Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İnşaat Sektöründe Prekast Kullanımı

0 449

pr

21.yüzyıl içerisinde yaşadığımız toplumda, çoğu şey değişim içerisindedir. Bu değişim süreci toplumda, teknolojide, bilimde, sanatta ve de mimaride kendini gösterirken, bu konuda yaşanılan çevre değişimden en fazla faydalanan konumdadır.

Özellikle gelişen teknolojiyle birlikte modern toplum yapısının bir gereği olarak yaşanılan ve şehre ayrı bir önem katan binalar bu konumda oldukça değerlidir. Bu konuda ise son yıllarda ortaya çıkan prekast, şehirlerdeki modernliğin ve göz alıcı güzelliğin temelini oluşturan etkenlerden birisidir. Binaya sanat ve estetik katan ve de dayanıklılığıyla birlikte deprem gibi doğa olaylarında can güvenliğini artıran prekast, son yıllarda konutlarda oldukça fazla kullanılan bir uygulamadır. Bu beton uygulamasının özellikleri incelendiğinde ise, en önemli özellik olarak karşımıza üstün mukavemet özelliği çıkmaktadır. Normal beton uygulamasından oldukça farklı olan prekast, özellikle ABD olmak üzere Avrupa ülkelerinde 1970’li yıllarda kullanılmaya başlanmış olan bir uygulamadır.

3536_pre1

Türkiye’de ise prekast beton uygulaması son yıllarda etkisinigöstermeye başlamıştır. Günümüzde yaygın bir şekilde kullanılan normal beton karışımlarından oldukça farklı olan bu uygulamanın, içeriği, uygulanması ve yapısı kendini farklı konuma sürüklemektedir. Özellikle dayanıklı yapısıyla ön plana çıkan bu uygulama, her tür yapıya uygulanabilmesiyle daha da fazla önem kazanmaktadır. Glass Fiber Reinforced Concrete olarakda bilinen prekast, çimento panelleriyle ya da fiber beton kaplama tekniğiyle birlikte, çok farklı mimari uygulamalarda kullanılabilme özelliğine sahiptir.

Modern şehirlerin en önemli yapısı konumunda yer alan prekast beton tekniğinde, öncelikle olağandan farklı olarak çimento harmanı hazırlanmaktadır. Bu harman için oldukça yüksek kalitede ve beyaz çimentoyla birlikte silis kumu, hassas bir oranda karıştırılır ve böylece çimento harmanı hazırlanmış olur. Özel olarak hazırlanan bu harman, kalıplara polimer ve cam elyafı gibi maddelerin katkılarıyla dökülmektedir. Bu uygulamadaki kalıplama tekniği, bilindik uygulamalardan oldukça farklıdır. Bu kalıplama işlemi için, bu iş için özel olarak geliştirilmiş olan püskürtme yöntemi aracılığıyla gerçekleştirilir. Çimento harmanına katılan polimer, çimentonun üstün mukavemet ve dayanıklı bir yapıda olması için önemli bir maddedir. Polimer ile, çimento harcı homojen hale getirilir. Prekast uygulamasını bu denli önemli kılan etkenlerden birisi ise, bu uygulamanın klasik beton uygulamasına oranla daha hafif olmasıdır.

3536_pre2

Prekast, aynı zamanda her kalıpla üretilebilme özelliğine de sahiptir. Bu özellik ise bu uygulamaya, mimari uygulamalarda kullanılacak olan seçenekleri artırma olanağı sunmaktadır. Prekastın üretilmesinde bir sınırlama bulunmamaktadır. Bu nedenle prekast, en farklı mimari uygulamalarda bile rahatla kullanılabilmektedir. Uygulanmış olduğu binaya hem dayanıklılık hem de göz alıcı bir güzellik katabilen prekast, dekorasyon malzemesi olarak da kullanılabilme özelliğiyle birlikte binalardaki sanatın temel bileşeni olma özelliğine de sahiptir. Dış cephe kaplamasında dahi kullanılabilmesi dolayısıyla, prekast modern anlamda yapılan hem dayanıklı hem de göze hoş gelen inşaatlar için vazgeçilemez bir konumda bulunur. Bu uygulama aynı zamanda ekonomik avantajlar da sağlamaktadır. Dayanıklılığı oldukça üst düzeylerde olan bu uygulama oldukça uzun ömürlü olmakla birlikte bakım masrafı da gerektirmez.

Prekast dış cephe malzemesi olarak kullanıldığında, uygulandığı yapıda aynı zamanda izalasyon işlevi de görmektedir. Öyle ki prekast, uygulandıkları yapılara nem, su, ısı ve ses izolasyonu sağlar. Üstelik bu izolasyon işlemi oldukça yüksek kalitededir. İnşaat ve yapı sektörünün, son yıllarda altın uygulaması olarak görülen prekast, oldukça hassas bir işlem olduğundan kişinin uzmanlarınca uygulanmalıdır. Şehirleşmeyi sanata dönüştürebilme özelliğiyle prekast uygulamaları, sağlamış olduğu can güvenliğiyle de, şehirlerin altın çocuğudur.

Yazar:Erdoğan Gül

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.