Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kamburluk Nedir? Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

0 339

Kamburluk Nedir? Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?Kamburluk sırt eğriliği olarak bilinen vücudun öne doğru gitme isteğidir. Bel kaslarının zayıflamasından ve gevşemesinden dolayı meydana gelir. Tıp dilinde kifoz olarak tanımlanır.

Vücudumuzun görüntüsünü ilgilendiren en önemli şikayetlerden biri olan kamburluğu ele alacağız. Kamburluk doğuştan değilse, yani zamanla ortaya çıkmış bir problemse, bunun nedenleri ve düzelmesi için yapılacak harektleri vardır.

Kamburluk Nedir? Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kamburluk olan, kambur duruş ve yürüyen kişi daha çok yorulur. Kendisi pek hissetmez ama dışardan bakıldığında pek hoş olmayan bir duruş sergiler. Kamburluğun sebeplerinin başında bel kaslarının güçsüz olması gelir. Bel kaslarının yanısıra, çalışma şeklimizden ve duruşumuzdanda olabilir. İş yerinde çalıştığımız masanın göğüs hizasından çok aşağıda olması, sandalye veya koltuğun yüksek olması ve oturduğumuz yerin bel ortopedisine uygun yapılmamış olmasından kaynaklanabilir.

Kamburluk şikayetleri için öncellikle sorunun neden kaynaklandığını bulmak ve buna karşı önlemler almak gerekmektedir. Kamburluk bel kaslarını zayıf olmasından kaynaklı ise ters mekik çekerek bel kaslarımızı çalıştırabiliriz. Ters mekik çekme kısmını beli yorana kadar 45 saniye arayla 3 periyot halinde yapmamız o gün için yeterli olacaktır.

Kamburluk oturduğumuz sandalye koltuk vb. gibi nedenlerden oluşmuşsa buna önlem alarak azaltır ve zamanla dik bir duruşa sahip olabiliriz.

Kamburluk Nedir? Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?Kamburluğun giderilmesi için bilinen bir yol daha vardır. Bu yol yürüyüş sırasında kollarımızı sırt tarafına atıp ellerimizle dirseklerimizi kavrayarak yürümektir. Bu şekilde yaklaşık 15 dakika boyunca yürüyerek ve bunu 1 ay boyunca yaparakda kamburumuzdan kurtulur, hatta düzgün ve daha dik bir yürüyüş kazanabiliriz.

Plates yaparak günümüzde kamburluktan kurtulmaya çalışan bayanlar ise bu yaptıklarıyla kolay yoldan bel yağlarını kasa çevirmektedirler. Fakat herkesin plates topu olmayabilir ve kullanamayabilirler.

Yazar: Sinan UZA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.