Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İşe Yönetici Alırken, Aranan Nitelikler Nelerdir ?

0 409

İşe Yönetici Alırken, Aranan Nitelikler Nelerdir ?Yöneticiler,

kuruluşlarını örgütleme yetkisine sahip, çalışanların potansiyellerine tam olarak ulaşmalarına, örgütlerinin hedeflerini aşmalarına yardımcı olan, onları teşvik eden kimselerdir.
İş sahipleri en iyi çalışanlarını kaybetmek istemediğinden daha en baştan yöneticilik pozisyonunu doğru insanlarla doldurmalıdır.İşte iyi bir yönetici ararken göz önünde bulundurmanız gereken nitelikler:

1. DÜRÜSTLÜK

Bir ekip, liderlerinin onlara karşı dürüst olmadığını düşündükleri anda dağılmaya başlar.Diğer çalışanlar, yalan söylediğini düşündükleri birini dinleyip, örnek almazlar.
İş dünyasında dürüstlük çok önemlidir.Bir yönetici seçerken açıklık ve şeffaflığın önemini anlayan adayları arayın.Dürüst yöneticiler ekibinin geri kalan kısmına benzer şekilde dürüst olmaları için ilham verirler.

2. İLETİŞİM BECERİLERİ

Yöneticilerin önceliklerinden biri de ekibinin bütün üyelerine görevlerini net bir şekilde ifade etmektir.
İyi yöneticilerin mükemmel iletişim becerileri vardır.Tüm ekibini doğru bir şekilde motive edebilirler ve herkesin aynı hedef için çalışmasını sağlayabilirler.Verdikleri mesajlar açıktır.

3.KARAR ALMA BECERİSİ

Tüm yöneticiler, kendileri ya da departmanları için düzenli olarak zorlu seçimler yapmak zorundadırlar.İşletmenizi daha verimli hale getirmek için , analitik düşünme becerisine sahip, kısa zamanda karar alabilen adayları arayın.Güçlü liderler, durum incelemelerini yaptıktan ve seçeneklerini değerlendirdikten sonra zor kararları , kolayca alabilirler.

4.GÜVEN

Zaman zaman işletmeler gerilemeye uğrayabilir.Bir mahkemeden size karşı hüküm çıkabilir, pazara yeni bir rakip girebilir, mevcut rakipleriniz yeni bir ürün çıkarıp pazara hakim olabilir vb. örnekleri çoğaltabiliriz.Böyle durumlarda yöneticiler, ekiplerinin çalışmaya devam etmelerini ve işlerini ileriye götürmelerini sağlamalıdır.Bunun için yönetici kendinden emin olmalıdır.Kendine güveni olan adayların çalışanlarında güven uyandırmaları daha muhtemeldir.

5. SORUMLULUK

İyi yöneticiler sorumlulukların farkındadırlar; yani herkesin başarı ve başarısızlıklarından , performanslarından sorumlu olduklarını bilirler.Bu nedenle; işlerinde daha iyi bir hale gelmeleri, profesyonel olarak gelişmeleri için tüm çalışanlarını gözlemlerler.
Çalışanlarına yatırım yapan ve profesyonel olarak büyümelerine yardımcı olmayı taahhüt eden yöneticiler, ekibiyle daha iyi ve koordine çalışacaktır.

İşe Yönetici Alırken, Aranan Nitelikler Nelerdir ?6.EMPATİ

Empatinin önemini anlayan idari adayları arayın.Yöneticiler çalışanlarını dinlemediğinde, hem iletişim bozuklukları yaşarlar hem de ekipleriyle aralarında uyum problemleri çıkar.Kendini çalışanlarının yerine koyabilen, ne şekilde motive olacaklarını , daha iyisini yapmaları için neye ihtiyaçları olduğunu anlayabilen adayları tercih edin.

7.ODAKLANMA

Herhangi bir şirketin rekabet ettiği çok fazla alan vardır.Bir çok girişim aynı anda ilerlemektedir ve hepsinin de devam etmesi gerekir.Yöneticiler bir alana odaklanıp diğerini görmezden gelmek gibi bir hata yapmamalıdır.Yöneticilerin, büyük resmin farkında olmaları fakat aynı zamanda küçük şeylere de lazer gibi odaklanmaları gerekir.Bir kerede birden çok şapka takabileceklerini gösteren adayları arayın.Büyük yöneticilerin, başlangıcından bitişine kadar bir çok projeyi başarıyla izlediğini gösteren sicilleri vardır.

8.YARATICILIK

Şirketinizi bir sonraki seviyeye taşımak ister misiniz? Çerçevenin dışına çıkmakta ve inanılmaz fikirler ortaya çıkarmakta usta bir yönetici seçin.Kararlar daima siyah ve beyaz değildir.Bazen sorunları çözmek için yaratıcı çözümler gereklidir.
Yönetsel adayları araştırırken, karmaşık sorunları yaratıcı bir şekilde çözme becerileri sergileyen adayları arayın.İyi yöneticiler yaratıcı insanlar olma eğilimindedirler.Operasyonları iyileştirmenin, müşterilere daha iyi hizmet vermenin ve çalışanlarını daha mutlu etmenin yeni yollarını düşünmekle ünlüdürler.

9.İYİMSERLİK

İş yerinde sinirli olmak kolaydır.Yöneticiler herkesin mücadele ettiği bir konudaki korkusunu açıkça ifade ettiğinde , ekibi moral olarak daha da aşağıya götürebilir.İyi yöneticiler bunu anlar, bu nedenle her zaman iyimser ve pozitif olmaya çalışırlar.

İşe Yönetici Alırken, Aranan Nitelikler Nelerdir ?10.SADAKAT

İyi yöneticiler sadık kalma eğilimindedirler.Bulabilecekleri bir sonraki işi yapmak

istemezler.İşlerinde kararlıdırlar, terfi etmek ve işleri bir üst noktaya taşımak isterler.

Bu özelliklerin hepsini bir kişide bulmak zor olabilir ancak hepsine sahip olanlarda vardır.En kötü ihtimalle, çoğu özelliğe sahip olan adaylardan birini seçmeniz sizin ve işinizin yararınadır.

Kaynakça:
https://www.tinypulse.com/blog/leadership-qualities-when-hiring-a-manager

Yazar:Merve Karaca

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku