Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İnternet Mecrasında Farklı Bir Akım: Sözlükler

0 344

İnternet Mecrasında Farklı Bir Akım: SözlüklerSanal alem her geçen gün birçok yenilikle çıkıyor karşımıza şu sıralar daha da popüler olmaya başlayan sözlüklerden bahsetmek istiyorum sizlere. Ekşi Sözlük gibi büyük bir yapılanmanın öncülük ettiği bu sosyal ağ şu günlerde yaptıkları ve yankıları ile kendinden söz ettirmekte. Birçok sözlük yazarı ya da kurucusu kitap çıkartarak ve medya programlarına konuk olarak seslerini daha fazla duyurmaya başladı.

Peki nedir bu sözlük kavramı?
Basit anlamda açıklamak gerekirse normal forum siteleri tarzında üyelik alıyorsunuz tabii bu üyelik değil sizin yazarlığınız olarak adlandırılıyor. İşleyiş olarak çok farklı bir dil ve zekaya sahip bir kavram sözlük kavramı,ne kadar yaratıcı olursanız o kadar popüleriteye sahip bir yazar olursunuz. Başlık açıp entry’ler girebilirsiniz,yorum yapıp beğenebilirsiniz ancak bunları yaparken bu yapılanmayı foruma çevirmemeye dikkat etmelisiniz. Sizlere başlıca yasaklar konulur her sitede olduğu gibi ancak burası biraz daha özgür bir platform olmasına rağmen yine de kurallar mevcut.

İnternet Mecrasında Farklı Bir Akım: Sözlükler

Sözlük Kuralları:
– Tanımlar öğretici ve mizahi olmalıdır
– Kişilere hakaret söz konusu değildir
– Türkçe kullanımına dikkat edilmelidir
– Kopyala/yapıştıra çok fazla başvurulmamalıdır
– Siyasi ve dini içerikli hakaret yasaktır…

Aslında bu kurallar ortak olarak derlediğim kurallar çoğu sözlükte kendine has kuralların bulunduğunu söyleyebilirim. İsimlerinden sıkça söz ettiren bazı sözlükleri sunuyorum sizlere:

İnternet Mecrasında Farklı Bir Akım: Sözlükler– İnci Sözlük
– Ekşi Sözlük
– Uludağ Sözlük
– İtü Sözlük…

Daha birçok sözlük sanal alemde mevcut ancak bu isimlerden bir tanesi son dönemde fazlasıyla popüler olmaya başladı. O da İnci Sözlük… Saldırı adını verdikleri yöntemle birçok medya programına ve sanal alemde yayın yapan medya kuruluşlarına mailler göndererek bu işlemi gerçekleştiriyorlar. Güzel bir reklam yolu seçen İnci Sözlük’de kurallar biraz daha farklı ancak kesin olan bir şey siyasi ve dini hakaret asla söz konusu değil. Bunun yanı sıra öncülerden olan Ekşi Sözlük artık kalıplaşmış ve sözlük kavramını en uygun şekilde yerine getiren yapılanmalardan bir tanesidir. Uzun süredir bu alanda iyi işler yapan ve yapmakta olan Ekşi Sözlük daha çok bilgi verirken mizahı da ortaya koyan bir yapıya sahip.

Yazar: Ali ERSOY

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku