, tütün, kahve, çay deposu, hem de bir sanayi merkezi olarak kabul edilir. Liman ile şehir arasında gerçekten bir ortak yaşayış söz konusudur. Amsterdam deniz üzerine kurulmuştur ve bileşik merkezli kanallara dayanan genişlemesi, suya karşı sürekli bir mücadelenin eseridir. Amsterdam’ın sular altında kalma ihtimali söz konusudur. Önümüzdeki 60 yıl içersinde Amsterdam’ın tamamen sular altında kalacağı öngörülmektedir. Ancak ülkenin güçlü ekonomisinin bu ihtimali daha gerçekleşmeden ortadan kaldıracağına inanılmaktadır.

Amsterdam: Houses along the Amstel River

Amsterdam Limanına doğru uzanmış ikinci derecede kanallar, birtakım adaları kısıtlayan labirentlere sebebiyet vermiştir. 1906’da şehir, Kuzey Denizi kanalının altından geçen bir kara yoluyla Zaandam’a bağlanmış, Yeni Schiphol alanı tesisleri ise 1967’de işletmeye açılmıştır. Şehrin ticaret merkezi, barok cepheli yüksek evleri ile, Büyük Petro’ya Petersburg şehrini kurmayı ilham eden tutarlı bir mimari bütündür.

Başlıca anıtlar buradadır: Dam (Set) etrafında kral sarayı ve Yeni kilise veya Nieuwe Kerk ; Eski kilise veya Oude Kerk (gotik ve rönesans), Belediye sarayı, Batı kilisesi. Nihayet Amsterdam, birçok yayınevi, matbaa, özellikle 17. yy. başında kurulan ve kütüphanesinde nadir el yazmaları ve 50 000 haritalık koleksiyon bulunan üniversitesi ile Hollanda fikir hayatının merkezidir. Şehirde birçok müze vardır. Bu bakımdan turistik bir şehir olma özelliğini ayrıca korumaktadır.

New York’un eski adı New Amsterdam’dır. Bu ismin ona verilmesinin sebebi Amsterdam’ın Avrupa’nın Dağıtım merkezi olarak kabul görmesidir. New Amsterdam’ında Amerika Kıtasının Amsterdam’ı olacağı öngörülmüştü ve bu öngörünün isabetli olduğu geçen zaman içersinde ortaya çıkmıştır.

Yazar:R. Karasu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.