Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sıcak Haddeleme Nedir?

0 550

Sıcak Haddeleme Nedir?Sıcak Haddeleme; yüksek fırında ergimiş hale gelen sıvı çelik cevherinin slab adı verilen kalıplara döküldükten sonra sıcak halde kalınlığının inceltilmesi işlemine denir.

İstenilen özelliklere getirilmiş çelik kütük (slab) öncelikle sıcak haddehanedeki tavlama ocaklarına alınır. Burada yaklaşık 1200-1400 C arasında tavlama işlemine tabi tutularak mikroyapısının oluşması sağlanır. Tavlanan slab roller vasıtasıyla taşınarak tamburlar, dönel merdaneler vasıtasıyla üzerine baskı uygulanarak kalınlığının 0.4-0.6 mm.ye kadar düşürülmesi sağlanır.

Sıcak Haddeleme Nedir?Haddeleme işleminin kususuz sağlanabilmesi için malzeme yüzeyin ısınma/soğumadan dolayı oluşan tufallar basınçlı su vasıtasıyla tamburlara girmeden önce ve sonra arındırılır. Dengesiz uzamalardan kaynaklanan uç kısımları yine hadde sonrası makaslar ile kesilir. İstenilen kalınlığa ulaştıktan sonra su ile soğutması sağlanarak bobin haline getirilir ve soğumanın ardından paketlenerek müşteriye ulaştırılması sağlanır.

Sıcak haddeleme işlemi kaba taslak bu şekilde olmaktadır. Kalınlığın düşürülmesi için kullanılan yöntem fabrikadan fabrikaya değişmektir. Fakat uygulanan yöntem hep aynıdır. Örneğin bir firma; haddeleme işlemini iki merdane arasında git gel hareketi ile sağlarken, bir diğer firma bu işlemi art arda sıralanmış tamburlar vasıtasıyla tek seferde yapabilir.

Yazar: Ali MAZILIGÜNEY

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.