Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bunny McBride Kimdir?

0 26

bunAsıl adı Caroll Ann olan Bunny McBride, ödüllü bir yazardır. Önemli olarak sayılabilecek birkaç ödül almıştır. McBride, İlkokul ve Lise yıllarını Amerikada geçirmiş olup, aslen İskoçtur.

Yazar antropoloji alanında lisans yapmıştır. Lisans eğitimini Amerika Birleşik Devletleri’nin en iyi Üniversitelerinden biri kabul edilen, Columbia Universitesinde yapmıştır. Amerika Birleşik Devletleri ve Dünya çapında birçok eseri yayınlanmıştır bunlardan bazıları: Sifters, Native American Womens Lives ve Reading Beyond Words, Context for Nature History, Molly Spotted Elk: A Penobscat in Paris, Our Lives in Our Hands: Micmac Indian Basketmakers, Audubon Society Field Guide to African Wildlife ve Women of The Dawndır. Bu kitaoplara özellikle Amerikalılar büyük rağbet göstermiştir öyleki bu eserlere ilişkin sergiler hazırlanmıştır.

buny

80’lerde Avrupa, Asya, Afrika gibi ülkelerde yayınlanan sayısız makaleleri olmuştur. McBride, uzun yıllar The CSM Dergisi için yazılar yazmıştır. İlerleyen yıllarda Bunny McBride Kansas Eyalet Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır ayrıca Illinois Principia Collegede de okutman olarak görev almıştır. Bunların yanı sıra bilimsel çalışmalara da aktif olarak katılmıştır bu doğrultuda Salt Enstitüsünde Belgesel alanlarında eğitimler vermiştir ve seminerler düzenlemiştir.

Bunny McBride, 90lı yıllara kadar Maine eyaletindeki Aroostook Band of Micmacs için tarihsel çalışmalarda yer almıştır. Topluluğun federal bir tanınırlık kazanmasına önemli bir katkıda bulunmuştur. Bu sayede Bunny McBride, toplumun toprak sahibi olmasına ve kültürlerini faal olarak sürdürmelerine yardımcı olmuştur. Bütün bu çalışmalar ona bir onur ödülü kazandırmıştır bu ödülü gerçekten haketmiştir çünkü özellikle Maine Eyaletinde yaptıkları orada yaşayanların hala hafızasındadır. Bunny McBride, günümüzde aktif olarak National Park Servicein Baş Araştırmacısı konumundadır. Bu sayede, etnografik araştırmalara öncülük etmektedir. Ayrica Kansas İnsan Bilimleri Konseyinde de görev almaktadır. Buradaki yetkisi danışmanlıktır.

Yazar:Rahman Karasu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.