Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Baş Ağrısı ve Uykusuzluğa Doğal Çözümler

0 422

Baş Ağrısı ve Uykusuzluğa Doğal ÇözümlerBaş ağrıları en az 300 tiptir. Görme bozuklukları,yorgunluk ve benzeri nedenlerle oluşan baş ağrılarından en şiddetli ve ağır olanı migrendir. Baş ağrılarını dindirmek adına içilen ağrı kesiciler çok sakıncalı olmasının yanı sıra kişiye geçici bir rahatlık sunarlar.Uykusuzluk sorunları yüzünden de baş ağrıları oluşabilir. Asla doktor tavsiye etmeden kullanılmaması gereken ilaçlardan biri uyku ilacıdır. İlaç kullanmadan ağrılarımı dindiremem veya ilaç kullanmadan uykusuzluğuma çare bulamam diyorsanız birde doğal çözümlere kulak verin. Stres, gündelik sorunlar uykusuzluğun liste başlarındadır.Kendinize izin vermediğiniz iplerinizi çekmediğiniz süre de uykusuzluk sürüp gidecek ertesi günlerde güne göz torbalarıyla başlamış olacaksınız.

Baş Ağrısı ve Uykusuzluğa Doğal ÇözümlerStres sadece uykusuzluğa değil aynı zamanda sinir sistemini de etkileyip baş ağrılarına da sebep olabilir. Akşam yemeklerinizde melatonin (uykuyu etkileyen doğal bir madde) içeren içinde triptofan bulunan ayran gibi içecekler uykusuzluk sorunlarını geçirecektir.Ballı sütün içinde bulunan protein serotonine (birçok fizyolojik ve duygusal durumlar üzerinde etkili olan hormon çeşidi) , ardından da melatonine dönüyor. Uykusuzluğa iyi gelecek 6 şifalı bitki (melisa, kediotu, şerbetçiotu, lavanta, papatya ve oğulotu) ile yapılan çaylar ruhu teskin eder ve rahatlama sağlar, rahatlama uyku getirir. Bitkilerin tadından çay olarak da olsa hoşlanmayanlar yağ veya koku olarak alıp yatak odalarında kullanılabilir. Kokuları da etkilidir.

Baş Ağrısı ve Uykusuzluğa Doğal ÇözümlerHayatımızda büyük bir yer kaplayan su uykusuzlukta da etkili. Su eksikliği baş ağrılarına ve uykusuzluğa sebep olabilir. Hem sağlığımız hem uykusuzluk sorununu çözmek için günde 5-6 bardak su içilmelidir. Kızgın olduğumuzda kızgınlığımız geçmediği sürece baş ağrılarıyla karşılaşabiliriz.Parmaklarla yapılan baş masajı ile rahatlamak kesin çözümdür. Baş ağrısının çözümlerinden biri de kan basıncını normal değerlere ayarlayan soğuk su ile yapılan duştur. Kolayca uygulanan doğal çözümlerde işe yaramıyorsa, şiddetli baş ağrıları ve uykusuzluk devam ediyorsa migren,primer,sekonder,baş dönmesi ve hatta tümör gibi tehlikeli hastalıklara yakalanmış olabilirsiniz.Bu durumu hissedilirse mutlaka Nöroloji Uzmanına (beyin,sinir,kas hastalıkları doktoru) yada Beyin,Sinir,Omurilik Cerrahi Uzmanına başvurulmalı.

Yazar: Müjgan KAHRAMAN

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.