Melodika Nedir? Nasıl Kullanılır?

İlkokullarda flüt’ün yerini almaya başlayan bir enstrüman’dan bahsedeceğim sizlere, tuşluve bunun yanı sıra üflemeli bir enstrümandır melodika. Melodikaya bağlı kısa bir hortumu vardır yeni başlayanlar için bunukullanmak daha avantajlı böylece notaları rahatlıkla görebilir ve tuşlara basmakdaha kolay olur. Tuşlar belirli notaları temsil eder parmaklarınızla basarak üflediğinizanda o notaya ait ses çıkar. Melodikalar tuş sayısına göre çeşit çeşittir.19 tuş da olabilir 37 tuş da bu sizinihtiyacınıza göre şekillenir.

Nota Dizilimi Nasıldır?
Melodikada nota dizilimi soldan başlanarak okunur ve tekrarlayarak başa döner. Kalın fa ile başlar sol,la,si,do,re… Şeklinde devam ederek tuş sayısına göre tekrar eder. Beyaz kalın ve siyah ince tuşlardan oluşmaktadır notalar peki ne işe yarar? Beyaz kalın tuşlar ana notaların sesini oluşturur do,re,mi,fa… İnce,siyah renklituşlar ise diyez ve bemol kavramını meydana getirir. Beyaz tuşların sağ yanında yer alandiyez iken sol yanında bulunan ince,siyah tuş ise bemol’u oluşturur.

Diyez ve Bemol Nedir?
Diyez: Önüne geldiği notayı yarım ses inceltir, bunu melodikada siyah, ince tuşlar sağlar.
Bemol: Önüne geldiği notayı yarım ses kalınlaştırır. Beyaz tuşların sol tarafında bulunur.

Genellikle ilkokullarda eğitim amaçlı derslerde kullanılan melodika’nın çok fazla yaygınlaştığısöylenemez profesyonel anlamda kullananlar elbette var ancak diğer enstrümanlaranazaran melodika şu an için yalnızca eğitimde kullanılıyor. Kolay kullanımı ve hoş bir ses tonuna sahip melodika tuş sayısına göre çeşitlendiriliyor. Nota diziliminde herhangi bir zorluk yok ek olarak hortumu ile çalındığında kullanımıdaha da kolaylaşıyor. Melodika ile çalınabilecek ilk parçalar arasında Hatırla sevgili,yıldızların altında ve aşkın kanunu geliyor.

Yazar: Ali ERSOY

1 Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar