Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Neden LCD Monitör?

0 350

LCD monitörler monitör çerçevesine tam denk görüntü verirler. CRT monitörlerin en kalitelisinde bile görüntü zor oturtuluyor. Yuvarlak camlı CRT monitörlerde bu sorun pek belirgin yaşanmamasına rağmen flat monitörler yaygınlaşınca tam dikdörtgen görüntü almak zorlaşmıştır.

Lcd-Para-TvLCD monitörler az yer kaplayarak zarafet sağlar. Taşıması kolaydır. Ek montaj aparatlarıyla duvar veya bir dolap kapağına monte edilebilir. Küçük TV Box ile televizyon kullanılabilir.

LCD monitörler zarif yapıları nedeniyle ideal kullanım ortamı sağlar. Özel ayaklıklı modellerde ideal yükseklik sağlanabilir. CRT monitörlerde yükseklik ayarı yapılamamaktadır. LCD monitörlerde, çalışma açısı ayarı ve pivot kullanım için 90 derece çevirme imkanları da vardır.

LCD monitörler daha az elektrik harcarlar. 19 inç standart LCD monitörün enerji tüketimi 50 Watt‘tır. Aynı boyutta CRT monitörün gücü ise yaklaşık 110 Watt’tır.

LCD monitörler üzerinde hoparlör, USB çoklayıcı, kart okuyucu, webcam vs. bulunduran modelleri de mevcuttur. CRT monitörler ise ancak ve ancak görüntü üretir. Yine de zamanında hoparlörlü bazı modelleri de çıkmıştır.
19 inç LCD monitör tam anlamıyla 19 x 2.54 cm görüntü verir. CRT monitörlerde ise görünür ekran boyutu %9 kadar firelidir. Dolayısıyla aynı ekran büyüklüğünde CRT ve LCD monitör karşılaştırılırsa LCD monitörler daima avantajlıdır.

Bir CRT monitörün ortalama ömrü 10.000 saattir. LCD monitörlerin ise 40.000 saattir. LCD monitörler de belirli süre sonra ekran parlaklığını kaybetmeye başlar, ancak bu süre CRT monitörün yaklaşık üç katıdır.

CRT monitörler çok fazla radyasyon yayarlar. Görüntülerin ekran tazelemeyle yenilenmesi gözler için tehlikelidir. LCD monitörlerden ise yine yayılan düşük miktar radyasyon vardır. Ancak görüntüler durağandır, göz yormaz ve etkilemez.

LCD monitörler daha keskin görüntü verirler. Monitör doğal panel çözünürlüğünde kullanılıyorsa çizgi kenarları oldukça keskin gözlemlenebilir. Lakin giderilebilse de fontlardaki keskinlikler bazı kişilere göz kamaştırıcı gelebilmekte, ancak fotoğraf ve çizimler için idealdir.

LCD monitörler dijital görüntüleme desteklidir. Monitör üzerinde DVI veya HDMI arabirimi varsa çok daha kusursuz görüntüler alınabilir. Çoğunlukla CRT monitörlerde bulunan D-Sub ara birimi analog sinyaller ilettiği için netlik, kırçıllaşma ve titreme gibi sorunlar çıkarabilmektedir. LCD monitörlerdeki yeni bağlantı standartları ise en net ve kusursuz görüntüleri almaya yaramaktadır.

Kaynakça:
www.pcnet.com.tr

Yazar:Halil İbrahim Arik

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.