Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İletişim ve Renklerin Dili

0 370

ilet2

Teknolojinin hızla ilerlediği günümüz dünyasında iletişim araçları hayatımızın merkezine girmesine rağmen toplum olarak yüz yüze görüşmeleri her zaman daha etkileyici bulmuşuzdur. Bireylerin birbirleri ile olan etkileşimleri ise insanoğlunun var olduğu günden bu güne hep var olmuştur.

Hz. Mevlana’ya atfedilen “Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşıdakinin anladığı kadardır.” sözü ile anlaşılıyor ki sadece bilmek iletişim için yeterli olmuyor. Bilginin sağlıklı bir şekilde aktarılması için karşı tarafın sizi, sizin de karşı tarafı anlıyor olmanız gerekmekte. Anlaşılmak içinse sadece kelimeler yeterli değildir. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki, iletişimde sözcükler %7, vurgular ve tonlama %38,beden dili ise %55 oranında rol oynamaktadır.

Beden dili kendini doğru ifade edebilmek ve karşı tarafın verdiği mesajları doğru olarak algılayabilmek ise ayrı uzmanlık ve meziyet gerektirmektedir. Biz bu yazımızda değerli dostlarımıza tek tek bireylerin beden dillerini okumayı öğretmekten ziyade genel hatlarıyla karakter tiplerini, bu tiplerin klasik özelliklerini onlarla nasıl iletişim kurulabileceğini dilimiz döndüğünce aktarmaya çalışacağız.

Birbiri ile uzaktan yakından ilişkisi olmasa da toplum içerisinde yaptığı hareketler, konuşma tarzları, beden dilleri, tepkileri ve davranışları birbirine benzeyen insanlar görürüz öyle ki hareketlerini önceden tahmin edebiliriz. İşte bunun altında yatan sebep uzmanlar tarafından karakter renkleri ile açıklanmış. 4 rengin insan profilinin olduğunu ve kişilerin genellikle bir renk karakterini yansıttığını nadiren de olsa bazı kişilerin iki renk karakterini sergiledikleri görülür. Renkleri ve özelliklerini sıraladığımızda bakalım kimleri kırmızı göreceksiniz? Ya da siz hangi renk siniz?….

ilet

KIRMIZI: Güç, atak, gerilim, taktir görmek, lider olma isteği, yüksek sesle hızlı konuşma, hızlı karar alma ve sürekli göz teması özelliklerini gördüğünüz kişinin kırmızı olma olasılığı çok yüksek.

Gelişim Alanları: Sinirlilik, zaman zaman duyarsızlık, delegasyon yapmamak, hata kabul etmemek, sabırsızlık, kontrol kaybında panik, zaman zaman megalomani, efe tavıtlar….

İletişim ve iş yapma tarzları: Detaylarla ilgilenmezler, işkoliktirler. Bilgiye hakim olurlarsa kolay karar verirler. İnsanları ve olayları organize ederler, sorumluluk almayı severler, pratik ve pragmatiklerdir.

Beden Dilleri: Yüksek hızlı, sert ses tonu, yoğun jest ve mimik kullanımı, hareketlilik, avuçlar yere dönük konuşma, sık sık pozisyon değiştirme, baş öne eğik sert bakışlar, işaret parmağının sık kullanımı.

Etkin İletişim için ne yapılabilir: Konuşurken kısa sürede amaca gelinmeli, söz kesmesine tepki verilmemeli, kontrol onlara bırakılmalı, çıkarlarına yönelik ürün ve hizmet sunulmalı, düşüncelerine mutlaka başvurulmalı, zorlayıcı ve ısrarcı olunmamalı, kısaca anlatıp karar verilmesi beklenmeli.

Siz bir kırmızı olarak ne yapmalısınız: Başka insanların üzerinde baskı kurma eğiliminizi azaltın, dinleme boyutunuzu geliştirin, kesin ifadeler yerinde olabilirlik içeren ifadeler kullanın, her zaman haklı olmayacağınızı kabullenin, hata yapabileceğinizi mükemmel olmadığınızı bilin, gevşeyin ve esnekliğinizi geliştirin.

Sarı, mavi ve yeşil renkler bir sonraki yazı sizler için….

Yazar:Ramazan Tuğrul Terzi

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.