Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

‘İnsan’ Olmak

0 101

'İnsan' Olmakİnsan. Oldukça basit gibi duran ancak oldukça karışık bir kavram. Biyolojik olarak muazzam bir yapıya sahip olduğumuz yadsınamaz. Birçok yönden gelişmiş anatomik yapılara sahibiz. En önemli yapısal organımız kuşkusuz beyindir. Zekamız sayesinde sürekli gelişen kendini yenileyen bir tür yaratıyoruz.

Nereden geldiğimizi, nasıl var olduğumuzu sorguluyoruz. Dünya içinde küçük dünyalar yaratıyoruz kendimize. Başlı başına bir gezegen oluyoruz adeta. Sonra gitgide kaybolmaya başlıyoruz bu düzenin içinde. Kendi yarattığımız dünyamızda kendimizi bulmaya çalışıyoruz. Yarattığımız maddelerin kölesi oluyoruz. Paraya, lükse tapıyoruz.

'İnsan' Olmak‘İnsan’ nedir gerçekte? Sadece kas,kemik ve kandan ibaret,iki bacağı, iki kolu, iki gözü olan bir yaratık mı? Sadece kalbi attığı sürece dünyada kalabilecek bir canlı türü mü?

İnsan olmak hislerle, duygularla, düşüncelerle birarada olmak demek. Sadece bakan değil görmeye çalışan, gördüğünü değiştirmeye, görmek istemediği şeyleri yok etmeye, görmek isteyeceği şeyleri yaratmaya proglanmış bir varlık demek. Nefret,sevgi, korku kısaca duygulardır insan. İsterse ölümsüz olabilecek bir varlıktır. Düşüncelerle,yazdıklarıyla, keşfettikleriyle tarih boyu var olabilecek; asla ölmeyecek bir varlıktır. Bu kadar eşsiz ve güçlü olan bir varlık gitgide kendi içinde kendi ırkını tüketiyor. İnsan olmaktan hergün bir adım daha uzaklaşıyoruz.Ölen insanlara üzülmüyoruz artık,atılan bombaları alkışlıyoruz,bir yandan kansere çözüm arıyoruz insanlar ölmesin diye bir yandan hastehaneleri yıkıyoruz.Gitgide inançsızlaşıyoruz.Kendimizi için yaşıyor başkaları için bir hiçlik yaratıyoruz.İz bırakmaktan çok daha yaşarken kaybolmaya mahkum oluyoruz.Kısaca insanlığı sömürüyoruz.Güzellikler yaratabilecek güce sahipken bir hiç olmayı seçiyoruz.Yaşamak için yaşıyoruz sadece ‘yaşamak’ için değil.

İnsan olmak… Nefes almak,hissetmek,yaşamak… Şuan bu satırları okuyabiliyorsanız kendinizi şanslı sayın.Çünkü o muhteşem varlık ‘sen’sin.Hissedebilen kişisin.Okurken beynin bu satırları senin için yorumluyor.Sana bir tercih şansı sunuyor şimdi:Yarattığın dünyanın kölesi olmak mı efendisi mi? İnsan olmak mı ‘insan’ olmak mı?
Sadece yaşamak mı ‘yaşamak’ mı ? Seçim sizin.

Yazar: Hepşen SOYLU

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku