Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Fazla Bilgisayar Kullanmanın Yol Açabileceği Bazı Zararlar Nelerdir?

0 3.292

Alışkanlık haline getirdiğimiz ve kullanmaya doyamadığımız bilgisayarın ileriki yaşantımızda bizi olumsuz etkileyeceğini düşünemeyiz. Bilgisayarda var olan zararlı radyasyonların farkına varamadan saatlerce bilgisayar üzerinde işlemler yaparız. Peki bu ne kadar doğru bir yöntemdir? Uzmanların bilgisayar kullanımının çocuklara zarar verdiğini söylediklerini duymaktayız. Duyup da duymamazlıktan gelme aslında bizi ve çocuklarımızı risk faktörünün içine atıyor.

8881_1608Bilgisayar faydalı bir teknolojik üründür. Fakat bunu fazla abartmak, sosyal medyalarda dakikalarca zaman geçirmek, aile ilişkilerinde nötr olmak, bilgisayarın bizlere sunduğu zararı anlatır. Özellikle Android cihazlarında sınırsız paketlerden yararlanarak internete katılım sağlanması el alışkanlığımızı dokunmatik akıllı cep telefonlarında arttırmaktadır. Bilgisayarın zararlarını sizlere detaylı bir şekilde ifade etmek istiyoruz. Bunlar:

– Bilgisayar alışkanlığı kişide başladığı zaman doğal olarak düzensizliklerinde ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bunlar neler mi? Uyku düzensizliği, yemek düzensizliği, işe geç kalma, okula geç kalma ve benzeri olası durumlar gerçekleşir. Bu nedenle bilgisayarların fazla kullanılması tavsiye edilmemektedir.

– Sosyal medya bağımlısı olan birinin bilgisayarda ne kadar fazla zaman geçirdiğini de görmekteyiz. Özellikle facebook, twitter, ınstagram, youtube, tumblr gibi alışkanlıklarınız var ise orada her şey doğal olarak dikkatiniz çekecek ve sürekli takip modunda kalmak isteyeceksiniz.

– Okul çağında bir çocuğun sürekli tablet, bilgisayar ve akıllı telefonlarda oyun oynama alışkanlığı varsa, bu onun okul başarısında düşüşlere sebep olacak, çocuğun başarılı olmasının önüne geçecektir. Özellikle çocuklarınızı bu tür alışkanlıklardan uzak tutunuz.

– Bilgisayar, göze zarar verir. Fazla kullanım ve sürekli bilgisayarda aktif olma göz hastalıklarına yol açar.

– Çocuklarda yemek yeme alışkanlığını bozar. Sürekli atıştırma ve oyun başında yemek yeme istekleri artar. Bu da onların sağlıksız bir şekilde beslenmelerine yol açar. Obezite sorunları hep dengesiz ve sağlıksız beslenen kişilerde boy göstermektedir.

– Kanserli hastalıklara erken yaşlarda yol açar. Bilgisayarın zararları oldukça fazladır.Ayrıca saatlerce masa başında bilgisayarla uğraşanların en sık rastladığı durum bel ağrısı, boyun ağrısı, baş ağrısıdır. Sağlığınız için bu tür fazla alışkanlıklardan uzak durunuz.
Kaynakça:
nasılyapılır.com

Yazar:Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku