Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Buenos Aires Nasıl Bir Şehirdir?

0 568

Buenos Aires, Güney Amerika’nın önde gelen ülkelerinden Arjantin’in başkentidir. Şehir ülkenin başkenti olmasının yanı sıra da aynı zamanda en önemli şehridir. Ülkenin en modern yüzü olarak kabul edilen Buenos Aires, Arjantin’in batı sahili boyunca uzanır. Rio de la Plata’nın haliç olarak adlandırılan kısmında yer alan Buenos Aires, Güney Amerika’nın en uç kesiminde yer alan en gelişmiş şehir olarak kabul edilir. Buenos Aires İspanyolcada ”hoş, iyi, güzel hava” anlamına gelir. Buenos Aires, ismi 16. Y.Y.’da verilmiştir. Şehrin bu tarih öncesindeki ismi, ”Real de Nuestra Senora Santa Maria de Buen Ayre”dir. Ancak görüldüğü üzere pek kısa olmayan bu isim Buenos Aires olarak değiştirilmiş böylece de kısaltılmıştır. Buenos Aires, Kuzey ve Güney Amerika kıtaları arasında yer alan ülkeler baz alındığında Buenos Aires, bölgenin en popüler dördüncü ülkesi olarak kabul edilmektedir. 2 Şubat 1536 yılında Pedro Mendoza tarafından kurulan şehir, sonrasında 11 Haziran 1580 tarihinde tekrardan Juan de Garay tarafından ele alınmıştır. Bu iki tarih de şehrin ilk kuruluş ya da başka bir ifadeyle yerleşim tarihi olarak kabul edilmektedir.

Buenos Aires Nasıl Bir Şehirdir?Şehrin nüfus yapısı bir karmaşıklık barındırsa da Arjantin’in en önemli şehri olması hasebiyle şehirde her kültürden insana rastlamak mümkündür. Şehrin merkezinde yaklaşık olarak 3 milyon insan ikamet etmektedir. Bu anlamda dünyadaki en kalabalık şehir merkezlerinden birine sahip olan Buenos Aires, ili sınırları içinde ise toplam 17 milyon insana ev sahipliği yapmaktadır. Şehir ülkenin katalizörü ya da başka bir ifadeyle lokomotifi olması hasebiyle, ülkenin ekonomik merkezidir de. Bölgede başta İtalyan kökenli göçmenlerin kurduğu bir şehir olması sebebiyle, hem İtalyan hem de İspanyol kültürüne rastlamak çok olağandır. Çok az sayıda da Meksika kökenli halk da burada hayatını idame ettirmektedir. Şehirde en sık konuşulan dil, ülkenin de ana dili olan İspanyolcadır. Bunda bölgenin yüzyıllar süren bir İspanyol istilasına uğramış olmasıdır. Bu anlamda şehir ayrıca göçmenler şehri olarak da kabul edilir. Güney Amerika’nın en çok göç alan şehri olan Buenos Aires, bünyesinde yaklaşık olarak 2 milyon yabancı pasaport sahibi insanı da barındırmaktadır.

Ülkenin ticari merkezi olan Buenos Aires, ülkenin en büyük ihracat ve ithalat limanına da ev sahipliği yapar. Şehir bazında incelendiğinde Buenos Aires, dünyanın en büyük ve en işlek 13. ekonomisine sahiptir. Şehir ekonomisinin temelini üretim ve hizmet sektörü oluşturmaktadır. Aynı zamanda da bir turizm şehri olan Buenos Aires, yılda 3 milyon turisti ağırlamaktadır. Son derece turistik bir şehir olan Buenos Aires, turizm alanında yeni atılımlar yapmıştır. Tarihi eserlerin restorasyonu konusunda hükümetten yetki alan Buenos Aires belediyesi, şehirde yok olmaya yüz tutmuş birçok eseri de bu sayede onarmış ve turistlerin hizmetine sunmuştur. Bölgede bir adet uluslar arası havalimanı da bulunmaktadır. Bu havalimanı başta Avrupa olmak üzere birçok bölgeden turist çekmektedir.

Kaynakça:
Top Destinations of South America 2016

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku