Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Münih Nasıl Bir Şehirdir?

0 1.101

munichMünih, Almanya’nın Bavyera eyaletinin, başkenti ve aynı zamanda da en büyük şehridir. Bavyera Alpleri’nın kuzeyinde yer alan Münih, Almanya’nın Berlin ve Hamburg’dan en büyük 3. şehri olma özelliğine sahiptir. Münih’in merkezinde yaklaşık olarak 1.5 milyon kişi yerleşik olarak ikamet etmektedir. Ayrıca, Münih Şehir Bölgesi’nde yaşayan insan sayısı ise, 5.6 milyon civarındadır. Şehir Romalılara da ev sahipliği yapmış dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Münih, Bavyera’nın 1506 yılından beri başkentidir. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış Münih, Almanya’nın en önemli sanayi merkezlerinden birisidir. Alplerin eteklerinde bulunan bu Alman şehri, dünyanın en yaşanılabilir şehirleri arasında gösterilmektedir. Bölgenin iklimine gelecek olursak, 13 Ağustos 2003 tarihinde ölçülen en yüksek sıcaklık değeri 37°C ile bölge açısından bir rekordur. En düşük değer ise, 12 Şubat 1929 tarihinde -31.6°C olarak ölçülmüştür.

1 Munih genel gorunumAlmanya ve Alman ırkları için tarihin her döneminde büyük bir öneme sahip olan Münih, Ortaçağ’da ticaretin en önemli şehirlerinden biri olarak kabul edilmekteydi. Ortaçağ ve günümüze uzanan süreç ele alındığında Münih, her daim, Almanya’nın en önemli stratejik merkezlerinden biri olarak kabul edilmiştir. Bu anlamda Nazi Almanyası’nın da önemli bir üretim merkezi olan Münih, hammadde tedariki sonucu bunun işlenildiği önemli yerler arasında kabul edilmektedir. Birçok araba şirketinde olduğu gibi Münih’te yer alan araba üretim fabrikaları savaş sırasında birçok savaş makinesi üretmiştir. Bayerische Motor Werke’nin ya da bilinen adıyla BMW’nin de doğduğu yer olan Münih, Almanya’nın otomobil sanayisinde en önemli 4 şehri arasında yer almaktadır.

auf-munchenİkinci Dünya Savaşı’nda Almanlar’ın önemli bir kalesi olan Münih, savaş sonrası neredeyse yerle bir olmuştur. 1945’te biten İkinci Dünya Savaşı’nın ardından tekrardan yapımına başlanılan şehir, oldukça güzel bir mimariye kavuşmuş durumdadır. 1990’lara kadar Batı Almanya’nın Hamburg ile beraber en önemli şehri olan Münih, Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesinin ardından daha da önemli bir sanayi merkezi haline gelmiştir. Münih, her daim Almanya’nın ekonomik ve politik güçlerinden biri olarak kabul edilmiş bir şehirdir. Öyle ki Münih’e Almanlar ”Heimliche Haupstadt” yani gizli başkent adını yakıştırmışlardır. Savaş sonrası, yenilenen Münih, 1972 yılında Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştır. Ancak, burada İsrailli sporculara yönelik gerçekleştirilen saldırı, Yaz Olimpiyatları’na gölge düşürmüştür. Münih, Almanya’nın Orta ve Doğu Avrupa’ya açılan bir kapısı olarak görülmektedir. Birçok Türk ve Balkan işçisi, trenlerle Münih gelmiş ve buradan Almanya’nın diğer şehirlerine dağılmışlardır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku