Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kamkat’ın İnanılmaz Faydaları

0 216

Kamkat'ın  İnanılmaz FaydalarıAsya ve Çin’de doğal olarak yetişen ve portakal, limon, bergamot gibi turuncgil familyasından gelen kamkat, ülkemizde Rize’de yetişmektedir. Kabuğuyla yenen kamkat, çalı biçiminde bir bitki olup, Citrusjaponica adlı bilimsel adı ile Rutaceae familyasındaki küçük bir ağacın meyveleridir. Bu küçük narenciye, çoğu portakal çeşidinden daha küçük olmasına rağmen, portakal ile ortak özellik gösterir.

Bu çalılar veya küçük ağaçlar binlerce yıldır yetiştirilen Asya Pasifik bölgesine özgüdür. 19. yüzyıla kadar Avrupa ya da Amerika’ya gitmediler, 19. yüzyıla kadar Asya’da yaygınlaşmışlardır.

Farklı kamkat türleri vardır, ancak en yaygın olanı, küçük bir turuncu gibi görünen yuvarlak kamkat çeşididir.Tatlı aroması,süsleme, kokteyl, reçel, jöle, koruyucu, şekerleme ve tatlılar için kullanılabilmektedir.

Çoğu içki ve likör çeşitleri kamkatlardan yapılmakta olup sağlık sektöründe de kullanılmıştır. Kamkatların tuzları ve özleri, boğaz ağrısı ve solunum sorunları için yıllar boyunca çeşitli tıbbi amaçlı kullanılmıştır. Çeşitli uçucu yağlar, organik bileşikler ve besinler, geleneksel ilaçlarda dünya genelinde çeşitli uygulamalarda kullanılmıştır.

Kamkat'ın  İnanılmaz FaydalarıKamkatların sağlığa olan faydaları arasında, sindirimi düzenleyen, cilde, dişe, göze ve saç bakımına yardım etme ve bağışıklık sistemini geliştirme özelliği bulunmakta olup, ayrıca şeker hastalığının gelişimini engellemeye, kolesterol seviyenizi düşürmeye, kemiklerin güçlenmesine ve sinir sağlığını gelişmesine yardımcı olmaktadır.
Kamkatların Besin Değeri
Kamkatlar, limonen, alfa-pinen, monoterpenler ve diğerleri dahil olmak üzere çok çeşitli uçucu yağlardan oluşur. Ayrıca lif, potasyum, kalsiyum, C vitamini, yararlı yağlar ve A vitamini içerirler.

Sindirim Yardımcısı
Kamkatların en önemli işlevlerinden biri, sindirim düzeninde rol oynamalarıdır. 8 kamkat 10 gram life eşdeğerdir. Bu lif miktarı gastrointestinal kanalınızı hareketli tutmaya yardımcı olur ve sindiriminizi düzenler. Kabızlık, fazla gaz, şişkinlik ve krampları ortadan kaldırmaya ve yararlı besin alımını artırmaya yardımcı olur.

Kamkat'ın  İnanılmaz FaydalarıDiyabet Kontrolü
Sindirim üzerindeki olumlu etkilerinin yanı sıra, kamkatlar diyabetin önlenmesinde de rol oynar. Diyet lifi vücutta insülin ve glikoz dengesini optimize etmeye yardımcı olabilir.
Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
Kamkatlar bağışıklık sistemini çeşitli şekillerde etkiler, tıpkı portakal gibi C vitamini açısından zengin olup, beslenmemizde çok önemli bir besindir, çünkü öncelikle vücudumuzdaki her şey üzerinde bir etkiye sahiptir. Yeni hücrelerin büyümesini teşvik etmeye yardımcı olur ve vücudunuzu enfeksiyonlardan, bakterilerden ve mantarlardan korumak için bağışıklık sistemini güçlendirir.
Cilt Bakımı
Kamkatlarda antioksidanların ve vitaminlerin kombinasyonu, cildi güneşin kanserli etkilerinden ve kırışıklıklara, yaşlanmaya ve sert, sağlıksız ciltlere neden olan serbest radikallerin olumsuz etkilerinden korumak için ideal bir ürün haline getirir. Kamkatlar birçok turuncgil meyvesi gibi cildinizin görünüşü üzerinde büyük etkiye sahip olabilir.

Kamkat'ın  İnanılmaz FaydalarıGöz
Kamkatlar, görme sağlığıyla yakından bağlantılı zengin bir A vitamini ve beta-karoten kaynağıdır. Beta-karoten, maküler hücrelerdeki oksidatif stresin azaltılması için bir antioksidan olarak çalışır ve katarakt gelişimini azaltır.
Güçlü Kemikler
Kamkatların önemli kalsiyum içeriği, kemiklerinizi uzun vadede korumaya yardımcı olur. Vücudunuzdaki yüksek kalsiyum seviyeleri iyileşme oranını artırır ve kemiklerin yaşlılığa sağlıklı ve güçlü kalmasını sağlar.
Enerji
Genellikle Kamkatların karbonhidratlar açısından çok zengin olması beklenmez, ama öyleler! Kamkatlar, diyetlerimizde o enerji patlamasını sağlayabilir, aynı zamanda bize diğer tüm avantajları da verir! Enerji üretiminde önemli bir vitamin olan riboflavinin yüksek seviyesi, bu işlemi daha da kolaylaştırır.
Kamkat'ın  İnanılmaz FaydalarıKilo Kaybı
Kamkatlar lif, su ve karbonhidrat bakımından zengindir ve kalorileri azdır. Dolayısıyla, kilo vermeye çalışan insanlar için ideal bir besindir. Gün boyu acıkmanızı en aza indirir ve sizi sağlıklı tutarlar, bu da aşırı dürtülerinizi azaltacaktır.
Saç Bakımı
Kamkatlarda bulunan C vitamini, doğal organik bileşikler, antioksidanlar ve mineraller, saçınızın kalitesi, dokusu ve gücü üzerinde büyük etkiye sahiptir.
Diş Bakımı
Kamkatlar, saç ve diş kalitesini artıran kalsiyum, potasyum ve C vitamini gibi en iyi besinlerle doludur.

Kaynakça:
https://www.organicfacts.net/health-benefits/fruit/health-benefits-of-kumquats.html
http://yumurtaliekmek.com/kamkat-nedir-faydalari-nelerdir/

Yazar: Meltem Yıldırım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.