Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İyi Tasarımın Özellikleri

2 281

Tasarım, nesnel gerçeklik ile doğrudan ilişki kurmayan, kavramlar ve algılar arasında kurulan bilgi edinme ögesidir. İyi bir tasarımla müşterilerin veya kullanıcıların ilgisini çekmek oldukça kolaylaşmaktadır. Bu nedenle sanayiden mutfağa kadar çok geniş bir alanda ve mümkün olan her şey üzerinde kullanılarak daha geniş kitlelere hitap etme yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Tasarımın yalnızca uygulanıyor oluşu içeriğin kalitesini ve ona duyulan ilgiyi arttırmak için  yeterli olmayabilir. Tasarımın kesinlikle hayal gücü ile desteklenip, kullanılacağı alana göre estetik formlara uyarlanıp uygun şekilde işlenmesi gerekir. Unutulmaması gerekir ki tasarım yalnızca ürünün dış görüntüsünden ibaret değildir. Ürünün kullanışlı olmasını da tasarımı belirler. Elbette işin içine hayal gücü denilen uçsuz bucaksız bir olgu girdiğinde tasarımlarımız ister istemez çok daha komplex bir yapı kazanmaktadır. Bu durumu iyi yönetmek, karmaşaya sebep olmayan ve kullanıcıya hitap eden tasarımlar oluşturabilmek için çokça tercih edilen RAMS ilkeleri adıyla bilinen ve zamanla kalite kelimesi ile eşleşmiş olan ilkelerden bahsedeceğiz.

Dieter Rams, elektronik cihaz üreticisi Braun’a katılana kadar birkaç yıl boyunca mimar olarak eğitilen ve çalışan Alman endüstriyel tasarımcıdır. Birkaç yıl içinde sahip olduğu konuma yani tasarım şefliğine ulaştı ve görev süresi İyi Tasarımın Özellikleriboyunca birçok ikonik cihaz tasarladı. Meslek hayatı boyunca edindiği deneyimleri kendi adını verdiği ilkelerle açıkladı. Dieter Rams tarafından oluşturulan bu ilkeler modern sanat için çok büyük anlam ifade etmektedir.
Rams’in bu ilkelerle oluşturduğu birçok ürün şu an modern sanat abidesi olarak görülmekte ve New York’taki Modern Sanat Müzesi MoMA tarafından koruma altında tutulmaktadır. Bay Rams’in ön planda tuttuğu en dikkat çekici husus, tasarımlarının sade ve anlaşılır olmasıdır. Tabi onun tasarımlarını bu kadar etkileyici yapan özellikleri bunlarla sınırlı değildir. Rams ilkelerini inceleyecek olursak iyi tasarımı daha iyi kavrayabiliriz.

1 – İyi tasarım Yenilikçidir.

2 – İyi tasarım Estetiktir.

3 – İyi tasarım Ürünü kullanışlı hale getirir.

4 – İyi tasarım Göze batmaz.

5 – İyi tasarım Ürünü anlaşılır yapar.

6 – İyi tasarım Dürüsttür.

7 – İyi tasarım Uzun ömürlüdür.

8 – İyi tasarım Kapsamlıdır.

9 – İyi tasarım Çevre dostudur.

10 – İyi tasarım Az tasarım, az karmaşa demektir.

Bay Rams tasarımlarını bu ilkeler üzerine yapmış olup yıllar sonra bile eserleri hakkında konuşulmayı başarmıştır. Bu ilkelere bağlı kalarak hayal gücümüzün el verdiği şekilde yapamayacağımız tasarım yoktur. Bu ilkelerle tasarımlarımıza duyulan ilgiyi arttırabilir, dikkatleri üzerimize çekebiliriz.

Kaynakça:
https://www.moma.org/
https://www.lifeofanarchitect.com/who-is-dieter-rams/
https://tr.wikipedia.org/wiki/Dieter_Rams

Yazar: İsra Feza Ağlamış

2 Yorumlar
  1. İsra Feza Ağlamış diyor

    Evet sanırım yaşıyor. İnternet üzerinde herhangi bir ölüm tarihi ile karşılaşmadım. Merakınızı daha kapsamlı bir araştırma yaparak giderebilirsiniz.

  2. anonim diyor

    Bu adam şu an yaşıyor mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.