Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Harita Kadastro Çalışmaları Nasıl Yapılır?

1 427

4096_-gps_1262012510_1

Harita kadastro çalışmaları, sürekli gelişmekte olan şehir ve köylerde tapu yenilemek için yapılan çalışmalardır. Günümüzde türküye de eski tapuların hemen hemen tamamı kaldırılmakta yerine yeni tapular verilmektedir.

Harita Kadastro Çalışmaları Nasıl Olur?

Öncelikle çalışılan bölgeye nirengi taşı atılır. Nirangi taşı yaklaşık 1,5 Metre uzunluğunda köşeli (Altıgen) taşlardır. Nirengi taşları bölgede yüksek bir tepeye yada dağa çimento atılarak dikilir. Ve sonra rahatlıkla görülmesi için beyaza boyanır. Bu nirengi taşlarına gps kurularak nirengi taşının bulunduğu konum tam olarak belirlenir. Sonra poligon noktaları atılır. Poligon noktaları; Çivi, Boru ve taş şeklindedir. Sert zemin için çivi kullanılır. biraz yumuşak zemin için boru. Arazilerde ise taş dökümü yapılır. İşte ölçülecek yerlere poligonlar atıldıktan sonra. Tüm poligonlar gps ile nirengi taşına başlanır. ve aralarında bir bağlantı söz konusu olur. Sonrada Laica Total ve Topcon Total gibi alet adı verilen makineler ile ölçüm yapılır.

4096_topcon_gts-903a_full_robotic_wireless_total_station

Poligon noktaları nasıl belirlenir: Poligon noktaları ölçüm yapılacak yerin yakınlarına ve etrafı en iyi şekilde görebilecek uygun bir yere atılır. Aynı zamanda atılan poligonlarında birbirini görmesi gerekiyor.

Aletlerin özellikleri ve Ölçüm: Aletler poligon noktalarının üzerine konur. Aletler 300 derece dönebilen (Dikey ve Yatay) -Daha duyarlı ölçüm yapılması için 400 Grad’a çevriliyor-Üç ayaklı, bilgisayar işlemcisi olan ve prizma okuyabilme özelliğine sahiptirler. Poligon üzerine alet konulduktan sonra başka bir eleman diğer bir poligon üzerinde jelon (Reflektör) tutarak iki poligon arasında okuma yapar.Alet bu okumayı dikey açı, yatay açı, Yükseklik Dikey mesafe x, y, z gibi bilgileri kaydeder. Sonra ölçüme başlanır. Ölçümde de tıpkı poligon okur gibi okuma yaparak. Dikili taşınmaz yapının konumu belirlenir. Sonra bu aletteki bilgiler Netcat proğramına taşınır oradan yapının kaç m2 olduğu ve dünya üzerindeki konumu hesaplanır.

Ölçüm en az üç kişi le yapılır;

Krokici (Topoğraf) ; Ölçülen yerin haritasını kuş bakışı kağıt üzerine çizen.

Aletçi; Aleti okuyan kişi.

Jeloncu; Reflektörü bina veya arazi sınırına tutan kişi.

Yazar:Süleyman Korkutata

1 yorum
  1. onur enes akha diyor

    Jaloncu diye bir tabir yoktur. Şenör’dür o vatandaşın ismi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.