Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Renkler Psikolojimizi Nasıl Etkiler?

0 415

Renk; doğal ya da yapay ışıkların objelerden yansıyarak beynimizde oluşturduğu bir görüntüdür. Yani yansıttıkları ışık renginde görünürler.
Renkler ana renkler ve ara renkler olarak ikiye ayrılır. Mavi, sarı, kırmızı ana renkleri oluştururken ana renklerin karışımıyla oluşan yeşil, mor ve turuncu gibi renkler de ara renkleri oluşturmaktadır.

Renkler Psikolojimizi Etkiler mi?

Hayatımızın her alanında bizimle birlikte olan renklerin psikolojimiz ve davranışlarımız, hatta kan basıncımız üzerinde bile etkileri vardır. Şimdi bu etkilere birlikte göz atalım.
Kırmızı:
Oldukça dikkat çekici bir renk olan kırmızı, mutluluğu temsil etmektedir. İştah açıcı bir özelliği bulunmaktadır, bu yüzden birçok yiyecek ve içecek markasının tercihidir. Kırmızı rengin kan akışını hızlandırıcı etkisi de mevcuttur.
Sarı:
Kırmızı gibi dikkat çekici bir renk olan sarı neşeyi temsil eder. Dikkat çekici özelliği nedeniyle taksi ve okul servislerinde tercih edilmektedir. Sarı renk aynı zamanda dengesizliği de ifade eder.
Turuncu:
Turuncu renk eğlenceyi temsil eder. Hareketlilik, canlılık ile ilişkilendirilen dikkat çekici bir renktir. Metabolizmayı hızlandırıcı özelliğinin yanında zihni uyanık tutma özelliği de bulunmaktadır. Bu özelliği nedeniyle çalışma ortamlarında, özellikle okullarda tercih edilmektedir.
Mor:,
Hüzün ve yalnızlığın rengidir fakat burjuvaziyi de temsil etmektedir. Bazı çalışmalarda depresyona yatkın kişilerin mor rengi diğer renklere göre daha çok kullandığı gözlemlenmiştir.
Yeşil:
Yeşil renk yeniden doğuşun sembolüdür. Doğayı ve huzuru temsil eder. Güven verici ve sakinleştirici özellikleri bulunmaktadır.
Mavi:Renkler Psikolojimizi Nasıl Etkiler?
Huzuru ve sakinliği temsil eder. Mavi renk, gençlik ile ilişkilendirilir. Aynı zamanda mavinin iştah azaltıcı özelliği de vardır.
Beyaz:
Temizlik ve saflığı temsil eder. Serinlik ve canlılık ile de ilişkilendirilir. İstikrar ve güvenin simgesidir.
Pembe:
Mutluluk veren tatlı bir renktir. Pembenin sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda lezzet ile de ilişkilendirilir.
Siyah:
Hırs ve gücü temsil eder. Siyah birçok toplumda matemi temsil etmektedir. Ayrıca konsantrasyonu arttıran bir özelliği de vardır.
Gri:
Tarafsızlığı temsil eder. Olgunluk ile ilişkilendirilir.

Yazar: Özlem Kaya

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.