Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Jay Leno Kimdir?

0 382

 

4379_2

Jay Leno, asıl adıyla James Douglas Muir, talk show dünyasının amerikan versiyonudur. Stand-up veya komedyen olarak tanınan leno, 28 Nisan 1950 yılında cuma günü dünyaya gelmiştir. 63 yaşındaki ünlü komedyen new york doğumludur. Amerika’nın sevilen yüzü olan Jay Leno’nun televizyon dünyasına girişi 1977 yılında Good Times adlı dizide oyuncu olarak yer almasıyla başladı. Daha sonra “Holmes ve Yo-Yo” adlı dizide de oynayan Leno, gerek oyuncu yeteneği ile gerekse seslendirme yeteneği ile dikkatleri üzerine çekti ve bunun sayesinde 1989 yılına kadar birçok projede yer aldı.

Jay Leno’yu dünyaca tanınan biri yapan değerler bu anlattıklarım olmadı. Takvimler 1992 yılını gösterdiğinde “The Tonight Show with Jay Leno” adlı talk show gösterisine NBC’de başladı. Zamanla popülerliğini katlayan ünlü komedyen, sıcak sohbeti ve birbirinden ünlü kişileri programına davet etmesiyle daha da ilgi çekici biri olmayı başardı. 2009 yılına kadar bu kanalda gösterisine devam eden komedyen daha sonra kendi programı olan” The Jay Leno Show”‘u sunmaya başladı. Hatta Leno’nun programı Emmy ödülünü kazanmasını bile sağladı. Ünlü sunucunun programı ülkemizde CNBC-e adlı tv kanalında yayınlanıyordu. Şimdilerde ise E2 tv kanalında yayınlanmaktadır. Jay Leno programının ülkemizdeki temsilcisi olarak ise Beyaz Show’u gösterebiliriz.

Gülmek ve güldürmek birbirinden farklı ama bir o kadar da birbirinden bağımsız olamayan süper ikilidir. Jay Leno ise bu bağı oluşturan nadir insanlardan sadece birisi. Ünlü sunucunun komedi dışında pek bilinmeyen bir yönü daha vardır. O da otomobiller. Jay Leno, otomobillere olan ilgisini internet sitesi jay leno garage üzerinden sevenleri ile paylaşıyor. Birbirinden özel araçları test edip yorumlarını paylaşıyor. Hatta son olarak İngiliz harikası mclaren p1 ile uçak pistinde çok özel test gerçekleştirmişti. Leno’nun motorlu araçlara olan bu ilgisi hakkında diğer ayrıntı ise 90 motosiklet ve 190 aracının bulunduğu garaja da sahip. Yani Leno’nun test ettiği araçların hemen hemen hepsi kendisine ait. O ünlü bir komedyen olmanın yanı sıra çok özel koleksiyoncu da diyebiliriz.

Kaynakça:
http://en.wikipedia.org/wiki/Jay_Leno<br />
https://www.google.com.tr

Yazar:Hasan Can Bozkurt

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku