Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kars Malakanları Kimdir?

0 78

Molokanizmi hayat felsefesi olarak kabul eden, kelime anlamı olarak süt içenler anlamına gelen bir topluluktur. Tarihsel gelişimlerini ele alırsak, Çarlık Rusya’sında Ortadoks Kilisesi herkesin haftada iki kez süt içmesi gerektiğini dayatıyordu. Malakanlar bu baskı dolu emri yerin getirmeyerek haftanın her günü süt içtiler. Bu durum kiliseden afaroz edilmelerine sebep olmuştur.Kars Malakanları Kimdir?
Ruslar için Malakanların kuralları reddetmeleri ve savaşa karşı olmaları tehlike oluşturuyordu. Bu nedenle Malakanlardan kurtulmak isteyen Çarlık Rusyası, Beyaz Ruslardan olan Malakanları öncelikle farklı bölgelere yerleştirdiler daha sonra da ülkemiz şehirlerinden Kars’a sürdüler.
Şehir hayatı Malaknaların yaşam felsesine uygun değildi. Bu nedenle Kars’ta Karahan,İncesu,Şahmalar,Çakmak gibi halen varlığını sürdüren köyleri kurdular. Kars halkı Malakanları kabullendi ve sevdiler.

Malakanların Sosyal ve Ekonomik Hayatı

Kars’ın iklimsel koşullarına uygun olarak Malakanlar tarım ve hayvancılıkla geçim sağladılar.Buğday,arpa,patates,şekepancarı yetiştirdiler. Bölgede su değirmeni sahibi olmaları tahıl üretinin hızlanmasını sağlamıştır. Hayvancılıkta yapan Malakanlar Büyükbaş ve Küçükbaş hayvan yetiştirdiler. Tarım yapabilmek ıçin iyi cins Katana atlarını yetiştirdiler. Kars halkı bu atlara “Malakan Atı” diyorlardı
Gelenekçi bir yapıya sahip olan Malakanlar’da kapalı bır sosyal yaşam süregelmekteydi. Hristiyanlık inançlarına bağlılıklarını sürdürmüş ve dıni bayramlarına gerekli önemi her zaman göstermişlerdir. Akraba evliliğinin günah sayıldığı Malakan toplumu bu kurallarını bozmadan yaşamaya çalışmış ve kendi ınançları dışındaki kişilerle evlenmemişlerdir. Yıllar geçtikçe farklı köy ve bölgelerden evlilikler yapmışlar tıpkı Müslümanlar gibi domuz eti yememiş , Müslümanların dini bayramlarına iştirak etmiş ama Paskalya Bayramları’nda kendi geleneklerini de yerine getirmeyi ihmal etmemişlerdir.
Sovyetler Birliği kurulduktan sonra Manyas bölgesine yerleşmiş olan Malakanlar Çarlık Rusyasında gördükleri baskıyı görmeyecekleri umudu ve düşüncesiyle ve vatanlarına olan hasretleri nedeniyle yeniden göç etmişlerdir. Birkaç yıl sonra Kars Malakanlarına hayatlarından memnun olmadıkları haberini göndermişlerdir. Pasaportlarına el konulduğu için Türk Vatandaşı olmalarına rağmen tekrar Türkiye’ye dönememişlerdir. Kars Malakanları göç etmekten vazgeçmişlerdir.Kars Malakanları Kimdir?
Uzun yıllar bu köylerde yaşamlarını bol bol ve özgürce süt içerek sürdüren Kars Malakanları dünya savaşlarının bitmesini müteakip ABD ve Avusturalya Kanada gibi ülkelere göç etmişlerdir. Bu göçler nedeniyle Kars Malakanlarından ülkemizde yaşayan yalnızca 10 aile kalmıştır.

Kaynakça:
wikipedia.org

Yazar: Eda Şahan

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.