Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İnternet Üzerinden Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?

0 110

İnternet Üzerinden Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?Günümüzde kredi kartları nakit paranın yerini almış durumda. Bu sebeple, çoğu alışveriş merkezinde kullanılmasından dolayı online alışverişlerde de sürekli kullanıma neden olmuştur. İnternet üzerinden yapılan bir çok alışverişte kredi kartı bilgileri kullanılarak ücret ödemesi yapılırken, bu bilgilerin çalınması ile bir çok zarar ortaya çıkmaktadır.

Güvenli Alışveriş Nasıl Olur?
Online alışveriş yapılırken, kredi kartı bilgilerini kullanmak yerine Sanal Kart kullanın. Online bankacılık hesabınıza giriş yaptığınızda ‘Sanal Kart’ uygulaması bölümünden sanal kartınızı kullanıma açın. Ardından hesabınıza o an kullanmak istediğiniz kadar limiti aktararak bu limitin ne kadar süre o hesapta kalacağını belirtin. Daha sonra sanal kart bilgilerinizi ödeme ekranındaki kredi kartı bilgileri bölümüne girerek ödemenizi gerçekleştirin.

Ödeme esnasında adres çubuğundaki link kısmının “http”den “https” e dönüşmesine dikkat edin.

İnternet Üzerinden Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?Bir mağazanın internet sitesine girilen gizli verilen, kötü niyetli kullanıcıların erişimini engellemek için, şifrelenmiş bir alanda ödeme işleminizin yapılması gerekmektedir. Sizin de dikkat etmeniz gereken ilk nokta o kısımda oluşacak olan ‘s’ harfidir. Bunlara ek olarak, bir internet sayfası güvenilirlik sertifikasına sahip ise yine adres çubuğunda ya da tarayıcı koşul çubuğunda ufak bir kilit işareti çıkmaktadır.

Güvenilir ödeme sistemlerini tercih edin.

Kredi kartınız yerine alışveriş yaparken paypal, online ödeme sistemi, webmoney gibi mağazanın kendi ödeme formu dışında farklı bir sistemle ödeme gibi seçeneklerine de sahiptir. Eğer sertifika sunan mağaza hakkında şüpheniz var fakat ürün satın almak istitorsanız, bu sistemlerden birisini tercih edilebilirsiniz. Bu sistemler tam koruma sağlamamakla birlikte şahsi bilgileri: gizli tutar ve daha büyük kayıplara karşı koruma temin eder.

Ortak bilgisayar ve herkese açık kablosuz web kullanmayın.

Bu tuzaklara düşmek yalnızca müşterilere değil, online bankaların müşterilerine de zarar vermektedir. Online kaçakçılar bankaların veya diğer finansal kuruluşların çok benzeri bulunan internet sitelerine kullanıcıları çekerler ve bu yüzden de spyware denilen casus yazılımları kullanırlar. Yani görünüş itibariyle tamamen aynı olan bir site olmasına rağmen, aslında sizin bilgilerinizi çalma adına kurulmuş bir site olabilir. Özellikle de ortak bir bilgisayar kullanırken, banka kartları ile alışveriş esnasında güvenliksiz ve herkese açık bir kablosuz web ağına bağlıyken kart bilgilerinizin, hesaplarınızın, şifrelerinizin çalınma ihtimali daha yüksektir.

Online alışveriş yapmak, her zaman tehlikeli değildir. Aksine zamandan ve maliyetten tasarruf etmenin en güzel aracıdır.
Fakat bu işlemleri gerçekleştirirken dikkatli olmak ve kendi güvenliğinizi unutmamanız gerekir.

Yazar: Ali MAZILIGÜNEY

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku