Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kadın ve Erkek Beyni Arasındaki Farklar Nelerdir?

0 870

Kadın ve Erkek Beyni Arasındaki Farklar Nelerdir?Kadın ve erkek beyninin farklı yapılarda olduğu uzun yıllardan beri araştırılan ve merak edilen bir konudur.

Gerek günlük yaşantımızda aynı durumlara kadın ve erkeklerin farklı tepkiler vermesi gerekse iki cinsin sürekli ayrımlar içinde olması bilim adamlarını bu konuyu araştırmaya itmiştir. Ve bu araştırmalar sırasında çok ilginç sonuçlar ortaya çıkmış.

İşte kadın ve erkek beyni arasındaki farklar:

1. Duygusal tepkiler kadınların beyninde hem sağ hem de sol yarım kürede oluşuyor.Erkeklerde ise bu merkezler sadece sol yarım kürede bulunuyor.Erkeklerin duygularını ifade ederken zorlanmasının en önemli nedeni de bu farktan kaynaklanıyor.
2. Kadınlar tatlı ve ekşiye karşı daha duyarlıdır.Erkekler ise tuzlu maddelere daha çok ihtiyaç duyarlar.
3. Kekemelik erkeklerde daha sık rastlanan bir sorun.Aynı zamanda kadınlar yabancı bir dili erkeklere göre daha kolay öğrenebiliyor ve ana dillerini daha rahat kullanıyor.
Kadın ve Erkek Beyni Arasındaki Farklar Nelerdir?4. Kadınların işitme duyuları erkeklere göre daha gelişmiştir.Ses tonundaki ufak değişiklikleri dahi kolaylıkla ayırt edebiliyorlar.
5. Erkeklerde beynin sağ ve sol yarımküreleri arasındaki bilgi akışını sağlayan kısım kadınlarınkine göre daha küçüktür.Bu da beynin duygusal tarafı yani sol lob ile mantıksal tarafı yani sağ lob arasındaki bilgi alışverişini kısıtlıyor.Bu neden erkekler bir durum karşısında beyinlerinin yalnızca bir lobunu kullanmayı tercih ediyorlar.Ya sadece mantıklı ya da tamamen duygusal kararlar veriyorlar.Kadınlar ise karşılaştıkları durumlar karşısında beyinlerinin her iki tarafını da kullanabiliyorlar.Hem mantık hem de duygusal bakışla daha dengeli çözümler bulabiliyorlar.
6. Erkeklerde uzay şekil işlemcisi daha geniş yer kaplıyor.Makine,inşaat ve mühendislik gibi alanlarda daha fazla erkeğin bulunmasının sebebi budur.
7. Kadın beyninde dil işlemcisi daha gelişmiştir.Bu nedenle kız çocukları daha erken konuşmaya başlıyor ve konuşmak,sohbet etmek arzusu erkeklere göre daha fazla.
8. Erkek beyni kadın beynine göre 10 kat daha fazla testesteron hormonu salgılıyor hatta bu oran ergenlik döneminde 20 katına kadar çıkıyor.Bu hormon sayesinde insanlar daha hareketli,saldırgan ve gürültücü oluyor.
9. Kadın beyninde serotonin oranı daha fazladır.Bu durum kadınların daha kontrollü olmalarına neden olur.
10. Kadınlarda konuşma yeteneklerini yönlendiren merkez beynin sol tarafında bulunur.Erkeklerde ise bu merkezler beynin ön ve arka kısımlarında dağılmış konumda bulunurlar. Bu nedenle kadınların konuşma yetenekleri daha gelişmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.