Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Joomla!

0 939

Merhabalar; bu yazımda açık kaynak kodlu cms sistemlerinden olan joomla hakkında bilgiler vereceğim; diğer yazılarda ise joomla hakkında ipuçları ve joomlayı geliştirmek için neler yapılabilir onları yazacağım.

Nedir?

logo1Joomla “jumla” kelimesinden türetilmiştir; “beraberlik, bütün, birlik” gibi anlam karşılıkları vardır. Joomla ilk olarak 2005 yılında mambo adlı bir sürümüyle çıktı; daha sonra geliştirilerek isim değişikliğine gidildi.2007 yılına kadar joomla 1.0 sürümünü geliştirdi ve 2007 yılından sonra 1.5 sürümünü yayınladı.Bana soracak olursanız joomla 1.0 sürümü daha iyiydi; çünkü 1.5 sürümü ağır ve yönetim ara yüzü bana karışık geldi.Ama güvenlik bakımından 1.5’i web sitenize kurun.

Neler yapılabilir?

Joomla ile kurumsal bir firmanı, okul veya kişisel bir internet sitesi hazırlanabilir.Joomla’nın yönetim paneline alışmak yeni bir kullanıcı için 1-2 gün veya 1-2 saat alabilir.

Başlıyoruz

  • Temalar: Sitenize yeni bir tema yüklemek için ftp dizininden “templates” klasörüne temanızı yollamanız gerekir.Dosya aktarımı tamamlandıktan sonra yönetim panelinden temanızı etkinleştirebilirsiniz.Temayı atmadan önce sürüm uyumluluğuna bakınız.
  • Modüller: Modüller sitenizin sağ veya sol kısmındaki bileşenlerdir. Örneğin sol sütundaki bir karelik alan üye girişi; diğeri ziyaretçi sayacı; diğeri hava durumu gibi. Bunlar birer modüldür; modülleri kurmak için yönetim panelinden kurucu bölümüne gidiniz.
  • Bileşenler: Bileşenleri de modüller gibi kurucu bölümünden kurabilirsiniz. Bileşenler joomlayı geliştirmek için yapılan eklentilerdir.Örneğin resim galerisi, ziyaretçi defteri bileşenlerini kurarak bunları siteye ekleyebiliriz.

Joomla’nın temel kavramlarını öğrendik; diğer yazımda joomlanın nasıl kurulacağını detaylı olarak anlatacağım.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku