Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kanser İlaçları Karaborsada Mı?

0 290

Kanser İlaçları Karaborsada Mı?Son dönemlerde kanserle ilgili bir ilacın karaborsaya düştüğü bilgisi bazı haberlerde yer alır oldu. İşin kötü bu ilacı kullanan insanların bir takım zorluklarla karşılaşıp karşılaşmayacakları. Aslında süreç çok ilginç çünkü bazı bilgilere göre olayın başlangıcının Sosyal Güvenlik Kurumunun aldığı bir kararla başladığı iddia ediliyor. Ben tabi ki SGK nın bu işe sebep olduğuna inanmıyorum. SGK aylar önce almış olduğu bir kararla bazı ilaçların fiyatını düşürme kararı almıştı. Hal böyle olunca önceden aldığı bazı ilaçlara daha az ücret ödeyeceğini duyurdu. Bazı ilaç firmaları da adı geçen ilaçları (kendilerine göre) düşük fiyat sebebiyle vermekten vazgeçince olan oldu.

Neden mi?Bakın iddia edilen süreç çok ilginç. Şimdi bir kanser hastası düşünün doktora gidiyor ve doktor ona etkili bir ilaç vermesi gerektiğini ancak bu ilacın bulunamadığını ve hastanın kendisininde bulmasının çok zor olduğunu söylüyor. Daha sonra aynı doktor hastasına bir isim ve telefon vererek istenilen ilacın bu kişide olduğunu söylüyor. Evet yanlış okumadınız iddia edilen bu. Şimdi hasta bu durumda ne yapsın oda tabi ki arıyor ve telefonu açan kimse ilaç için yaklaşık 300 TL gibi bir tutar istiyor. Sonunda hasta bir bakıyor ki kendi kocaman bir karaborsa ahlaksızlığının içinde. Edinilen bilgilere göre SGK kastedilen ilacı ilk olarak kendi bünyesine katarken 25 TL ödüyor. Sonradan bu fiyatı yüksek bularak ve kurumsal sebeplerle 17 TL olarak belirliyor.

Gelelim işin bambaşka yönüne. Aynı kanser ilacının Türkiye Eczacılar birliği tarafından da ithal edilebildiği öğreniliyor. Hem de resmi bir şekilde.Resmi olmasına resmi ama ilacın fiyatı bu sefer 61 TL oluyor. İlaçta böylece ne yazık ki kendini kurnaz zanneden kişiler tarafından karaborsaya düşerek fiyatı inanılmaz rakamlara ulaşıyor. İlacın markası BLEOCİN. Üzülerek söylüyorum ama kanser hastaları bu ilacı hepimizden iyi bilirler. Lütfen hep birlikte duyarlı olalım. İnsanların düştükleri zaaflardan kimler faydalanmak istiyorsa onlara engel olalım. Ben her iki kurumunda suçlu olmadığı kanaatindeyim ancak insanları bilgilendirmeleri gerekirdi. En azından konuyla ilgili bir araştırma yaparak kamuoyunu haberdar etmeliydiler. Sağlık bakanlığı bu konuda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye başlamış gibi gözüküyor. Bakanlığın yaptığı açıklamada SGK’nın Türk Eczacılar Birliği aracılığıyla bu ilaçların ödemsini yaptığı vurgulanmış. Eğer sizlerde bunun gibi bir durumla karşılaşırsanız lütfen aşağıda yazmış olduğum numaraları arayarak şikayetlerinizi yada bildiklerinizi görevlilere iletin.
(312) 218 30 00
(312) 218 31 37
(312) 218 31 03

Yazar: Kaan GÜNDÜZ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.