Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İyi Alışkanlıklar Zinciri Nasıl Oluşur? Domino Etkisi Nedir?

0 372

İyi Alışkanlıklar Zinciri Nasıl Oluşur? Domino Etkisi Nedir?Domino Etkisi,

bir davranışta değişiklik yaptığınızda bir zincirleme reaksiyonu etkinleştirir ve ilgili davranışlarda değişime neden olur.Örneğin, Northwestern Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından 2012’de yapılan bir araştırmada, insanların hareketsiz geçirdikleri boş zamanları azaldığında, günlük yağ alımlarının da azaldığı gözlemlendi.Katılımcılara hiçbir zaman daha az yağ tüketmeleri söylenmedi ancak beslenme alışkanlıklarına doğal bir yan etki gelişti.Çünkü artık TV karşısında oturup , düzensiz abur cubur tüketemiyorlardı.Bir alışkanlık başka birine yol açtı ve domino etkisi gelişti.

Domino etkisi olumsuz alışkanlıklar için de geçerlidir.Telefonunuzu kontrol etme alışkanlığınız sizi sosyal medyaya sürekli göz atma alışkanlığına, onun da sizi sosyal medya bildirimlerine tıklama alışkanlığına götürdüğünü, tüm bunlarında sizin ortalama 20 dakikanıza mâl olduğunu görebilirsiniz.
Domino Etkisi için Stanford profesörü BJ Fogg bir konuşmasında, ”Sadece tek bir davranışı değiştiremezsiniz.Davranışlarımız birbirine bağlıdır, bu nedenle bir davranış değiştiğinde diğer davranışlarda değişir ” demiştir.

İyi Alışkanlıklar Zinciri Nasıl Oluşur? Domino Etkisi Nedir?Domino etkisi iki nedenden dolayı ortaya çıkar:
Birincisi, günlük yaşamlarımızı oluşturan birçok alışkanlık ve davranış birbiriyle ilişkilidir.Yaptığınız planlara bakılmaksızın, yaşamın bir alanındaki seçimin diğer alanlarda şaşırtıcı sonuçları olmasının temel nedeni budur.
İkincisi, domino etkisi insan davranışının temel ilkelerinden birini kullanır; taahhüt ve tutarlılık.Temel fikir, eğer insanlar bir fikri veya hedefi bir şekilde taahhüt ederlerse , bu taahhütü yerine getirme olasılıkları daha yüksektir, çünkü bu fikir veya hedef kişinin kendi nihai amacı haline gelmiştir.Bu domino etkisinin ilginç bir etkisidir.Alışkanlıklarınızı değiştirdiğinizde, sadece yeni davranışlar dizisi değil, kişisel inançlarda da değişiklikler meydana getirir.Her değişiklikle birlikte, kendiniz hakkında yeni şeyler düşünmeye ve yeni alışkanlık dizisi kurmaya başlıyorsunuz.

İyi Alışkanlıklar Zinciri Nasıl Oluşur? Domino Etkisi Nedir?Domino Etkisinin Kuralları : Domino etkisi yalnızca size olan bir fenomen değil, yaratabileceğiniz bir olaydır.Doğal olarak bir sonraki başarılı eyleme yol açan yeni davranışlar inşa ederek, iyi alışkanlıkların zincirleme reaksiyonunu tetiklemek sizin kendi elinizdedir.
Bu işi gerçek hayatta yapmak için üç anahtara ihtiyacınız vardır.İşte domino etkisinin üç kuralı:
1.En çok motive olduğunuz şeyle başlayın.Küçük bir davranışla başlayın ve tutarlı olun.Bu sadece tatmin edici olmakla kalmayıp, aynı zamanda olabileceğiniz kişiyi de görmenizi sağlar.Bir değişiklik yarattığınız sürece, değişikliğe nereden başladığınız önemli değildir.
2.Hızınızı koruyun ve devam etmek için motive edecek diğer değişikliğe geçin.Edindiğiniz her yeni alışkanlık sizi doğrudan diğerine götürsün.Bu sizi devam etmeniz için daha kararlı hale getirir.
3.Yapamayacağınızı düşündüğünüzde , daha küçük değişikliklere yönelin.Yeni alışkanlıkları denerken, onları küçük ve yönetilebilir kılmaya odaklanın.Domino etkisi ilerleme ile ilgilidir, sonuçlar ile ilgili değil.
Bir alışkanlık bir sonraki davranışa yol açmazsa, davranış genellikle bu üç kurala uymaz.Etkinin gerçekleşmesi için birçok farklı yol vardır.Heyecanlandığınız davranışa odaklanın ve yaşam boyunca ilerlemeye devam edin.

Kaynakça:
https://jamesclear.com/domino-effect

Yazar:Merve Karaca

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.