Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İyi Bir Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

0 181

Cilt bakımı yaşlara ve cilt tiplerine göre yapılması gereken rutinlerdir. Cildin daha sağlıklı bir şekilde varlığını sürdürmesi için çeşitli aletler ve ürünler kullanılmaktadır.

Vücut nemlendirme ve cilt bakımı kısmen farklı kavramlardır. Cilt bakımı denince genellikle akla ilk gelen yüz bakımıdır. Vücut bakımı ise daha çok duş rutinlerine gönderme yapar. Cilt bakımı yapılırken genel olarak yüz ve boyun bölgesine odaklanılmaktadır.

Cilt Bakımı Aletleri Neler?

İyi Bir Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Online alışveriş merkezlerinde ve doğrudan satış mağazalarında sıkça görülen bazı cilt bakım aletleri bulunmaktadır.

 1. Titanyum uçlu iğneli roller
 2. Vakumlu siyah nokta akne cilt temizleme cihazı
 3. Yüz masaj taşı
 4. Sarkma kırışıklık önleyici yüz ütüsü
 5. Volkanik lav taşı
 6. Yüzdeki siyah noktalar için temizleme fırçası vs. liste daha da uzayabilir. Günlük kullanıma uygun ve bireysel olarak da ciltte uygulanabilen bu ürünleri siz de doğru şekilde kullanabilirsiniz.
  Profesyonel cilt bakımı cihazı kategorisindeki aletler yukarıda sıralananlardan daha farklıdır. Güzellik merkezleri veya dermatoloji kliniklerinde aşağıdaki cihazlardan bazıları görülebilir:
  • Ultrasonik spatula
  • Ozon buhar makinası
  • Galvanik akım iyontoferez
  İyi Bir Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımının iyi olup olmadığı uygulamadan alınacak sonuçlarla doğrudan alakalıdır. Cildinizde ciddi tedavi gerektiren durumlar haricinde güzellik merkezlerinde yapılan bakım daha etkili olacaktır. Kendi rutinlerinize ek belirli aralıklarla derinlemesine cilt bakımı da yaptırabilirsiniz.

1-) Cilt Bakımı Aşamaları


Cilt bakımı sıralaması yaparak uygulamadan alacağınız sonuçları önemli derecede garantileyebilirsiniz. Yanlış sıralama ile cildiniz tahriş olabilir ve daha da kötü duruma düşebilir. Örneğin maske ürünleri öncesinde bir ürün kullanılması pek önerilmez. Sadece biraz nemlendirerek maske uygulamasına geçebilirsiniz. Ancak hassasiyeti yüksek bazı ürünler önceden temizleme yapılsa da sorun çıkarmayabilir. Temizleyici, maske, serum, krem sıralaması yaygın olarak bilinmektedir.

2-) Hyaluronik Asit & C Vitamini Desteği


Cilt bakımı esnasında seçtiğiniz ürünlerin hyaluronik asit ve C vitamini yönünden zengin olmasına dikkat ediniz. İki önemli içerik sayesinde cildiniz daha dayanıklı ve genç olacaktır. C vitamini leke düzenleme etkisine de sahiptir. Hyaluronik asit ise nemin ciltte uzun süre kalmasına yardım eder.


3-) Hassasiyete Özel Atopik Cilt Kremleri


Atopik dermatit sorunu yaşayanlar veya bu rahatsızlığa meyilli olan ciltler atopik cilt kremi çeşitlerini kullanabilir. Tahriş, kızarıklık gibi sorunlara karşı önlem almanız gerekir.

4-) Cilt Tiplerine Göre Ürün Seçimi


Cilt tipiniz nasılsa ona özel bir ürün seçmelisiniz. Yağlı ciltleri daha da yağlandıran ürünler sorun yaşamanıza neden olacaktır. Kuru, karma, yağlı ciltlere göre özel olarak üretilen ürünlerden yararlanmalısınız.

5-) Soruna Uygun Cilt Bakımı Ürünü Seçmek


Cildinizde hangi sorunla mücadele ediyorsanız optimum düzeyde bu sorun için uygun ürünlere odaklanmalısınız.
• Vücut nemlendirici bakım
• Kırışıklık karşıtı bakım
• Yaşlanma kontrolü, anti aging
• Onarıcı bakım
• Sıkılaştırıcı formüller
• Leke karşıtı cilt bakımı
• Güneş sonrası kızarıklık bakımı
• Gözenek temizleyici ürün
• Sivilce, akne karşıtı çözümler
• Selülit giderici ürünler cilt bakımı faydaları konusunda size yol gösterebilir.


Cilt Bakımı Fiyatları Neye Göre Değişir?


Profesyonel cilt bakımı ve günlük cilt bakımı farklı şekilde fiyatlandırılacaktır. Uzman kontrolünde cilt bakımında da yapılan işleme göre bir fiyat görülecektir. Daha uygun sonuçlar veren cilt bakımı fiyatları olsun istiyorsanız dermakozmetik ürünlerden yararlanabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.