Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Karbon Monoksit(CO) Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

0 4

Karbon yapılı maddelerin kimyasal işlem görmesi veya yanması sonucu insan sağlığına zararlı bir gaz yayması ile oluşan zehirlenmelerdir. Kokusu alınmaz, rengi yoktur görülemez, yani hissedilemez. CO gazı oksijene göre ciğerlerdeki hemoglobinlere daha kolay bağlanır ve kişinin oksijen almasını engeller. Kanda oksijenin azalması ile oksijen ihtiyacı olan yapılar, özellikle kaslar görevini yapamaz duruma gelir. Oksijenin eksikliği beyinde görülmeye başlarsa kalıcı hasarlara yol açabilir ve beyin ödemi söz konusu olabilir.

CO gazının yayıldığı yerde gaz yoğunluğundan çok kalının sürenin önemi yüksektir. Çok kısa süre bile kalınması uzun süre kalımlar kadar vücuda zara vermektedir. İnsan vücudunda karboksihemoglobin miktarları %0.5-1.5 olmakta sigara içenlerde %4-9 a kadar çıkmaktadır. Karbon monoksit zehirlenmesi %15 oranlarına gelindiğinde başlar ve %60 gibi değerlere ulaşında ölümü gerçekleştirir.

Zehirlenen kişiye acil olarak oksijen verilmesi gereklidir. %100 Oksijen verilerek 40-50 dk bu işleme devam edilmelidir.

CO miktarları ve gerçekleşen durumlar:

%10-20 de bulantı, yorgunluk, duygusal dengesizlik
%20-30de baş ağrısı, görme sorunları, duyu kaybı, çevre uyumunda azlama, güç kaybı, refleks hareketlerinde azalma
%30-40 da kararsızlık baş ağrısı, baş dönmesi,kusma serserlik
%40-50 de bilinç kaybı, taşipne, bayılma
%50-60 da koma ve ölüm
%60 ve üzeri ölüm gerçekleşmektedir.

Zehirlenen kişilerin tedavisinde mutlaka beyin ve kalp filmleri çekilmelidir. Zehirlenme en çok yaşamsal faaliyetlerin en önemli bölümleri olan beyin ve kalbe kalıcı zararlar vermektedir.

Yazar: Sinan UZA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.