Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Martina Navratilova Kimdir?

0 456

navratilovaprofileMartina Navratilova, 18 Ocak 1956 tarihinde Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da dünyaya gelmiştir. Doğduğunda soyadı, Subertova olan sporcunun daha sonra soyadı değiştirilmiş ve Navratilova olmuştur. Navratilova dünya eski bir numarası olarak tanınan dünyaca ünlü bir teniscidir. Taşıdığı Çek pasaportunun dışında sonradan kazandığı Amerikan vatandaşlığı da bulunmaktadır. Martina Navratilova, 2006 yılında gelmiş geçmiş en başarılı bayan tenisçi seçilmiştir. 1965 yılından itibaren tenisle ilgilenen Navratilova, aktif tenisçilik yaşantısına 2005 yılında nokta koymuştur. Buda onu dünyanın gelmiş geçmiş en iyi tenisçisi kılmaktadır.

2005 yılından çok önce 1994 yılında aktif tenisçilik hayatına son veren sporcu 1999’da kortlara geri dönmüştür. 1999’da gelen dönüşün ardından 6 yıl daha kortlarda raket sallayan Çek tenisçi, 2005 yılında ise geri dönüşü olmaksızın kesin bir şekilde kortlara veda etmiştir. Profesyonel kariyeri boyunca birçok turnuvada mücadele etmiş ve sayısız başarının altına imzasını atmıştır. Bu sıra dışı performansı sayesinde yaklaşık olarak 22 milyon doları da cebine koyan Navratilova, bu alanda dünyanın en çok kazanan 8. tenisçisi olmayı başarmıştır.

Martina-Navratilova-1990-007Martina Navratilova, oldukça başarılı turnuvalar geçirmiştir. Teklerde Çek sporcu 18 kez Grand Slam kazanmıştır. Bu bir dünya rekorudur. 18 Grand Slam’ın 3 Avustralya Açık, 2’si Fransa Açık, 9’u Wimbledon, 4’ü ise Amerika Açık Tenis Turnuvası’dır. Bu sıra dışı performans onu dünyanın gelmiş geçmiş en iyi bayan sporcusu yapmaktadır. Kazandığı 18 Grand Slam’ın yanı sıra birçok orta ve küçük çaplı organizasyonda da başarıya ulaşmıştır. Bu anlamda 8 Tur Final’inde başarıya ulaşmıştır.

Martina Navratilova, teklerde 18 kez kazandığı Grand Slam’ın dışında, Çiftlerde, 31 kez Grand Slam kazanan Navratilova, bu alanda rakip tanımamıştır. 31 kez kazanılan Grand Slam Turnuvası’nda neredeyse boşluk vermeksizin her sene bir organizasyonda mutlu sona ulaşmıştır. 31 Grand Slam’ın 9’u Avustralya Açık, 8’i Fransa Açık, 8’i Wimbledon, 10’u ise Amerika Açık Tenis Turnuvası’dır. Bunun yanı sıra bu alanda da yine irili ufaklı bütün turnuvalarda boy gösteren Navratilova, neredeyse katıldığı bütün turnuvaları kazanmıştır.

Martina Navratilova Kimdir?

Martina Navratilova’nın maçlarda gösterdiği performans insan üstü bir performans olarak adlandırılmaktadır. Birçok oyununu set vermeden servis kırarak kazanan Navratilova, dünyanın en iyi Ace atan kadın tenisçisi olarak gösterilmektedir. Öyle ki Navratilova’nın Ace’lerinin saatteki hızının 220km’ye çıktığını söylemek mümkündür. Buda Navratilova’nın bir erkek kadar güçlü servis kullanabildiğini göstermektedir. Martina Navratilova, teklerde çıktığı 442 maçın 428’ini kazanarak ciddi bir rekora imza atmıştır. Bu istatistik Martina Navratilova’nın 87 maçta sadece 3 mağlubiyetten daha azını elde ettiğini göstermektedir ki bu kırılması neredeyse imkansız bir derece olarak kabul edilmektedir. Navratilova’nın sezonluk rekor galibiyet yüzdesi ise 98.9’la tüm zamanların en yüksek derecesidir. Bu dereceye sadece Novak Djokovic 94.3’le yaklaşabilmiştir.

Kaynakça:
Top Tennis Player of All Time

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.