Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Günlük Egzersizlerin Vücudumuza Kazandırdığı 7 Yarar

0 230

Günlük Egzersizlerin Vücudumuza Kazandırdığı 7 YararKendinizi daha iyi hissetmek ve her yataktan kalktığınızda daha dinç kalmak istemez misiniz? Hem zihnimi boşaltmak hem de daha sağlıklı olmamı sağlayacak bir uğraş arıyorum mu diyorsunuz? Peki günlük olarak egzersiz yaparsanız vücudunuzun size nasıl teşekkür edeceğini düşündünüz mü? Kendinizi yormadan ve sakatlıktan kaçınarak yapacağınız günlük egzersizler size çok çeşitli yarar sağlar.

1. Kilo Kontrolünü Sağlar!

Fazla kilolarınızdan mı muzdaripsiniz? Yoksa tam tersi kilo mu alamıyorsunuz? İki durumda da günlük olarak düzenli yapacağınız egzersizler sizi istediğiniz kiloya getirmekte yardımcı olacaktır. Sağlıklı besin her daim önemlidir ama vücut hiç hareket etmeden yaşıyorsa besin tek başına nasıl toparlasın sizi. İstediğiniz kiloya gelmek için veya istediğiniz kiloda tutunmak için hemen şimdi harekete geçin ve asansörü hayatınızdan çıkartın. Hiç vaktim yok diyenlere bu şekilde bir başlangıç ilaç gibi gelecektir.

2. Hastalıklarla Mücadele Gücümüzü Arttırır!

İlerleyen yaşlarınızda kalp hastası olmaktan mı korkuyorsunuz? Yoksa yüksek tansiyondan korkup panik mi yapıyorsunuz? Günlük olarak yapacağınız egzersizlerle bu tarz hastalıklara yakalanma riskinizi çok düşürebileceğinizi biliyor muydunuz? Düzenli egzersiz yapmak iyi kolestrolünüzü yükseltirken sağlıksız trigliserid oranınızı da düşürür. Yapılan çalışmalara göre düzenli egzersiz yapmak metabolik sendromlar, tip 2 diyabet, depresyon ve hatta kanser gibi önemli sağlık sorunlarını önlemeye veya olan sağlık sorunlarını doğru yönetip zararsız hale getirmeye yardımcı oluyor.

3. Psikolojimizi Düzeltir!

Çok stres dolu bir gün mü geçirdiniz? Yoksa duygusal olarak çöküntü yaşadığınız zamanlarınızdasınız? Bu durumlarda spor salonunda, açık havada ve hatta evinizde yapabileceğiniz 30 dakikalık bir spor hem sizi bu düşüncelerden uzaklaştıracak hem de beyin kimyasallarını dengeleyerek sizin daha mutlu ve mutlu olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca, düzenli olarak egzersiz yaparken görünümünüz ve kendiniz hakkında kendinizi daha iyi hissedeceksiniz; bu da kendinize güveninizi arttıracaktır.

4. Enerjimizi Arttırır!

Bakkala giderken bile çok mu yoruluyorsunuz? Hele bir de bakkaldan ağır bir şeyler mi alacaksınız? İşte bu gibi yorgunlukların asıl nedeni vücudunuzu tembelliğe alıştırmanız. Her gün düzenli yapacağınız bir egzersiz sayesinde enerjinizin nasıl artacağına kendiniz bile inanamayacaksınız. Egzersiz, dokularınıza oksijen ve besin sağlar ve kardiyovasküler sisteminizin daha verimli çalışmasına yardımcı olur. Ve kalp ve akciğer sağlığı düzelince günlük işlerle uğraşmak için daha fazla enerjiniz olur.

Günlük Egzersizlerin Vücudumuza Kazandırdığı 7 Yarar5. Uykumuzu Düzenler!

Akşamları erken yatsanız dahi sabahları istediğiniz saatte uyanamıyor musunuz? Veya geceleri uyumak konusunda pek istekli ama bir o kadar da başarısız mısınız? Vücudunuzu düzenli egzersizle sürekli uyararak uykunuzu düzene sokabileceğinizi biliyor musunuz? Düzenli egzersiz hem daha kolay uykuya dalmanızı hem de uykudan alacağınız verimin artmasını sağlar.

6. Cinsel Sağlığımızı Arttırır!

Her gün işten eve gelince yorgunluktan cinsel hayatınız yok olma noktasına mı geldi. Araştırmalara göre düzenli egzersiz yapanlarda cinsel rahatsızlıkların görülme oranları daha azmış. Cinsel rahatsızlıklardan kurtulmak ve korunmak için de egzersizin ne kadar önemli olduğunu kavramamız gerekiyor.

Günlük Egzersizlerin Vücudumuza Kazandırdığı 7 Yarar7. Sosyal Hayatımızı Geliştirir!

Güzel bir havada dışarıda yapacağın jimnastik hareketleri ve kısa bir koşu ile farklı insanlar tanıyıp hem vücuduna, sağlığına yatırım yapıp hem de sosyal ağını genişletebilirsin. Belki de bir spor salonu ya da yüzme havuzunda egzersiz yapmayı tercih ediyorsun. Bu durumda da aynı ortamda bir sürü farklı insan var demektir ve her biri aslında potansiyel arkadaşların olabilirler. Artık düzenli egzersiz yapıp kendine güvenini de toplamış biri olarak böyle ortamlarda daha da kolay arkadaş edinebilirsin.

Kaynakça:
http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/fitness/in-depth/exercise/art-20048389

Yazar:Efe Cuma Yavuzsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.