Karın Yağlarını Yakan Sebzeler Nelerdir?

4540_bel_kalinligiBrüksel lahanası, karnabahar, brokoli ve lahana gibi sebzeler karın yağlarını yakan sebzeler listesinin başında gelir. Karın yağlarını yakmak konusunda kararlı mısınız? Egzersiz haricinde bazı besinlerin karın yağlarının yakılmasında faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Menünüze eklediğiniz bazı doğru gıdalar, istediğiniz sonucu elde etmenizde faydalı olabilir. Eğer karın yağlarının yakılmasında işe yarayan tek şeyin egzersiz olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Bazı sebzelerin yağ yakıcı özellikleri vardır. Bu besinleri öğünlerinize eklemek akıllıca bir seçim olup, karnınızı küçültmenize yardımcı olur. İş karın yağlarını yakan besinleri seçmeye gelince, turpgiller en iyileridir. Bunun yanında besin değerleri yüksektir, mükemmel vitamin kaynaklarıdır ve sağlığınız için çok değerlidirler.

Sebzeler

Bu sebzelerin karın yağlarını yakan sebzelerin başında gelmelerine, hiç şaşırmamak gerekir. Turpgiller yağ yıkımında rol oynayan fitokimyasallar ile doludur. Fitokimyasalların yağ yakma yetenekleri sayesinde, bu sebzeler karın yağlarını yakıcı sebzeler olarak kabul edilir.

4540_turpgiller

Ayrıca, hormonal dengesizliklere neden olduğu bilinen ksenoöstrojenler olarak bilinen bazı bileşikler vardır. Bu hormonal değişiklikler yağların yakılmasını zorlaştırır. Yani ksenoöstrojenler varlığında karın yağlarını yakmak zor bir görev olabilir. Fitokimyasallar, ksenoöstrojenlerin etkilerini engelleyerek bu yağların yakılmasını kolaylaştırır. Bu nedenle, ksenoöstrojenleri yenmek için fitokimyasallar ile vücudunuzu güçlendirmeyi unutmayın. Turpgilleri her gün yemek, vücudumuzda östrojenlerin etkilerini azaltarak karın yağlarından kurtulmayı sağlar. Bu sebzeler aşağıda verilmiştir;

-Lahana
-Brüksel lahanası
-Karnabahar
-Brokoli
-Kara lahana
-Hardal yeşilliği

Bu sebzeleri pişmiş olarak da yemek karın yağlarının yakılmasını sağlasa da, çiğ olarak tüketmeniz tavsiye edilir. Bunun nedeni bu sebzelerin çiğ yenildiklerinde sindirimlerinin zor olmasıdır. Vücut bu gıdaların uygun sindirimini sağlamak için daha fazla çaba harcamak zorundadır. Daha net olmak gerekirse, vücut çiğ gıdaları sindirmek için daha fazla miktarda kalori kullanır. Daha fazla kalori yaktıkça da karın yağları azalır.

Meyveler

4540_narenciye

Şimdi de sadece sebzelerin beli incelttiğini mi düşünüyorsunuz? Bu da doğru değil, bazı meyveler de beli inceltmeye yararlıdır. Yağ yakıcı meyveleri düşündüğümüzde ilk akla gelen narenciyedir. Narenciye C vitamininden zengindir bu da metabolizmayı hızlandırarak yağların yakılmasını hızlandırır.

Bunların bazıları şunlardır;

-Portakal
-Greyfurt
-Limon
-Mango
-Papaya

Bu meyve ve sebzeler dışında balık gibi yüksek proteinli gıdalar da bel çevresinde biriken yağlardan kurtulmayı sağlayabilir. Soya sütü ve tofu gibi soya ürünleri, bel çevresinde olumlu bir değişim sağlayabilir. Belinizi inceltmek için ille de ameliyat olmanız gerekmez. Bunu doğru besinleri alarak da yapabilirsiniz. Sadece egzersiz yapmak da bel çevrenizi inceltmek için yeterli değildir salatanıza ekleyeceğiniz turpgiller bunu daha kolay hale getirir. Uygun sebzeler ve meyveler içeren bir diyet ile birlikte yapacağınız düzenli egzersiz ince bir bele kavuşmanızı sağlayacaktır.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/vegetables-that-burn-belly-fat.html

Yazar:Tülay Arsoy

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar