Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Madagaskar Nasıl Bir Ülkedir?

0 1.038

Madagaskar Nasıl Bir Ülkedir?Madagaskar

ya da uzun şekliyle Madagaskar Cumhuriyeti, Afrika kıtasından bağımsız bir halde, kıtanın doğusunda yer alan bir adadır. Söz konusu bu ada, dünyanın en büyük adaları arasında olup, son derece tropikal bir iklime sahiptir. Her ne kadar günümüzde Madagaskar olarak ifade edilse de bu ülkenin, daha önceki adı Malagası Cumhuriyeti idi. Ancak sonraki dönemde bir isim değişikliğine gidilmiş ve de bölgenin adı, Madagaskar Cumhuriyeti haline gelmiştir. Her ne kadar Afrika kıtasıyla karasal bir bağlantısı bulunmasa da bu ülke coğrafi anlamda Afrika kıtasında kabul edilir. Bunun en önemli nedeni, söz konusu ülke ile kıtanın birbirine oldukça yakın oluşudur. Coğrafi olarak Hint Okyanusu’nun üzerinde yer alan bu ada devlet, dünyanın en büyük 4’üncü adası konumundadır. Bu da bölgeyi son derece önemli bir yer haline getirmektedir. Birçok canlı türünün yaşam alanı bulduğu bu tropik ada, aslında bir cennet olarak da adlandırılabilir. Çünkü burada yer alan toprakların neredeyse yüzde 90’lik bir kısmında halen çok sayıda canlı çeşitliliği bulunur. Bu canlı çeşitliliğinin var olmasına sebep olan en önemli unsur, bölgenin doğal yaşamının korunuyor olmasıdır. Bu da beraberinde çok sayıda canlıya yaşam alanı sağlamaktadır.

Madagaskar Nasıl Bir Ülkedir?Madagaskar’ın tarihi incelendiğinde çok ilginç bilgilere ulaşabilirsiniz. Söz konusu, bu ada parçası her ne kadar günümüzde Afrika kıtasına son derece yakın olsa ve de bu kıtanın parçası muamelesi görse de durum aslında öyle değildir. Günümüzden yaklaşık 88 milyon yıl önce bu ada parçası o dönem bağlı olduğu Hindistan yarımadasından kopmuş ve de zaman içersinde Afrika kıtasının güney hattına kadar ulaşmıştır. Söz konusu bu kopuş gerçekleşse de adanın üzerinde kalan yaşama herhangi bir şey olmaması en sevindirici unsurların başında gelir. Çok sayıda bitki ve de hayvan türünün yaşadığı bu topraklar halen gizemini koruyan ve de doğal yapısı değişmemiş ender dünya coğrafyalarının başında gelir. Dünya üzerinde var olan canlı türlerinin neredeyse yüzde 90’a yakın bir kısmının da Madagaskar adasında yaşamakta oluşu adeta bölgeyi bir canlı merkezi ve de koruma destinasyonuna çevirmiştir. Ancak bu ülke de diğer birçok ülke topraklarında yaşanan sorunlarla karşı karşıya kalmaya başlamıştır. Diğer ülkelerdeki kadar vahim olmasa da Madagaskar’da da durumun farksız olmayacağına yönelik ciddi emareler var. Son yıllarda Madagaskar nüfusunda yaşanan artış günümüzde dek koruma altında kalmış olan bu vahşi doğayı tehdit edebilecek bir seviyeye ulaşmıştır. Bu da bölgede yaşan canlıları doğal olarak tehdit etmektedir.

Madagaskar Nasıl Bir Ülkedir?Madagaskar’da iki resmi dil bulunur. Bunlar Malagası ve de Fransızcadır. Bölgede çok sayıda etnik gurup vardır ki, bunlar arasında çoğunluğu nüfusun yüzde 26’sına denk gelen Merinalılar oluşturur. 1960 yılında Fransa‘dan bağımsızlığını kazanan Madagaskar, günümüzde 25 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Bu ülkenin 1993 yılındaki nüfusu ise 13 milyon seviyelerinde idi. Görüldüğü gibi hızlı nüfus artışı yaşanması sonucu ciddi bir tehlike de söz konusu olacaktır. Madagaskar dünyanın en fakir ülkelerinin başında gelir. Burada kişi başına düşen yıllık gelir, 405 Amerikan doları seviyelerindedir. Bölgeye ulaşmaya gelince ise, bu biraz zordur. Çünkü aktarma yapmanız gerekecektir. Ancak Türk Hava Yolları’nın bölgeye düzenli bir şekilde tarifeli seferi de bulunuyor olabilir. Bu gözden kaçırılmaması gereken bir ayrıntıdır. Bunun için resmi siteyi ziyaret etmeniz daha isabetli olacaktır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.